życie jest zbyt krótkie
© Obrazki do Myślenia

Życie jest zbyt krótkie, aby ignorować zalety płynące z dystansu…

5 udostępnień
5
0
0

Współczesny człowiek w ciągu jednego dnia bombardowany jest taką ilością informacji, jaką jego średniowieczny przodek w czasie całego swojego życia. Jak donoszą profesorowie Roger E. Bohn i James E. Short z University of California w San Diego, nasze mózgi przetwarzają codziennie 34 zetabajty danych. Taka dawka przeciążyłaby niejeden komputer. To robi wrażenie!

I tylko jedna uwaga – to są dane z 2008 roku! Jak jest dziś? Ilość docierających do nas informacji rośnie wykładniczo. Dziesiątki bilionów słów, obrazów, dźwięków każdego dnia.

Na portalu, gdzie szukasz rzeczowych informacji krzyczą do Ciebie banery o newsach, wietrzeniu magazynów i kredytach, na wypadek gdyby akurat nie było Cię stać na zakupy. W zasadzie możesz mieć wszystko. Ale czy chcesz? Czy tego potrzebujesz? Jak w tym gąszczu odnaleźć siebie i podjąć dobrą decyzję?

Odpowiedzią jest dystans. Tylko on nas może uratować. Dystans wobec informacji, trendów. Dystans do ludzi i do siebie.

Może zainteresuje Cię: Uratuje nas śmiech

Zróbmy wspólnie siedem kroków w tył, aby spojrzeć na świat z innej, szerszej perspektywy.

Krok 1: Dystans do informacji. Trzymaj się z daleka od serwisów informacyjnych w internecie i telewizji. Jak to zrobić? Ogranicz pozyskiwanie informacji do jednego razu na dzień.

Krok 2: Dystans do promocji i wyprzedaży. Zanim skorzystasz z okazji, odpowiedz sobie na pytanie: Czy naprawdę tego POTRZEBUJĘ? Do czego?

Krok 3: Dystans do świata pokazywanego w mediach społecznościowych. Nie bierz na poważnie kolorowego życia ludzi, którzy uśmiechają się do Ciebie z Instagrama. Ogranicz przeglądanie portali do 10 minut dziennie. Obserwuj tylko te profile, z których możesz dla siebie wziąć coś wartościowego. Sprawdź, czego będzie Ci brakować w życiu, jeśli odizolujesz się od social mediów na tydzień.

Krok 4: Dystans do ludzi. Zrób remanent w relacjach. Przejrzyj swoje kontakty i sprawdź, z kim było Ci po drodze w ciągu ostatnich 12 miesięcy – kto zadzwonił, napisał i z ciekawością zapytał: „Co u Ciebie?”. Co ten bilans mówi o Waszych relacjach? Za kim tęsknisz? I co możesz z tym zrobić?

Krok 5: Dystans do siebie. Weź kartkę i coś do pisania. Wypisz swoje potknięcia i gafy z przeszłości. Czy umiesz się z nich zaśmiać?

Spisz to, za co siebie nie lubisz. Czy mimo to potrafisz stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie prosto w oczy: „Fajny z Ciebie człowiek!”.

Krok 6: Dystans do przeszłości. Jeśli są za Tobą trudne doświadczenia, zranienia, a nawet traumy – czy potrafisz wziąć z nich to, co najlepsze? Odbierz swoją lekcję, za którą już słono zapłaciłaś/zapłaciłeś? I odwróć się ku przyszłości.

Krok 7: Jaki jest Twój stosunek do trendów i mainstreamu? Płyniesz z głównym nurtem czy ryzykujesz podróż pod prąd? A może szukasz swojej własnej rzeki? Jakie masz korzyści z podążania za modą? Co tracisz?

Krok 8: Dystans do… czego w Twoim życiu jest za dużo? Jakimi drobiazgami siebie zasypujesz? Co możesz odpuścić?

może Ci się spodobać

Kobieta z misją, Królowa we flow

Wszechświat jest studnią obfitości, możemy z niej czerpać garściami. Pytanie czy jesteśmy na to gotowe. O tej gotowości…

Esencjalizm – mniej, ale lepiej

Po lekturze Esencjalisty po raz kolejny przekonałam się, że prawdy oczywiste docierają do mnie z dużym opóźnieniem. Książka…

Ciało podąża za umysłem

Od zabarwienia i natężenia myśli zależą nasze emocje i działania, które podejmujemy. Również ciało odpowiada na to, co dzieje się w naszej głowie.