Człowiek wzmacniający energię qi
© Adobe Stock

Wzmocnij energię qi

0 udostępnień
0
0
0

Zwierciadło” rozmawia z Rafałem Beckerem, instruktorem shaolińskiego qi gongu (czyt. czikungu) – formą pracy nad energią qi, czyli naszą energią życiową. Chodzi o to, aby za pomocą określonych ruchów ciała, oddechu i wizualizacji sprawić, żeby energia bez przeszkód krążyła w ciele. Gdy tak się dzieje, wówczas jesteśmy zdrowi, pełni witalności, mamy sprawne ciało i umysł.

W tradycyjnej medycynie chińskiej energia qi nie ma nic wspólnego z newage’owym wyobrażeniem czegoś eterycznego, tajemniczego i wirującego w kosmosie. Przeciwnie, jest czymś namacalnym, powiązanym z konkretnymi narządami i ich funkcjonowaniem. „Nasze ciało jest swego rodzaju elektrownią złożoną z wzajemnie zależnych elementów, wytwarzającą ciepło, a poprzez połączenie z umysłem – motywację do działania” – tłumaczy rozmówca „Zwierciadła”.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej, gdy ćwiczymy qi gong, energia qi nie tylko krąży swobodniej w ciele, ale też daje się łatwiej kierować na to, co w danym momencie istotne. Bo gdy np. mamy skłonność do obsesyjnego myślenia w kółko o tym samym problemie, więcej krwi idzie na obsługę mózgu, a mniej do śledziony i nerek. Trening pozwala zachować tę równowagę.

Istnieje też specjalna odmiana qi gong dla kobiet. Nazywa się „Promienny lotos” i łączy wywodzący się z medycyny chińskiej qi gong, automasaż, akupresurę oraz leczenie dźwiękiem. Kiedy prowadzimy intensywny, stresujący tryb życia, warto sięgnąć do tradycyjnych dalekowschodnich metod na polepszenie jego jakości.

może Ci się spodobać

Polityczny zwierzyniec

Zwierzęta mogą ocieplić wizerunek polityka, ale i mu zaszkodzić. Złe traktowanie zwierząt budzi społeczną krytykę, ta jednak kończy…

Aplikacja, która wie, co czujesz

Amerykańska agencja badań i rozwoju DARPA pracuje nad aplikacją, która ma umożliwić tamtejszym siłom zbrojnym rozszyfrowywanie i przewidywanie…