trening mózgu

Trening mózgu – percepcja

25 udostępnień
23
0
2

Trening percepcyjny jest fundamentem aktywizacji mózgu. Wspiera harmonijny rozwój dzieci i młodzieży, gdyż rozwijając zdolności wzrokowo-przestrzenne ćwiczy także uwagę przestrzenną, pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową, planowanie i logiczne myślenie. U osób dorosłych i seniorów trening percepcyjny stymuluje układ wzrokowy i ruchowy.

Percepcja jest procesem powstawania w świadomości rozpoznawalnego obrazu, dźwięku, odczucia.

Procesy percepcji rozwijają się od momentu urodzenia. Uczymy się poznawać świat za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, powonienia. Do prawidłowego rozwoju mózgu konieczna jest stymulacja zmysłowa. Dzięki sprawnej percepcji potrafisz prawidłowo rozpoznać to, co widzisz, słyszysz i czujesz. Dotyczy to przedmiotów, ludzi, dźwięków oraz wydarzeń.

Jeśli mowa o percepcji wzrokowej, od najmłodszych lat nabywamy i doskonalimy następujące zdolności postrzegania: odległości, wielkości, kształtu, podobieństwa, kierunku, symetrii, ruchu, prędkości, cech i procesu (cechy stałe i ich zmiana) oraz ciągłości (elementy będące blisko siebie lub poruszające się w jednym kierunku tworzą figurę).

Warto uzmysłowić sobie, że obraz rzeczywistości tworzony jest przez mózg, a nie oczy. Światło dociera do tylnej części oka i przemieszcza się wzdłuż wiązki nerwów w siatkówce. Następnie obrazy są przekazywane do mózgu za pośrednictwem nerwów wzrokowych. Mózg dzięki temu może dalej przetwarzać informacje, tworząc wzrokową reprezentację rzeczywistości. Postrzeganie jest więc procesem umysłowym, który zachodzi efektywnie dzięki sprawnym zmysłom.

Wraz z rozwojem percepcji kształtują się zdolności wzrokowo-przestrzenne, niezwykle ważne w procesie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wiążą się one także z umiejętnościami konstrukcyjnymi czy odwzorowywaniem złożonych figur geometrycznych, motywów graficznych itp. Pozwalają zachować odpowiednią perspektywę i stworzyć przestrzeń trójwymiarową na kartce papieru.

Poniżej znajdziesz zestaw ćwiczeń do treningu percepcji.

Więcej o dbaniu o mózg przeczytasz: TUTAJ.

może Ci się spodobać
odręczne pisanie ćwiczy mózg

Odręczne notatki ćwiczą mózg

Mózg podziękuje ci, jeśli będziesz starał się pisać odręcznie. To doskonałe ćwiczenie, które w przeciwieństwie do pisania na…

Trening mózgu – pamięć

Ćwiczenie pamięci rozwija zdolność szybkiego i trwałego zapamiętywania oraz kojarzenia różnych informacji. Trening pamięci wzmacnia sprawność umysłu oraz…
dzień nauczyciela

Dzień Nauczycielki

Zawód nauczyciela w Polsce jest nisko opłacany, niedoceniany, sfeminizowany. A co może być ważniejszego, niż edukacja naszych dzieci,…