życie jest zbyt krótkie
Życie jest zbyt krótkie, aby świętować wyłącznie sukcesy… © Anna Kędzierska

Życie jest zbyt krótkie, aby świętować wyłącznie sukcesy…

Błędy są wpisane w nasze życie. Mogą być dla nas impulsem do rozwoju lub okazją do weryfikacji znajomości.
1 udostępnień
1
0
0

Doktor Spencer Silver, pracownik firmy 3M, dostał zadanie: miał wynaleźć supermocny klej. Taki, który sklei plastik, metal, drewno, a nawet szkło. I w dodatku będzie wodoodporny. Silver pracował w pocie czoła. Codziennie mieszał w laboratorium różne składniki. Testował, kombinował, aż pewnego dnia wynalazł klej, który… nie sklejał nawet papieru! Posmarowana nim kartka przyklejona do dowolnej powierzchni dawała się z łatwością odkleić.

„Zwyczajny bubel. Totalna porażka” – pomyślał doktor Silver. Współpracownicy chemika byli podobnego zdania. Wszyscy oprócz Artura Frya. Ten w wolnym czasie śpiewał w kościelnym chórze i co niedziela walczył z wypadającymi ze śpiewnika zakładkami. A gdyby tak mieć zakładkę, którą można przymocować do strony z nutami, a potem bezpiecznie oderwać? Pewnie domyślasz się, co było dalej. Fry sięgnął po bubel Silvera i tak wynaleziono karteczki post-it.

Ciekawa historia. Ale przecież w życiu zwyczajnych ludzi nie zdarzają się takie cuda! Porażka jest porażką. Błąd to błąd. Pomyłka to pomyłka. Koniec i kropka. Nic dobrego z tego nie wynika!

Jeśli tak uważasz, to zapraszam Cię do zrobienia rachunku błędów i porażek. Sprawdźmy, co z tych doświadczeń możesz wziąć dla siebie. Skoro już Ci się przydarzyły, niech będzie z nich jakiś pożytek.

Pomyśl o porażce, błędzie, potknięciu, które masz za sobą. Przypomnij sobie dokładnie to wydarzenie. Cofnij w swojej pamięci film. Poczuj emocje, które Ci towarzyszyły.

A teraz odpowiedz sobie na kilka pytań:

  1. Czego dowiedziałam/em się o sobie odnosząc tę porażkę, popełniając ten błąd?
  2. Jakie swoje mocne i słabe strony pokazałam/em, odkryłam/em? (koniecznie zacznij od tych mocnych!).
  3. Czego dowiedziałam/em się o ludziach, którzy mi wtedy towarzyszyli lub którym o tym opowiedziałam/em?
  4. Kto dał się poznać jako przyjaciel, na którego mogę liczyć? Kto mnie zaskoczył swoją reakcją?
  5. Co następnym razem w podobnej sytuacji zrobię inaczej?
  6. Co następnym razem zrobię tak samo, bo wiem, że to mi służy?
  7. Jak wyglądałoby moje życie, gdyby ten błąd nigdy się nie wydarzył?
  8. A teraz zdecyduj: Jak chcesz wykorzystywać swoje błędy, potknięcia, porażki?

Pamiętaj, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Błędy są wpisane w naszą życiową drogę. Mogą być dla nas impulsem do rozwoju. Czasami są szansą do odkrycia swoich supermocy. Bywa, że są okazją, aby zweryfikować, kto jest naszym przyjacielem, a kto wrogiem. Każda droga do celu wymaga od nas wysiłku. A ten wysiłek jest wart docenienia. Wówczas łatwiej i z większą chęcią wykonujemy kolejne kroki.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać
jak reaguje mózg

Jak reaguje mózg?

Zapewne wiesz, że to mózg kontroluje wiele procesów życiowych i przetwarza informacje, które docierają do nas z otoczenia.…