Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza
Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza, Cezary Łazarewicz

„Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza”, czyli historia regionu, jakiej nie znacie

Dzięki książce Cezarego Łazarewicza „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza” możecie zobaczyć w inny sposób ciekawe miejsca na Pomorzu.
8 udostępnień
8
0
0

Dla wszystkich wybierających się na Pomorze, aby odkrywać i poznawać miejsca nieoczywiste (lub oczywiste, ale na nowo) książka Cezarego Łazarewicza Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza powinna być lekturą obowiązkową.

W Reportażach z Pomorza… próżno szukać typowych dla przewodników turystycznych informacji. Dzięki tej książce można za to poznać prawdziwe oblicza miejsc, które zza szyby samochodu zapewne niczym się nie wyróżniają, za to noszą w sobie pamięć ludzi i wydarzeń sprzed lat. Wspólnym mianownikiem wszystkich zawartych w reportażach historii jest tytułowe Pomorze.

Lądowy ocean dusz

Podczas pasjonującej podróży po tym regionie, w którą autor książki zaprasza czytelnika, pojawiają się historie m.in. strażaków, którzy jeździli gasić wzniecane przez siebie pożary, bezwzględnego komornika, zakatowanego przez policjantów nastolatka, walczących o swoje prawa rolników… Każda z tych ludzkich mikrohistorii to kolejny puzzel-narracja, składająca się na historię najnowszą tej nadbałtyckiej części Polski.

Wsie i miasteczka oglądamy w tej podróży oczami ich mieszkańców, zanurzamy się w wielokulturowość regionu, gdzie każde niepozorne nawet miejsce może kryć mroczną tajemnicę. Cezary Łazarewicz, przewodnik tej „wycieczki”, odkodowuje napotykane punkty na mapie, nadaje im nowe znaczenia, odsłania kulisy skandali, do jakich tu doszło. Obnaża słabości mieszkańców, kreśli specyfikę środowiska, ukazuje lokalne absurdy regionu, boleśnie dotkniętego transformacją ustrojową.

Pomorze ukazane przez pryzmat przeżyć i emocji „zwykłych ludzi”, uczestników i świadków opisywanych wydarzeń, przez ich osobistą interpretację, różne punkty widzenia, niejako pisze się na nowo, prezentując całą plejadę swoich lokalnych bohaterów i antybohaterów. Ale „turysta” dostaje w tym wszystkim przestrzeń na własną interpretację zdarzeń, na samodzielne wyciąganie wniosków. Umiejętności reporterskie autora dyskretnie uchylają furtkę, zapraszając do dalszego odkrywania lokalnych zagadek.

Dla zmęczonych sztampą kurortu

Z pewnością ta książka to gratka dla tych, którzy trasę swoich wojaży wyznaczają, omijając najbardziej oblegane przez turystów miejsca. Dla tych, którzy zwracają uwagę na lokalny koloryt i poszukują nieoczywistości. Dzięki Reportażom z Pomorza…” spacer po Kołobrzegu, Darłowie lub Trzebiatowie nie będzie zwykłą przechadzką, lecz przygodą. Wędrówka śladami losów tutejszych mieszkańców zamienia się w tropienie przebiegu przeszłych wydarzeń, w oparciu o wskazówki, jakie podsuwa nam przewodnik. Niechybnie pojawi się w nas pytanie: Dlaczego losy opisanych w książce ludzi potoczyły się właśnie tak: tragicznie, dziwnie, nieprzewidywalnie, zaskakująco?

„Lubię się przyglądać miejscu swojego urodzenia, mam poczucie jego wyjątkowości i chętnie tam wracam. To osobliwa kraina. Zza jej pleców chichocze historia” – mówi Cezary Łazarewicz.

To właśnie ten chichot historii słychać w jego książce najgłośniej. Odwiedzając Pomorze po tej lekturze, prócz szumu Bałtyku, zapewne będziecie wrażliwi także na ten „śmiech”.

Do kupienia na: https://czarne.com.pl

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać
komiksy o relacjach

Komiksy o relacjach

Komiksy to nie tylko kolorowe zeszyty z odcinkami historyjek dla dzieci, sensacyjne cykle pełne opowieści śledczych czy historie…

Mikrokosmos kobiety na zakręcie

Banalny temat: kryzys wieku średniego, pusty dom, zmęczenie sobą, nigdy nieoczyszczone żale, zdrewniałe urazy i przemożna chęć, by……