trycholog marta kazimierczak
© Marta Orchis Łódzkie Centrum Trychologii

Trycholog podpowiada, jak mieć zdrowe i piękne włosy

25 udostępnień
25
0
0

Czy wypadanie włosów po ciąży powinno niepokoić? Czy trycholodzy mogą pomóc osobom, które tracą włosy po przebyciu COVID-19? Jak prawidłowo dbać o włosy i skórę głowy? zdradza trycholog Marta Kazimierczak.

Kim jest trycholog?

Trycholog to specjalista zajmujący się skórą głowy, chorobami skóry głowy oraz pielęgnacją włosów. Trychologia jest dziedziną interdyscyplinarną, łączy w sobie wiele nauk, m.in. dermatologię, kosmetologię, po trosze fryzjerstwo, fizjoterapię, dietetykę, psychologię oraz medycynę estetyczną.

Z jakimi problemami warto pójść do takiego specjalisty?

Trycholog rozwiązuje najczęściej problemy związane z wypadaniem włosów. Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele i to jest główny powód korzystania z gabinetów trychologicznych. Następnie są problemy związane z przetłuszczaniem się skóry głowy, świądem, problemami z łojotokowym zapaleniem skóry, z łupieżami (suchym, tłustym), z atopiami, z łuszczycą.

Nie każdy trycholog jest lekarzem, w wielu gabinetach trychologicznych są wykonywane jedynie zabiegi kosmetologiczne. Natomiast doświadczony trycholog potrafi wskazać, w czym prawdopodobnie tkwi problem i zasugerować, co warto byłoby zbadać lub w jakim kierunku przeprowadzić diagnostykę.

Co prawda to dermatolog jest specjalistą, do którego zwracamy się z problemami skóry głowy i który zaproponuje kurację farmakologiczną, ale trycholog może być w procesie zdrowienia dużym wsparciem. Zaoferuje praktyczne porady, np. wskaże sposoby pielęgnacji domowej i odpowiednie preparaty do niej oraz przeprowadzi trychoterapię, czyli zabiegi przywracające równowagę hydrolipidową skóry.

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów jest wielowymiarowe. Bardzo często przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka jednocześnie. Nie jest łatwo określić tę najważniejszą przyczynę, zalecić konkretną zmianę i dać gwarancję sukcesu. Najczęstszym powodem wypadania włosów są problemy hormonalne – różnorakie, np. związane z nadmiarem androgenów lub niedoborem estrogenów, spowodowane błędami dietetycznymi, niedoborami żywieniowymi. Szalenie ważny jest tutaj nasz tryb życia, higiena życia, bo na kondycji włosów bardzo odbija się brak snu, nieregularne lub źle zbilansowane posiłki, a także błędy pielęgnacyjne.

Jakie błędy najczęściej są popełniane, jeśli chodzi o domową pielęgnację skóry głowy i włosów?

Bardzo często słyszę, że komuś przetłuszczają się włosy. Praktycznie co druga osoba sygnalizuje ten problem. Ale zdarza się, że ludzie błędnie oceniają rodzaj skóry głowy i faktycznie jest tak, że u osoby, która uważa, że ma przetłuszczającą się skórę głowy, ja zauważam skórę przesuszoną. W takim wypadku częste sięganie po środki silnie oczyszczające, przeciwłojotokowe jeszcze nasila problem. Częściowo winę za takie postępowanie ponoszą twórcy reklam, sugerujących, że jeśli coś sypie się z głowy, to należy stosować szampon przeciwłupieżowy.

Tutaj trzeba zmienić nawyki już na etapie doboru środka do oczyszczania. Często dobieramy szampon pod kątem potrzeb włosów, a tak naprawdę szampon oczyszcza skórę głowy i musimy się zastanowić, jaki rodzaj skóry mamy. Bo do dbania o włosy, nawilżania ich służą: odżywki, mgiełki, maski, oleje. To są środki, które nakładamy na włosy. Natomiast dobór szamponu powinien determinować nasz rodzaj skóry głowy.

Pozostając jeszcze chwilę przy nierealnych obietnicach z reklam – po żadnym szamponie włosy nie wyrosną w miesiąc. To niemożliwe, ponieważ wzrost włosa jest bardzo powolny, około centymetra na miesiąc. Ponadto szampon służy do oczyszczania skóry głowy. Składników aktywnych, które mogłyby stymulować wzrost włosów, będzie w nim zdecydowanie mniej niż w jakimś serum do skóry głowy czy wcierce, zawierających składniki, które mają wpływać na prawidłowy wzrost włosów. Nie powinniśmy więc tego oczekiwać po szamponie.

Wiele osób stosuje szampony dla dzieci, uważając je za delikatne. Czy to dobre rozwiązanie?

Wydaje się, że szampony bardzo delikatne, np. dla dzieci, będą dobrym wyborem dla wszystkich głów, ale to błędne przekonanie. Mikroflora skóry głowy osoby dorosłej jest inna niż u dziecka, które nie ma tyle drobnoustrojów, głowa mu się nie przetłuszcza. Ciągłe używanie takiego szamponu przez osobę dorosłą może spowodować pojawienie się łupieżu. Może to skutkować świądem lub nadmiernym złuszczaniem się, dyskomfortem itd.

A szare mydło, bardzo popularne wśród ekolożek?

Szare mydło ma zasadowe pH, więc obawiałabym się długiego mycia tym środkiem, bo będzie źle działać na włosy. Jeżeli zastosujemy płukankę zakwaszającą, np. z octem, możemy czasem umyć głowę mydłem. W zależności od częstotliwości stosowania środków pielęgnacyjnych, stylizacyjnych możemy to mydło zastosować jako szampon oczyszczający, co dwa–trzy tygodnie.

Natomiast na co dzień do skóry głowy lepsze jest pH neutralne.

Jak prawidłowo pielęgnować skórę głowy? Wiadomo, że każda głowa ma inne potrzeby, ale może można podać kilka ogólnych zasad takiej pielęgnacji?

Pierwszą rzeczą jest dobór odpowiedniego szamponu. Dobrze jest mieć dwa szampony – jeden oczyszczający, drugi łagodniejszy. Mówiąc „oczyszczający” mam na myśli taki z mocniejszymi detergentami. Ten szampon, w zależności od naszego trybu życia, od miejsca zamieszkania, należy stosować co dwa–trzy tygodnie. Jeżeli mieszkamy w większym mieście, gdzie jest duże zanieczyszczenie, smog lub używamy środków stylizacyjnych, lakierów, pianek, kamuflaży do odrostów, to oczyszczanie powinno być częstsze. Jeżeli nie używamy takich produktów i nie mieszkamy w mocno zanieczyszczonym środowisku, to oczyszczenie raz na dwa, trzy tygodnie będzie wystarczające. Poza tym należy stosować łagodniejszy szampon do pielęgnacji na co dzień. Oczywiście wszystko zależy od ewentualnego problemu ze skórą głowy. Porady te dotyczą normalnej skóry głowy.

Aby dobrze oczyścić skórę głowy, warto czasem sięgnąć po peeling. Jeżeli nie mamy problemów ze skórą głowy, oczyszczanie za pomocą peelingów będzie zalecane raz na miesiąc lub raz na trzy tygodnie. Jeżeli mamy problem ze skórą głowy, często trychoterapia polega na tym, że peeling stosuje się raz w tygodniu, oczywiście odpowiednio dobrany, uwzględniający problem skóry danej osoby. Bo jeżeli mamy problem z łupieżem, z łojotokowym zapaleniem skóry bądź z innymi keratozami skóry, kiedy mamy zwiększoną proliferację, czyli złuszczanie naskórka, wówczas peelingi nie powinny być mechaniczne, tylko enzymatyczne. Raczej płynne, ponieważ wtedy jest mniejsze ryzyko dodatkowego podrażnienia skóry głowy.

Następny etap pielęgnacji to odżywka, czyli coś, co nakładamy na włosy kilka centymetrów od nasady, po długości. Mówię o odżywce ze spłukiwaniem, która nie obciąży nam włosów. Nie wcieramy odżywki w skórę głowy, tylko wgniatamy we włosy, uprzednio odsączając je. Pamiętajmy, że włosy mają swoją higroskopijność, czyli możliwość pochłaniania pewnej ilości wody czy też substancji odżywczych, więc powinniśmy najpierw odcisnąć włosy i dopiero potem nałożyć odżywkę. Odżywkę możemy stosować za każdym razem. Ale przy niskoporowatych włosach wystarczy nałożyć ją co drugie mycie.

może Ci się spodobać

Asystentka – fach nie dla każdego

Piastuję stanowiska asystenckie przeszło 15 lat. Byłam asystentką biura, asystentką specjalistów, dyrektorów i prezesów. W tym czasie objęłam…