Rozmowy o wartościach

0 udostępnień
5
0
0

 

Pandemia, sytuacja polityczna w naszym kraju, globalny kryzys gospodarczy – wszystko to rodzi niepewność, wywołuje lęki, pogłębia podziały. Ale też uruchamia świadomość, zmusza do refleksji, do zastanowienia się nad tym, co naprawdę jest w życiu ważne.

Żyjemy w czasach przemiany. To, co przez lata wydawało się oczywistym i nienaruszalnym status quo, dziś ulega erozji. Padają dotychczasowe pewniki, kurczy się strefa komfortu, zmieniają się priorytety. W obliczu tych przemian wielu ludzi traci zdolność nawigacji po zaskakującej ich każdego dnia rzeczywistości. Szukają drogowskazu. Sądzimy, że w tym powszechnym chaosie takim drogowskazem mogą stać się… wartości.

Gdzie jednak ich szukać w czasach zmierzchu autorytetów? Czy dziś nadal można jeszcze mówić o wartościach uniwersalnych? Jakie wzorce obecnie mogą budować nasz kręgosłup moralny? Jakie mogą wskazywać nam właściwy kierunek? Co może wyznaczać nam drogę? Co stanowić moralny kompas? Jakie zasady, przekonania warto by było przekazać kolejnym pokoleniom? Dla czego i jak warto żyć?

Zainspirowani pomysłem portalu WePresent, który poprosił artystów i aktywistów do stworzenia ich osobistych manifestów wartych puszczenia w świat, w SiedemÓsmych postanowiliśmy zainicjować akcję „To, co ważne”.

A Manifesto by Lee Scratch Perry

Poprzez tę akcję pragniemy zachęcić ciekawych, mądrych Polaków – twórców, myślicieli, postacie zaangażowane w budowanie lepszego dziś i lepszego jutra – do dzielenia się swoimi wartościami. Mamy nadzieję, że to pozwoli niektórym z nas w tym trudnym, przełomowym czasie przypomnieć sobie, co w życiu ma znaczenie, czemu aktualnie warto poświęcić energię i czas, jaką ścieżką podążać, z jakich narzędzi korzystać, by nie zbłądzić po drodze i – mimo przeciwności losu – potrafić dostrzec światełko w tunelu.

Zachęcamy Was do śledzenia rozmów z osobami, które zgodziły się podzielić się z nami tym, co dla nich ważne. Dajcie znać, jakie przemyślenia nasunęły się Wam po lekturze ich opowieści. Napiszcie do nas, co jest ważne dla Was.

Rozmowy w ramach akcji „To, co ważne”

Aleksander Doba: Życie jest najważniejsze. Niczego lepszego nie wymyślono

Katarzyna Żak: Ważne, by w życiu mieć kawałek świata tylko dla siebie


może Ci się spodobać
danuta wawiłow rupaki

Danka od Rupaków

Na jej wierszach wychowało się wiele pokoleń Polek i Polaków. Była postacią niezwykłą – utalentowaną i wrażliwą. W…
femina

Femina

Kobieta i mężczyzna, syn i córka, ojciec i matka… Moglibyśmy wymieniać długo różne konfiguracje oparte na dwóch biegunach…