życie jest zbyt krótkie
Życie jest zbyt krótkie, aby świętować wyłącznie sukcesy… © Anna Kędzierska

Życie jest zbyt krótkie, aby świętować wyłącznie sukcesy…

Błędy są wpisane w nasze życie. Mogą być dla nas impulsem do rozwoju lub okazją do weryfikacji znajomości.
1 udostępnień
1
0
0

Doktor Spencer Silver, pracownik firmy 3M, dostał zadanie: miał wynaleźć supermocny klej. Taki, który sklei plastik, metal, drewno, a nawet szkło. I w dodatku będzie wodoodporny. Silver pracował w pocie czoła. Codziennie mieszał w laboratorium różne składniki. Testował, kombinował, aż pewnego dnia wynalazł klej, który… nie sklejał nawet papieru! Posmarowana nim kartka przyklejona do dowolnej powierzchni dawała się z łatwością odkleić.

„Zwyczajny bubel. Totalna porażka” – pomyślał doktor Silver. Współpracownicy chemika byli podobnego zdania. Wszyscy oprócz Artura Frya. Ten w wolnym czasie śpiewał w kościelnym chórze i co niedziela walczył z wypadającymi ze śpiewnika zakładkami. A gdyby tak mieć zakładkę, którą można przymocować do strony z nutami, a potem bezpiecznie oderwać? Pewnie domyślasz się, co było dalej. Fry sięgnął po bubel Silvera i tak wynaleziono karteczki post-it.

Ciekawa historia. Ale przecież w życiu zwyczajnych ludzi nie zdarzają się takie cuda! Porażka jest porażką. Błąd to błąd. Pomyłka to pomyłka. Koniec i kropka. Nic dobrego z tego nie wynika!

Jeśli tak uważasz, to zapraszam Cię do zrobienia rachunku błędów i porażek. Sprawdźmy, co z tych doświadczeń możesz wziąć dla siebie. Skoro już Ci się przydarzyły, niech będzie z nich jakiś pożytek.

Pomyśl o porażce, błędzie, potknięciu, które masz za sobą. Przypomnij sobie dokładnie to wydarzenie. Cofnij w swojej pamięci film. Poczuj emocje, które Ci towarzyszyły.

A teraz odpowiedz sobie na kilka pytań:

  1. Czego dowiedziałam/em się o sobie odnosząc tę porażkę, popełniając ten błąd?
  2. Jakie swoje mocne i słabe strony pokazałam/em, odkryłam/em? (koniecznie zacznij od tych mocnych!).
  3. Czego dowiedziałam/em się o ludziach, którzy mi wtedy towarzyszyli lub którym o tym opowiedziałam/em?
  4. Kto dał się poznać jako przyjaciel, na którego mogę liczyć? Kto mnie zaskoczył swoją reakcją?
  5. Co następnym razem w podobnej sytuacji zrobię inaczej?
  6. Co następnym razem zrobię tak samo, bo wiem, że to mi służy?
  7. Jak wyglądałoby moje życie, gdyby ten błąd nigdy się nie wydarzył?
  8. A teraz zdecyduj: Jak chcesz wykorzystywać swoje błędy, potknięcia, porażki?

Pamiętaj, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Błędy są wpisane w naszą życiową drogę. Mogą być dla nas impulsem do rozwoju. Czasami są szansą do odkrycia swoich supermocy. Bywa, że są okazją, aby zweryfikować, kto jest naszym przyjacielem, a kto wrogiem. Każda droga do celu wymaga od nas wysiłku. A ten wysiłek jest wart docenienia. Wówczas łatwiej i z większą chęcią wykonujemy kolejne kroki.

może Ci się spodobać

Mów do siebie dobrze

Zastanawiałaś się kiedyś, jak o sobie myślisz, jakimi słowami do siebie mówisz? Jakie to są zwroty? Pozytywne, motywujące,…
pozytywne myślenie

A jeśli się nie uda?

Uczę zdrowego, pozytywnego myślenia. Pokazuję, jak tworzyć wspierające myśli i zmieniać ograniczające, blokujące przekonania. Czy to oznacza, że…