© Adobe Stock

„The Work” – rewolucyjna metoda walki z depresją

0 udostępnień
0
0
0

Focus” przypomina sylwetkę Byron Katie, twórczyni metody terapii „Praca”, która od 1986 roku pomogła tysiącom osób wyjść z psychicznego dołka i zmienić myślenie. Katie, bizneswoman z Kalifornii, przez dekadę cierpiała na depresję, a dwa lata nie wstawała z łóżka. Można powiedzieć, że o cierpieniu psychicznym wie praktycznie wszystko. Jednak dzięki pracy nad swoim nastawieniem i swoimi przekonaniami pokonała chorobę.

W marcu 2002 roku wraz ze Stephenem Mitchellem wydała swoją pierwszą książkę „Kochaj, co masz. Cztery pytania, które zmienią twoje życie”. Książka została przetłumaczona na dwadzieścia języków. Kolejna – „Kłamstwa o miłości” – napisana wspólnie z Michaelem Katzem – również stała się bestsellerem.

Metoda „The Work” to w wielkim skrócie demaskowanie tzw. interpretatora – czyli opowieści, które buduje nasza lewa półkula mózgu. Polega na wychodzeniu naprzeciw trudnym myślom, rewidowaniu faktów i oddzielaniu ich od naszych przekonań. Metody te potwierdza współczesna neurologia – zakłada, że za każdym bolesnym uczuciem stoi jakaś myśl, w którą uwierzyliśmy. Metody Katie z powodzeniem znajdują odzwierciedlenie w terapii dialektyczno-behawioralnej. Najpierw wypisujemy tzw. osąd bliźniego. Kiedy np. przeszkadza nam zachowanie koleżanki z pracy, staramy się odpowiedzieć na pytania: czego nie lubisz w tej osobie?, jak miałaby się zmienić?, co powinna robić i czuć, żebyś był szczęśliwy? Później weryfikujemy to, co zapisaliśmy, odpowiadając na cztery kluczowe pytania:

1. Czy to jest prawda?

2. Czy mogę mieć absolutną pewność, że to prawda?

3. Jak reaguję, kiedy wierzę, że ta myśl jest prawdziwa?

4. Kim byłbym/byłabym bez tej myśli?

Kluczowa jest oczywiście odpowiedź na ostatnie pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać
Człowiek wzmacniający energię qi

Wzmocnij energię qi

„Zwierciadło” rozmawia z Rafałem Beckerem, instruktorem shaolińskiego qi gongu (czyt. czikungu) – formą pracy nad energią qi, czyli…