© Adobe Stock

Wynalazek, który odmienił świat: rower

0 udostępnień
0
0
0

Epidemia koronawirusa wywołała ponowny wzrost popularności transportu dwukołowego na całym świecie. Z tej okazji National Geographic przypomina historię roweru: pierwsza machina została zbudowana pod koniec XIX wieku i stała się, przynajmniej w ówczesnej Europie, wynalazkiem przełomowym na miarę smartfona.

Rower był tani, szybki, lekki – i dostępny dla każdej klasy społecznej, od robotników po arystokratów i władców. „Prawie każdy mógł nauczyć się jeździć na rowerze i prawie każdy to zrobił. Sułtan Zanzibaru zaczął jeździć na rowerze, car Rosji także. Emir Kabulu kupił rowery dla całego swojego haremu. Ale to właśnie klasy średnie i pracujące na całym świecie naprawdę uczyniły rower swoją własnością. Historia powstania roweru to także historia tego, jak masy po raz pierwszy zyskały mobilność i mogły swobodnie przyjeżdżać i odjeżdżać, kiedy tylko chciały. Nie było już potrzeby posiadania drogich koni i powozów” – czytamy.

„Rowerowe szaleństwo” w latach 90. XIX wieku ogarnęło też Stany Zjednoczone. Produkcja rowerów stała się jedną z największych i najbardziej innowacyjnych branż w Ameryce. Zresztą rower przyczynił się także w dużym stopniu do spopularyzowania rodzącej się idei… feminizmu! Kobiety bowiem zrzucały wiktoriańskie spódnice i masowo przesiadały się na dwukołowce – w spodniach. „Myślę, że jazda na rowerze zrobiła więcej dla emancypacji kobiet niż cokolwiek innego na świecie” – powiedziała Susan B. Anthony w wywiadzie dla „New York Sunday World” w 1896 roku.

„Stoję i cieszę się za każdym razem, gdy widzę kobietę przejeżdżającą na dwóch kółkach… To obraz wolnej, nieskrępowanej kobiecości”.

To nie wszystko! Rower ma jeszcze więcej zasług, jeśli chodzi o egalitaryzm i prawa człowieka! „Pojawienie się roweru miało wpływ praktycznie na każdą sferę życia – sztukę, muzykę, literaturę, modę, a nawet ludzką pulę genów. Archiwa parafialne w Anglii wskazują na wyraźny wzrost liczby małżeństw międzywyznaniowych w czasie szału na rowery w latach 90. XIX wieku” – donosi National Geographic. Korzystając więc z pięknej pogody, wsiadajmy na ten rewolucyjny, równościowy wynalazek i cieszmy się wiatrem we włosach.

może Ci się spodobać
kawa

Kawa: fakty i mity

Czy kawa rzeczywiście powoduje niedobory magnezu i wapnia? To lęk, który towarzyszy jej miłośnikom od wielu lat, a…
jak dbać o związek

Jak dbać o związek podczas pandemii

Dr Melisa Franco, doktor psychologii z Uniwersytetu Maryland, radzi jak odpowiednio dbać o związek podczas trudnego czasu, jakim…

Medytacja szczególnie zalecana sportowcom

Awaken.com rozmawia z uznaną amerykańską trenerką triathlonistów Heather Hagan, która przedstawia korzyści płynące z regularnego medytowania przez osoby…