Tove Jansson z Autoportretem, 1975 rok

Tove Jansson – nie tylko mama Muminków

1 udostępnień
1
0
0

Większości z nas kojarzy się z perypetiami i przygodami Muminków. Ale jeśli przyjrzeć się dokładnie życiorysowi i dorobkowi pisarskiemu Tove Jansson, okaże się, że to zaledwie wycinek jej dokonań. Pisze o tym Boel Westin w bogato ilustrowanej książce Tove Jansson. Mama Muminków.

Gdy byłam dzieckiem, bajka o małych trollach – Muminkach – zamieszkujących swój magiczny świat – Dolinę Muminków – gościła w moim domu co tydzień. Pamiętam, jak z wypiekami na twarzy i ogromnym przejęciem czekałam na „Wieczorynkę”, w której prezentowano kolejny odcinek przygód tych sympatycznych stworzeń.

Zachwycałam się nie tylko tytułowymi bohaterami. Jak wiele moich koleżanek uwielbiałam Włóczykija – uosobienie romantycznego marzyciela i buntowniczkę Małą Mi. Ryjek bawił mnie do łez swoją niezdarnością, Buka budziła strach, ale i podziw, Paszczak uznanie. Krótko mówiąc, Muminki były niezwykłe.

Paszczak w otoczeniu Hatifnatów i kwiatów. Szkic z manuskryptu „W Dolinie Muminków”

Teraz, już jako dorosła kobieta, chętnie wracam do tych bajek. Przeczytałam także wszystkie, wydane drukiem przez Naszą Księgarnię, muminkowe książeczki. Dlatego też z dużym entuzjazmem sięgnęłam po książkę Boel Westin Tove Jansson. Mama Muminków. To dzięki niej poznałam nieznane mi do tej pory oblicze i prawdziwe życie Tove Jansson. Dalekie, jak się okazało, od tego sielskiego i idyllicznego obrazu Doliny, który stworzyła i który tkwił do tej pory w mojej głowie.

Może zainteresuje Cię: Wyjątkowe książki dla maluchów – wybrane przez mamy i ich dzieci

Świat Tove

Oglądane kilkanaście lat temu „Wieczorynki” teraz odkrywam na nowo. Dostrzegam ich metaforyczne, wtedy niemożliwe dla mnie do zrozumienia znaczenia. Obecnie wiem, że Dolina Muminków była dla Tove sielską krainą, do której sama uciekała w marzeniach i w której zamieszkały postacie z jej prawdziwego życia. Jedną z nich była jej wieloletnia partnerka, Tuulikki Pietilä, która stanowiła pierwowzór dla bajkowej Too-tiki. Jansson mieszkała w Helsinkach, choć większość czasu spędzała na wyspie Klovharu, położonej w Zatoce Fińskiej. To miejsce właśnie stało się tłem dla akcji jej książek.

Szkice do historii obrazkowej Muminki i morze. Wykonane na niekonwencjonalnym papierze, przez co określone przez brytyjskiego wydawcę jako „Niemożliwe do wydrukowania”

Boel Westin z niezwykłą dokładnością przeprowadza czytelnika przez całe życie autorki Muminków. Stało się to możliwe zapewne dzięki temu, że Jansson była jednocześnie jej bliską przyjaciółką. Godziny rozmów, jakie ze sobą przeprowadziły, pozwoliły Boel bacznie obserwować zmiany, jakie zachodziły w życiu i osobowości jej przyjaciółki.

może Ci się spodobać

7 sławnych polskich artystek

Polska miała szczęście do artystek, które wyprzedzały swoje epoki – czasem nie miały pojęcia o tym, co dzieje…
Aleksander Doba

Szerokiej drogi, Panie Aleksandrze!

Aleksander Doba… Rozmawiałam z nim zaledwie pięć tygodni temu. Zadzwoniłam do niego z pytaniem, czy udzieli mi wywiadu.…