trening mózgu koncentracja

Trening mózgu – koncentracja

184 udostępnień
170
0
14

Często ilość bodźców płynących z otoczenia jest za duża w stosunku do możliwości pamięci operacyjnej i mózg nie jest w stanie przetworzyć jednocześnie wszystkich danych.

Dzięki koncentracji możemy ignorować informacje niepotrzebne w tym momencie i skupiać się na najważniejszych. Problemy z koncentracją mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i sprawić, że Twój czas i potencjał nie będą w pełni wykorzystane.

Koncentracja jest jednym z mechanizmów, w oparciu o które funkcjonuje uwaga. Pozostałymi mechanizmami uwagi są: aktywacja, podtrzymanie uwagi, selektywność, przełączanie uwagi i podzielność uwagi. W sprawnie działającym mózgu koncentracja oraz inne aspekty uwagi funkcjonują w sposób optymalny.

Więcej o uwadze i jej mechanizmach przeczytasz TUTAJ.

Do najczęstszych sygnałów świadczących o problemach z koncentracją zaliczamy: gubienie wątku podczas rozmowy, osłabienie pamięci, obniżenie nastroju i stany depresyjne oraz problemy z zasypianiem. Nawet młodzi ludzie mający osłabioną koncentrację mogą mieć trudności ze zrozumieniem czytanego tekstu, trudności z liczeniem, problemy z nadążaniem za słyszanymi informacjami.

Proponowane poniżej ćwiczenia poprawiają działanie koncentracji, a jednocześnie niwelują negatywne napięcia emocjonalne, dzięki czemu nastrój może się poprawić.

Warto zaznaczyć, że stymulują także inne zdolności poznawcze, na który wpływ ma efektywnie działająca koncentracja, np. szybkie uczenie się, liczenie, słuchanie i czytanie ze zrozumieniem.

Trening mózgu nastawiony na wzmacnianie procesów uwagi pozwala młodzieży sprawniej się uczyć, u dorosłych aktywizuje sprawność poznawczą i obniża ryzyko depresji, a w wypadku seniorów przeciwdziała procesom neurodegeneracyjnym.

Zachęcamy także do ćwiczenia percepcji i motoryki – Trening mózgu – percepcja

może Ci się spodobać
dzień nauczyciela

Dzień Nauczycielki

Zawód nauczyciela w Polsce jest nisko opłacany, niedoceniany, sfeminizowany. A co może być ważniejszego, niż edukacja naszych dzieci,…