zespół zmęczenia ZOOM
© Adobe Stock

Za dużo internetu? Twój mózg może mieć „zespół zmęczenia ZOOM”

Mózg podczas spotkań online pracuje zupełnie inaczej niż podczas spotkań twarzą w twarz. Jeśli pracujecie od kilku miesięcy zdalnie, możecie mieć zespół zmęczenia ZOOM.
1 udostępnień
1
0
0

Sabine Kastner, neurolożka z Princeton University, wyjaśnia na łamach brainfacts.org, dlaczego po kilku miesiącach pracy zdalnej na samą myśl o kolejnej konferencji na ZOOM-ie czujemy się zmęczeni. Mózg pracuje w zupełnie inny sposób podczas spotkań online.

Znajomi umawiają się na kolejny czat, albo zachęcają cię do wspólnego oglądania maratonu filmowego online – a ty czujesz, że jesteś na to po prostu zbyt zmęczony i absolutnie nie cieszy cię to po kilku miesiącach zdalnej pracy? Naukowczyni roboczo nazwała to „zespołem zmęczenia ZOOM”.

Czytaj także: Nauka bez laptopów i smartfonów efektywniejsza?

Nasze mózgi zupełnie inaczej pracują, przetwarzając bodźce podczas spotkania twarzą w twarz, niż podczas konferencji online. Łącząc się przez internet, fundujemy mózgowi zdecydowanie więcej „rozpraszaczy” w postaci przełączających się okienek i konieczności skakania po nich wzrokiem, zmian tła, technicznych problemów ze zgraniem obrazu i dźwięku.

To tak, jakbyśmy bombardowali nasz mózg obrazami zmieniającymi się co 100 milisekund. To po prostu szalenie obciążające.

Prócz tego utrudniona jest komunikacja pozawerbalna: szybkie uniesienie brwi czy kącika ust nie jest już możliwe do natychmiastowego odczytania. Dlatego ekspertka zaleca wykładowcom akademickim pracującym zdalnie ze studentami krótsze wideokonferencje i wykorzystywanie różnych narzędzi. Tam, gdzie to możliwe zaleca też starą dobrą rozmowę telefoniczną.

może Ci się spodobać

Jak język wpływa na osobowość?

Czy mówiąc innym językiem niż mój ojczysty, staję się inną osobą? W jaki sposób język, którym się posługuję…
modele matematyczne

Modele matematyczne – czym są i gdzie się je stosuje

Wielu z nas zastanawiało się w szkole, jakie zastosowanie w praktyce może mieć matematyka? Matematyk Grzegorz Plichta na przykładzie modeli matematycznych przybliża nam rolę tej dziedziny wiedzy w naszym życiu. Jedną z takich ról jest m.in. prognozowanie zagrożenia epidemicznego.
odręczne pisanie ćwiczy mózg

Odręczne notatki ćwiczą mózg

Mózg podziękuje ci, jeśli będziesz starał się pisać odręcznie. To doskonałe ćwiczenie, które w przeciwieństwie do pisania na…