Człowiek wzmacniający energię qi
© Adobe Stock

Wzmocnij energię qi

0 udostępnień
0
0
0

Zwierciadło” rozmawia z Rafałem Beckerem, instruktorem shaolińskiego qi gongu (czyt. czikungu) – formą pracy nad energią qi, czyli naszą energią życiową. Chodzi o to, aby za pomocą określonych ruchów ciała, oddechu i wizualizacji sprawić, żeby energia bez przeszkód krążyła w ciele. Gdy tak się dzieje, wówczas jesteśmy zdrowi, pełni witalności, mamy sprawne ciało i umysł.

W tradycyjnej medycynie chińskiej energia qi nie ma nic wspólnego z newage’owym wyobrażeniem czegoś eterycznego, tajemniczego i wirującego w kosmosie. Przeciwnie, jest czymś namacalnym, powiązanym z konkretnymi narządami i ich funkcjonowaniem. „Nasze ciało jest swego rodzaju elektrownią złożoną z wzajemnie zależnych elementów, wytwarzającą ciepło, a poprzez połączenie z umysłem – motywację do działania” – tłumaczy rozmówca „Zwierciadła”.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej, gdy ćwiczymy qi gong, energia qi nie tylko krąży swobodniej w ciele, ale też daje się łatwiej kierować na to, co w danym momencie istotne. Bo gdy np. mamy skłonność do obsesyjnego myślenia w kółko o tym samym problemie, więcej krwi idzie na obsługę mózgu, a mniej do śledziony i nerek. Trening pozwala zachować tę równowagę.

Istnieje też specjalna odmiana qi gong dla kobiet. Nazywa się „Promienny lotos” i łączy wywodzący się z medycyny chińskiej qi gong, automasaż, akupresurę oraz leczenie dźwiękiem. Kiedy prowadzimy intensywny, stresujący tryb życia, warto sięgnąć do tradycyjnych dalekowschodnich metod na polepszenie jego jakości.

może Ci się spodobać

O lepszy los zwierząt

Ekolodzy, animalsi, etycy, przedstawiciele psychologii porównawczej, filozofowie, futuryści – od dawna zakładają, że wyzwolenie ludzi może się zacząć…