© Adobe Stock

Zwróć uwagę, jakie pamiątki przywozisz z wakacji. To mogą być zagrożone gatunki

0 udostępnień
0
0
0

Wracając z egzotycznych wojaży, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie pamiątki przywozimy do kraju. Wiele osób kupuje biżuterię, torebki i dodatki ze skór zwierząt, muszle, leki stosowane w medycynie tradycyjnej, regionalne ubrania, ozdoby do mieszkania, fragmenty dzikiej przyrody. Tymczasem mogą one zawierać fragmenty roślin lub zwierząt z gatunków zagrożonych wyginięciem, chronionych konwencją waszyngtońską (CITES). Nie zdziwmy się wówczas, że zawartością naszego bagażu może zainteresować się Służba Celno-Skarbowa. W Polsce za nielegalny wwóz okazów CITES grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Dlatego też ekspert Służby Celno-Skarbowej z Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów Rafał Tusiński w rozmowie z PAP przestrzega, by na wyjazdach nie kusiły nas egzotyczne souveniry.

– Wiele osób chce mieć w domu jakiś kawałek egzotycznej przyrody. Przywóz jednego kawałka koralowca nie jest problemem dla rafy. Niestety, takich przypadków są tysiące. Takie zachowanie powoduje, że wiele gatunków zwierząt czy roślin jest zagrożonych wyginięciem – mówi, dodając, że ważne dla podróżnych informacje na temat listy CITES można znaleźć na stronach resortu finansów czy Krajowej Administracji Skarbowej. Są one też dostępne na wszystkich dużych lotniskach.

Pamiętajmy: wwóz gatunków CITES jest możliwy, ale konieczne jest wówczas posiadanie odpowiednich dokumentów. Nielegalny handel częściami roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wciąż na całym świecie kwitnie i wyceniany jest na 20 mld dolarów.

Ważne: zwierzęta wymienione w konwencji waszyngtońskiej nie są zagrożone „same z siebie” – to w głównej mierze właśnie efekt handlu i ludzkiej chciwości i/lub ignorancji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać