zespół zmęczenia ZOOM
© Adobe Stock

Za dużo internetu? Twój mózg może mieć „zespół zmęczenia ZOOM”

Mózg podczas spotkań online pracuje zupełnie inaczej niż podczas spotkań twarzą w twarz. Jeśli pracujecie od kilku miesięcy zdalnie, możecie mieć zespół zmęczenia ZOOM.
1 udostępnień
1
0
0

Sabine Kastner, neurolożka z Princeton University, wyjaśnia na łamach brainfacts.org, dlaczego po kilku miesiącach pracy zdalnej na samą myśl o kolejnej konferencji na ZOOM-ie czujemy się zmęczeni. Mózg pracuje w zupełnie inny sposób podczas spotkań online.

Znajomi umawiają się na kolejny czat, albo zachęcają cię do wspólnego oglądania maratonu filmowego online – a ty czujesz, że jesteś na to po prostu zbyt zmęczony i absolutnie nie cieszy cię to po kilku miesiącach zdalnej pracy? Naukowczyni roboczo nazwała to „zespołem zmęczenia ZOOM”.

Czytaj także: Nauka bez laptopów i smartfonów efektywniejsza?

Nasze mózgi zupełnie inaczej pracują, przetwarzając bodźce podczas spotkania twarzą w twarz, niż podczas konferencji online. Łącząc się przez internet, fundujemy mózgowi zdecydowanie więcej „rozpraszaczy” w postaci przełączających się okienek i konieczności skakania po nich wzrokiem, zmian tła, technicznych problemów ze zgraniem obrazu i dźwięku.

To tak, jakbyśmy bombardowali nasz mózg obrazami zmieniającymi się co 100 milisekund. To po prostu szalenie obciążające.

Prócz tego utrudniona jest komunikacja pozawerbalna: szybkie uniesienie brwi czy kącika ust nie jest już możliwe do natychmiastowego odczytania. Dlatego ekspertka zaleca wykładowcom akademickim pracującym zdalnie ze studentami krótsze wideokonferencje i wykorzystywanie różnych narzędzi. Tam, gdzie to możliwe zaleca też starą dobrą rozmowę telefoniczną.

może Ci się spodobać
modele matematyczne

Modele matematyczne – czym są i gdzie się je stosuje

Wielu z nas zastanawiało się w szkole, jakie zastosowanie w praktyce może mieć matematyka? Matematyk Grzegorz Plichta na przykładzie modeli matematycznych przybliża nam rolę tej dziedziny wiedzy w naszym życiu. Jedną z takich ról jest m.in. prognozowanie zagrożenia epidemicznego.
trening mózgu koncentracja

Trening mózgu – koncentracja

Często ilość bodźców płynących z otoczenia jest za duża w stosunku do możliwości pamięci operacyjnej i mózg nie…
odręczne pisanie ćwiczy mózg

Odręczne notatki ćwiczą mózg

Mózg podziękuje ci, jeśli będziesz starał się pisać odręcznie. To doskonałe ćwiczenie, które w przeciwieństwie do pisania na…