Wszyscy jesteśmy nienormalni

26 udostępnień
26
0
0

Istotą choroby psychicznej jest to, że pacjent nie jest w stanie rozpoznać, że rzeczywistość, w której funkcjonuje jest tylko wytworem jego umysłu. Dla niego to jest właśnie norma i prawda o owej rzeczywistości. Jednocześnie jednak jest to rzeczywistość na tyle przykra i uniemożliwiająca życie w społeczeństwie, że chory czuje się w niej jak w pułapce. Część pacjentów nigdy z tej pułapki nie zdoła się wyzwolić, ale ci, którzy zdrowieją na pewnym etapie leczenia muszą po prostu porzucić swoje stare normy i wyobrażenia na rzecz innych „prawd” o rzeczywistości, które pozwolą im lepiej żyć. Nie znaczy to wcale, że owe prawdy są jedynymi słusznymi. Są prawdami na miarę rzeczywistości – takimi, które pozwalają funkcjonować w danej społeczności na prawach tzw. normalsa.

W innych społecznościach taka chora osoba mogłaby zostać swego rodzaju wieszczem. U niektórych plemion pierwotnych choroby psychiczne traktuje się bowiem jak dar. Coś, co my uważamy za postradanie zmysłów, oni odbierają jak otwarcie drzwi do kontaktu z innymi światami, np. światem zmarłych, światem bytów duchowych. To po raz kolejny pokazuje, że normy są kwestią umowną, a umowa to nie cyrograf, można ją zmienić, trzeba tylko chcieć, trochę się odsztywnić, zyskać odrobinę elastyczności.

Może zainteresuje Cię: Szaman – człowiek budujący mosty

Co by się stało, gdybyśmy porzucili nasze schematyczne myślenie o świecie? Gdybyśmy zaakceptowali fakt istnienia inności: różnorodności, nieprzewidywalności, wyjątkowości, niezwykłości, dynamiki i zmienności świata oraz zasiedlających go istot? Może zamiast tak często umacnianej w polskiej społeczności wizji końca świata, w końcu zyskalibyśmy tego świata pełny obraz?

Pandemia i konieczność związanej z nią izolacji nadszarpnęła relacje międzyludzkie. Pozamykani w domach ludzie, sami ze sobą lub jedynie z garstką bliskich im osób, zaczęli bzikować. Wygląda na to, że do zachowania zdrowia psychicznego potrzebujemy przestrzeni i licznego grona tych INNYCH. Im bardziej bowiem się zamykamy, im bardziej oddzielamy od ludzi, im mniej to nasze życie różnorodne, im bardziej rozgrywa się jedynie w naszej głowie, tym gorzej dla nas.

Jak izolacja z powodu COVID-19 może wpływać na psychikę dzieci?

W Wielkiej Brytanii od czasu wybuchu pandemii do organizacji charytatywnej Childline zaczęli się zgłaszać młodzi ludzie z narastającymi w nich w tym czasie obawami, jakoby nie byli zupełnie „normalni”. Fala zgłoszeń dotyczyła nieakceptacji wizerunku własnego ciała, seksualności, tożsamości płciowej, zdrowia psychicznego. W izolacji, mimo obniżonego ryzyka narażenia na nieakceptację ze strony rówieśników, bo z nimi mieli przecież ograniczony kontakt, dzieciakom jeszcze bardziej zaczęło doskwierać poczucie „inności”, niedostosowania do norm.

O czym to świadczy? Że tej nieakceptacji dla inności, „nienormalności” najintensywniej doświadczają od bliskich, a następnie w ramach zaimplementowanych już od dorosłych mechanizmów autodestrukcyjnych. Chidline uznała, że spróbuje pomóc tym dzieciakom kampanią pt. „Nobody is normal”, w której przekonuje, że w zasadzie to nikt nie jest normalny.

Wraz z agencją marketingową The Gate, Blink Productions i Rowdy Films organizacja stworzyła film poklatkowy opowiadający historię „anormalnego” ucznia. Za wszelką cenę próbuje ukryć tę swoją inność przed kolegami i koleżankami, póki nie odkrywa przypadkiem, że oni czują dokładnie to samo, co on. I tak jak on są „anormalni”.

Jeśli więc czujecie się nienormalni, to świetnie. Pamiętajcie: tylko chorzy psychicznie tak się nie czują. Patrząc na innych wokół nas jak na podobnych nam świrów od razu poczujemy się raźniej. Bo prawda jest taka, że wszyscy jesteśmy nienormalni.


Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać

Cywilizacja cherlaków

Marudni, egotyczni, zalęknieni, nieodporni, wydelikaceni, chorowici, słabi. Gros ludzi cywilizacji zachodniej to mięczaki. Rozleniwieni i rozmemłani komfortem życia,…

Przebodźcowani

Słyszeliście kiedyś o przyznaniu prestiżowej nagrody literackiej za twórczość niekoncentrującą się na jakiejś ludzkiej, zwierzęcej, lokalnej lub globalnej…
greg mackeonw to proste bez wysiłku rób to co ważne

Upraszczaj zamiast komplikować

„Żeby coś w życiu osiągnąć, trzeba się naharować”. „Nic w życiu nie ma za darmo”. „Bez pracy nie…

Dlaczego nie jemy psów?

4 września ulicami Warszawy po raz kolejny przeszedł Marsz Wyzwolenia Zwierząt. O co chodzi z tym wyzwoleniem? –…