Trening mózgu – pamięć

12 udostępnień
11
0
1

Ćwiczenie pamięci rozwija zdolność szybkiego i trwałego zapamiętywania oraz kojarzenia różnych informacji.

Trening pamięci wzmacnia sprawność umysłu oraz elastyczność myślenia. Ćwiczenie pamięci jest niezbędne, aby cieszyć się sprawnie działającym mózgiem przez długie lata!

Na poziomie neurobiologicznym trening pamięci aktywizuje sprawne wytwarzanie nowych śladów pamięciowych nabytych doświadczeń czy informacji. Dzięki temu w życiu codziennym z łatwością możemy dołączać nowo uzyskaną wiedzę do tego, co dotychczas zgromadziliśmy. Jesteśmy też w stanie sprawnie i wielokrotnie wykorzystywać przechowywane w pamięci informacje.

Osłabienie pamięci powoduje poważne problemy w sprawnym funkcjonowaniu, ponieważ może skutkować pogorszeniem logicznego myślenia i przewidywania swoich działań. Często wywołuje to pogorszenie stanu emocjonalnego i negatywnie wpływa na komunikację z osobami z otoczenia.

Trening mózgu – rodzaje pamięci

W klasycznym ujęciu wyodrębniono rodzaje pamięci ze względu na długość i trwałość przechowywania informacji.

W pamięci krótkoterminowej informacje utrzymywane są zazwyczaj przez kilka lub kilkanaście minut. Ten rodzaj pamięci ma też ograniczoną pojemność. Przyjmuje się, że pamięć krótkoterminowa mieści 7 elementów (+/- 2).

Więcej o pamięci krótkoterminowej przeczytasz tutaj: Neuropsycholog dr Alicja Czyrska radzi, jak dbać o mózg i tłumaczy, dlaczego zdarza nam się zapominać

Jeśli dłużej aktywnie przypominamy sobie daną informację i ją powtarzamy, ma ona szansę trafić do pamięci długoterminowej. Jest to nieograniczony rezerwuar danych. Gdy informacja się w nim znajdzie, będzie pamiętana bardzo długo, nawet przez całe życie.

Pamięć długoterminową dzieli się na pamięć proceduralną i deklaratywną, w której z kolei wyróżniamy pamięć autobiograficzną, epizodyczną i semantyczną. Więcej o rodzajach pamięci długoterminowej znajdziesz TUTAJ.

Oprócz pamięci krótkoterminowej i pamięci długoterminowej, wyróżnia się także pamięć operacyjną. Jest to aktywny czynnik pamięciowy, związany z bieżącym przetwarzaniem napływających informacji. Opisana wyżej pamięć krótkoterminowa jest biernym aspektem pamięciowym, ponieważ wiąże się ze zwykłym zapamiętywaniem, np. ciągu cyfr, liter, dat. Natomiast pamięć operacyjna uruchamia się, gdy w jakiś sposób musimy przetworzyć informacje, czyli np. wykonać obliczenie na cyfrach, wymyślić rozwiązanie problemu, znaleźć puentę itp. Pamięć operacyjna też działa krótkoterminowo, jest aktywna w bieżącym doświadczeniu, gdy mamy do rozwiązania jakiś problem. Jest zależna od pamięci długoterminowej, ponieważ to z niej pobiera informacje, różne dane, reguły itp., potrzebne do poradzenia sobie z bieżącymi wyzwaniami. Pamięć operacyjną utożsamia się często z inteligencją.

może Ci się spodobać