Lodowiec Perito Moreno
Lodowiec Perito Moreno, © Adobe Stock

Topnienia lodowców już nie powstrzymamy

0 udostępnień
0
0
0

Naukowcy z The Ohio State University’s Byrd Polar and Climate Research Center w Kanadzie uważają, że grenlandzkie lodowce przekroczyły pewnego rodzaju punkt krytyczny. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie „Nature Communications Earth and Environment”, a streścił je polski Dziennik Naukowy.

W skrócie chodzi o to, że grenlandzkie lodowce osiągnęły pewnego rodzaju punkt krytyczny i nie uda nam się już powstrzymać ich topnienia, nawet jeśli w jakiś cudowny sposób zatrzymalibyśmy zmiany klimatyczne na Ziemi. Problem jest już globalny „Kurczące się lodowce na Grenlandii są problemem dla całej planety. Lód, który topi się lub odrywa od lądolodu Grenlandii, kończy w Oceanie Atlantyckim i jest jednym z głównych czynników podnoszenia się poziomu mórz na całym globie. W ciągu ostatniego roku topniejący lód z Grenlandii podniósł poziom mórz o 2,2 mm” – czytamy. Należy pamiętać, że jeszcze w latach 80. oraz 90. ubiegłego stulecia lodowce co roku traciły 450 miliardów ton lodu, jednak bilans roczny wychodził na zero, bo dokładnie tyle samo przybywało wraz z pokrywą śnieżną.

Natomiast Przy obecnym ocieplaniu klimatu szansa na zyskanie masy przez lodowiec występuje raz na sto lat. Naukowcy uważają ponadto, że do lat 50. pozostanie około 520 tys. km2 lodowca na Antarktydzie, a pod koniec stulecia zostanie już tylko lodowy pas powyżej Grenlandii i Kanady. Będzie on bastionem wielu arktycznych gatunków roślin i zwierząt. Sporo gatunków wyginie bądź spróbuje ratować się migracją i hybrydyzacją. To wybitnie zła wiadomość dla mieszkańców lodowej Północy.

może Ci się spodobać

Psy zmniejszają ryzyko schizofrenii

Doktor Robert Yolken, kierownik Stanley Division of Pediatric Neurovirology i profesor neurowirologii w pediatrii w Centrum Dziecięcym Johns…