Zawsze masz wybór

5 udostępnień
5
0
0

Zdarzyło Ci się utknąć w jakiejś sytuacji i powtarzać  jak mantrę: „Nie mam wyboru”? Pewnie wiele razy. Przypomnij sobie, jak się wtedy czułaś – przytłoczona, sfrustrowana, zrezygnowana, poddana. A gdyby tak mówić do siebie coś innego?

Istnieją pewne powiedzenia, które funkcjonują od pokoleń. Są tak mocno zakorzenione w naszej psychice, że przyjmujemy je bezrefleksyjnie. Uważamy za prawdy, za reguły rządzące światem. I faktycznie one rządzą – naszym światem. Z zastrzeżeniem, że nie są „prawdą obiektywną”, faktami. Są przekonaniami. A przekonania to nasze filtry, przez które patrzymy na świat.

Nie ma wyjścia

Pamiętam taką anegdotkę z dzieciństwa. Miałam wtedy 4–5 lat. Mama rozmawiała ze swoją znajomą. Najwyraźniej poruszały ważne kwestie. Oczywiście nie pamiętam, czego dotyczyła rozmowa. Znam tę sytuację z późniejszych opowieści.

Gdy – jako mała dziewczynka – usłyszałam: „Nie ma wyjścia”, podeszłam i powiedziałam: „Ciociu, jak to nie ma wyjścia? Przez drzwi i do windy”.

Tę historyjkę znajoma mamy opowiadała wielokrotnie, śmiejąc się serdecznie z tego, co powiedziałam. Na czym polega jej siła? Małe dzieci nie są jeszcze przesiąknięte tymi wszystkimi przekonaniami i opowieściami o świecie, które są tylko i wyłącznie perspektywą osoby mówiącej.

Z biegiem lat dziecko chłonie mnóstwo historii, wyjaśnień, opisów, interpretacji. Nie potrafi jeszcze krytycznie spojrzeć czy poddać analizie tego, co słyszy, więc nasiąka wszystkim niczym gąbeczka. Te historie zapadają w podświadomość, aby w późniejszych latach kierować wyborami, zachowaniem i reakcjami.

Zmiana zaczyna się od Ciebie

Jak zatem znaleźć wyjście w sytuacji bez wyjścia? Przede wszystkim uświadomić sobie, że sformułowania, których tak powszechnie używamy na co dzień, to przekonania. To nie muszą być fakty. I na ogół postrzeganie świata według nich nie wspiera naszego samopoczucia.

Gdy wypowiadasz jakieś słowa, tworzysz nimi swoją rzeczywistość. Tworzysz świat, w który wierzysz. To wpływa na doświadczenia, które potem kreujesz w życiu.

Mówienie: „Nigdy nie dam rady” powoduje, że automatycznie zaczynasz w siebie wątpić, zmniejszasz szanse powodzenia lub nawet nie próbujesz czegoś zrobić.

„Nie ma wyjścia” sprawia, że zakleszczasz się w sytuacji. Nawet nie szukasz innego rozwiązania. Zamykasz się w wąskiej perspektywie. Z góry się poddajesz. Opadasz z sił. Tracisz chęć i motywację.

A gdyby w podobnej sytuacji postąpić w sposób wzmacniający, a nie dołujący. Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak się czujesz w „sytuacji bez wyjścia”. Następnie zrób kilka oddechów, ponownie zamknij oczy. Tym razem pomyśl sobie: „Przecież zawsze, z każdej sytuacji jest jakieś wyjście”.

I tak też jest. Jeśli nawet nie możesz zmienić samej sytuacji, to zawsze możesz zmienić swoje podejście. A to już bardzo dużo.

Zawsze masz wybór

Jest taki piękny cytat: „Gdy zmienisz sposób, w jaki patrzysz na rzeczy, rzeczy, na które patrzysz, zmienią się”. Na pewno też słyszałaś, że nie ma złej pogody. Są tylko nieodpowiednie ubrania.

Już dzisiaj, już teraz, możesz spojrzeć zupełnie inaczej na każdą sytuację, w której jesteś: trudna sytuacja w pracy, choroba, wygląd, relacje, pandemia…

Chociaż nie zmienisz pewnych rzeczy, sytuacji, nie na wszystko masz wpływ i nie wszystko możesz kontrolować, to zawsze masz wpływ na siebie. Twoje myśli, opinie, interpretacja, oczekiwania, ocenianie, dążenia, pragnienia – to są Twoje wybory!

Możesz już teraz zdecydować, jak chcesz się czuć w danej sytuacji. Tu jest Twoja moc i sprawczość! Nie pozwól, aby umysł Cię zwodził. Zatrzymaj nawykowe, czarne myśli i zacznij myśleć inaczej, lepiej. Zmień myśli na dobre!

Tak, życie rzuca nam wyzwania. Bywa ciężko, czasami nawet bardzo ciężko. Są łzy, ból, smutek, złość, strach. Ale to nie musi trwać wiecznie. Nic nigdy nie trwa wiecznie. Ból w życiu się pojawia, ale cierpienie to już Twój wybór.

Od czego zacząć? Pożegnaj przekonania, prawdy i „mądrości”, które Ci nie służą i Cię nie wspierają. To jest Twoja decyzja. Odetnij się od nich. Nie ciągnij ich ze sobą przez życie. Powiedz: „Stop! Dalej biorę tylko to, co mnie rozwija, karmi i dba o moje dobre samopoczucie”.

Tej autorki: Mniej myśl, więcej doświadczaj

może Ci się spodobać
pesymizm

Nie obwiniaj się za swój pesymizm

Być może wyrzucasz sobie, że widzisz świat w czarnych barwach. Możliwe, że zauważyłaś, iż pewne nawyki myślowe, takie…