Rozmowy o wartościach

1 udostępnień
1
0
0

Pandemia, sytuacja polityczna w naszym kraju, globalny kryzys gospodarczy – wszystko to rodzi niepewność, wywołuje lęki, pogłębia podziały. Ale też uruchamia świadomość, zmusza do refleksji, do zastanowienia się nad tym, co naprawdę jest w życiu ważne.

Żyjemy w czasach przemiany. To, co przez lata wydawało się oczywistym i nienaruszalnym status quo, dziś ulega erozji. Padają dotychczasowe pewniki, kurczy się strefa komfortu, zmieniają się priorytety. W obliczu tych przemian wielu ludzi traci zdolność nawigacji po zaskakującej ich każdego dnia rzeczywistości. Szukają drogowskazu. Sądzimy, że w tym powszechnym chaosie takim drogowskazem mogą stać się… wartości.

Gdzie jednak ich szukać w czasach zmierzchu autorytetów? Czy dziś nadal można jeszcze mówić o wartościach uniwersalnych? Jakie wzorce obecnie mogą budować nasz kręgosłup moralny? Jakie mogą wskazywać nam właściwy kierunek? Co może wyznaczać nam drogę? Co stanowić moralny kompas? Jakie zasady, przekonania warto by było przekazać kolejnym pokoleniom? Dla czego i jak warto żyć?

Zainspirowna pomysłem portalu WePresent, który poprosił artystów i aktywistów do stworzenia ich osobistych manifestów wartych puszczenia w świat, w SiedemÓsmych zainicjowana została akcja „To, co ważne”.

A Manifesto by Lee Scratch Perry

Poprzez tę akcję pragnę zachęcić ciekawych, mądrych Polaków – twórców, myślicieli, postacie zaangażowane w budowanie lepszego dziś i lepszego jutra – do dzielenia się swoimi wartościami. Mam nadzieję, że to pozwoli niektórym z nas w tym trudnym, przełomowym czasie przypomnieć sobie, co w życiu ma znaczenie, czemu aktualnie warto poświęcić energię i czas, jaką ścieżką podążać, z jakich narzędzi korzystać, by nie zbłądzić po drodze i – mimo przeciwności losu – potrafić dostrzec światełko w tunelu. Aby tak jak dziś, jednoczyć się podczas akcji WOŚP i angażować z wiarą i przekonaniem, że razem możemy zdziałać wiele dobrego. Ta akcja pokazuje nam jakie wartości drzemią w Nas.

Zachęcam Was do śledzenia rozmów z osobami, które zgodziły się podzielić tym, co dla nich ważne. Będą one publikowane systematycznie. Dajcie znać, jakie przemyślenia nasunęły się Wam po lekturze ich opowieści. Napiszcie do mnie, co jest ważne dla Was.

Rozmowy w ramach akcji „To, co ważne

może Ci się spodobać
widok z okna

Widok z okna

W związku z tym, że coraz wyraźniej ujawnia się w Polsce społeczny podział na dwa fronty – wolnościowy…
cnoty niewieście kobieta patrząca w telefon na tle wybuchu

Niewiasta bez cnót niewieścich

Kimże jest niewiasta bez cnót niewieścich? Babonem, niedopchniętą feministką, lesbą, babochłopem, kurwiszonem? Jak sobie wyobrażają cnotliwą niewiastę mizogini…

Samotność

Dlaczego tak wielu z nas boi się samotności? Czym właściwie jest samotność? Czy jest nią życie w pojedynkę,…