Woda – jej rola i rady, jak nawadniać się latem

36 udostępnień
36
0
0

Zdrowie, doskonała kondycja, świetna figura, piękna skóra. Czy rzeczywiście wszystko to dzięki zwykłej wodzie, której latem musimy pić znacznie więcej? I tak, i nie – odpowiadają eksperci…

Dlaczego potrzebujemy wody? U dorosłych stanowi ona około 60 proc. ogólnej masy ciała, u noworodków nawet 94 proc. Jest prawie w każdym zakamarku naszego organizmu. Aż 2/3 wypełnia nasze komórki jako płyn komórkowy lub śródkomórkowy. Natomiast pozostała część znajduje się w przestrzeniach międzykomórkowych oraz m.in. w krwi, łzach, ślinie, żółci i soku żołądkowym i jelitowym, płynie mózgowo-rdzeniowym.

– O ile bez pożywienia możemy przeżyć nawet miesiąc, to organizm pozbawiony całkowicie wody nie przetrwa dłużej niż 3–4 dni – podkreśla Tadeusz Wojtaszek, twórca i kierownik programu „Woda dla zdrowia”, ekspert ds. wód mineralnych, zajmujący się tematyką wód pitnych niemal od pół wieku.

Dlaczego woda jest dla nas ważna?

Jest niezbędna do procesów przemiany materii, w których bierze udział jako substrat lub katalizator, pełni rolę środka transportu, rozprowadza składniki organiczne i nieorganiczne po całym organizmie, usuwa produkty toksyczne, reguluje temperaturę. Zwilża błony śluzowe, gałkę oczną, zapewnia ruchomość stawów. Już jej jednoprocentowy deficyt zmniejsza wydolność fizyczną, pogarsza koncentrację i pamięć krótkotrwałą.

Niedobór wody wynoszący 10 proc. masy ciała powoduje nasilenie niewydolności fizycznej i psychicznej, przejawiające się bólami głowy, zaburzeniami oddychania, upośledzeniem wydzielania śliny i wysychaniem błony śluzowej jamy ustnej. Utrata 20 proc. wody może spowodować śmierć.

Woda – ile należy pić

Wiadomo, że w ciągu doby organizm traci, czyli wydala głównie poprzez nerki i skórę, od 2 do 3 litrów wody. Tyle samo powinien jej dostawać. Ale uwaga!

– Nie chodzi tylko o to, żeby pić wodę, lecz w ogóle płyny, jeść więcej zup, warzyw, owoców. Często zapominamy o tym, że organizm czerpie ją również z pożywienia, a w bardzo niewielkim stopniu także z utleniania makroskładników (woda metaboliczna) – podkreślają Friedrich Manz i Andreas Wentz, autorzy badania „Hydration status in the United States and Germany”.

Ich badanie wykazało, że średnie zapotrzebowanie na wodę u kobiet wynosi 2,7 litra, u mężczyzn prawie 3, z czego 30 proc. powinno pochodzić z pożywienia.

Jeśli więc jesz dużo sałatek z warzyw i owoców, nie musisz pić dużo wody. Zaskakujące? Tylko do chwili, gdy przyjrzymy się zawartości wody w produktach spożywczych. Prosty przykład: w pomidorach jest jej 93 proc.

Co pić latem?

Naukowcy nie mają w tej kwestii żadnych wątpliwości. Najlepsza jest woda. Po wypiciu 100 ml organizm otrzymuje taką samą ilość wody funkcjonalnej. Natomiast w przypadku innych napojów po spożyciu tej samej objętości zawartość wody w ustroju jest inna, np. 100 ml wody mineralnej z zawartością chlorku sodu 25 mmol/l daje w rzeczywistości 82 ml wody funkcjonalnej, natomiast dodanie do wody łyżki cukru zmniejsza ilość wody funkcjonalnej do 60 ml, ponieważ na przekształcenie 10 g glukozy w glikogen wątroba zużywa około 30 ml wody.

Kranówka czy z butelki?

Według brytyjskich naukowców z Uniwersytetu Glasgow nie ma żadnego dowodu potwierdzającego, że woda w butelkach jest zdrowsza niż ta z kranu, o ile oczywiście spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i higieny.
Taka woda zawiera również śladowe ilości chloru, który zapobiega rozwojowi niektórych bakterii. Jest zdatna do picia cały czas, a wodę butelkowaną powinniśmy wypić w ciągu 12 godzin od otwarcia. Mitem jest przekonanie, że woda z kranu jest niedobra, bo przy gotowaniu odkłada się kamień w czajniku. Nic bardziej błędnego – uważają uczeni z niemieckiego Instytutu Kocha. Badania udowodniły, że ludzie pijący twardą wodę, jak np. Gruzini, żyją dłużej. Miękka woda, pozbawiona przede wszystkim wapnia i magnezu, jest dobra do pralek, a nie dla naszego organizmu.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać

Farma Kowalskiego

Współcześnie, w dobie zmian klimatycznych społeczna odpowiedzialność biznesu, niezależnie czy mamy do czynienia z wielkimi przedsiębiorstwami czy małymi…

TRE – uwolnić się od stresu i traum

TRE (Tension and Trauma Releasing Exercises) to zestaw ćwiczeń, polegających na uruchomieniu w ciele wibracji neurogenicznych, umożliwiających uwolnienie…