Młoda dziewczyna pracująca z domu
© Adobe Stock

Znaj swoje prawa na home office

0 udostępnień
0
0
0

Na portalu Guardiana zamieszczono ciekawe informacje o pracownikach, którzy w najbliższym czasie nie wrócą do swoich biur. Wprawdzie tekst dotyczy stricte realiów pracy w brytyjskich domach, jednak warto przyjrzeć się rozwiązaniom, które wprowadzono na Wyspach. Zwłaszcza że w naszym kraju praca zdalna nie doczekała się jeszcze regulacji kodeksowych.

Większość międzynarodowych korporacji wprowadziła jednak ujednolicone zapisy dotyczące pracy z domu. Zatem jeśli pracujesz w większej firmie, spokojnie możesz podpytać kadry, czy nie przysługuje ci specjalny dodatek za prąd, tudzież bezpłatny urlop, podczas którego możesz zająć się dziećmi (o ile opieka nad nimi koliduje z twoimi obowiązkami zawodowymi). Podczas pandemii ważne są także prawa ciężarnych: pamiętaj – pracodawca nie ma prawa narażać twojego zdrowia. Jeśli czujesz, że codzienna zawodowa rutyna stanowi dla ciebie obciążenie, skonsultuj się z lekarzem, weź zwolnienie. Pracodawca w większości przypadków zobowiązany jest również do tego, by zapewnić ci sprzęt do pracy.

W Polsce wciąż stoimy u progu drugiej fali zachorowań, którą przewiduje się na jesieni. Część pracowników zdążyła już wrócić do biur, jednak nie wiadomo, czy zaraz nie czeka nas ponowne przeniesienie do domów. Warto już na tę okoliczność dogadać się z szefem lub wynegocjować korzystne warunki.

może Ci się spodobać
Model biznesowy Tesli

Niezwykły model biznesowy Tesli

Tesla jest jak Windows: dzięki zastosowaniu modelu biznesowego, który oferuje użytkownikom darmowe aktualizacje software’u, zbudowała bazę stałych, wiernych…