junk food śmieciowe jedzenie
© Adobe Stock

Twój mózg namawia cię na śmieciowe jedzenie

0 udostępnień
0
0
0

Focus opisuje badania, które ukazały się w „Scientific Reports”. To tzw. teoria optymalnego żerowania, która polega na tym, że nasza pamięć przestrzenna rozwinęła się tak, by mózg priorytetowo traktował najbardziej kaloryczne przekąski – czyli najczęściej śmieciowe jedzenie.

To odziedziczona po naszych przodkach – myśliwych – umiejętność: mózg zapamiętywał lokalizacje, gdzie miały miejsce najbardziej udane łowy. Dziś wykorzystujemy ten mechanizm nieświadomie… w hipermarketach. Badania przeprowadzone na 512 konsumentach wykazały, że spacerując między sklepowymi alejkami, lepiej zapamiętujemy miejsca, gdzie leżały czekoladowe ciasteczka, a nie np. marchew. To badanie potwierdzające tezę z 2013 roku, wykazujące, że pamięć przestrzenna prowadząca nas ku śmieciowemu jedzeniu nie pozwala nam schudnąć i ma ścisły związek z BMI badanych.

„Jeśli jednak ta teoria żywieniowa okaże się prawdziwa, może to pomóc wyjaśnić, dlaczego we współczesnym świecie tak trudno jest nam podejmować zdrowe decyzje w tym temacie” – czytamy. Nie ufaj swojemu mózgowi: jeśli zaprowadzi cię wprost do półek z czipsami, uciekaj!

Czytaj także: Jak jeść, aby być zdrowym i szczupłym? Czy pomoże tu piramida żywieniowa?

może Ci się spodobać