Terapia Tragera – na czym polega, co leczy, komu pomaga?

1 udostępnień
1
0
0
Nazwa tej terapii pochodzi od jej założyciela Miltona Tragera, który sam swoją pracę nazwał integracją psychofizyczną. To podejście zakłada, że przyczyną wielu chorób są niekorzystne wzorce napięcia, zakorzenione zarówno w podświadomości, jak i w tkankach ciała.

Praktyka integracji ma na celu zmianę reakcji nawykowej organizmu w odpowiedzi na ból, urazy lub sytuacje stresowe. Rytmiczne ruchy kołysania stosowane podczas zabiegów są ukierunkowane na wprowadzenie ciała w stan głębokiego relaksu, a tym samym przywrócenie równowagi i pełnej integracji ciała i umysłu. Terapia Tragera jest podzielona na dwie fazy: „pracę stołową” i mentalne ćwiczenia taneczne – Mentastics.

Lekarzu, ulecz się sam

Trager zaczął swoją praktykę pracy z ciałem w młodym wieku, kiedy jeszcze był sportowcem. Tytuł doktora uzyskał w wieku dojrzałym, po opracowaniu autorskiego podejścia do leczenia chronicznego bólu pleców, który był skutkiem jego wrodzonej deformacji kręgosłupa. Na początku przez lata leczył ludzi bez żadnego szkolenia, potem rozwijał swoją technikę, prowadząc prywatną praktykę medyczną, by następnie całkowicie skupić się na pracy nad rozwojem i nauczaniem integracji psychofizycznej, aż w końcu założył Instytut Tragera, który do dziś propaguje jego metody pracy z ciałem.

Komu i w jakich sytuacjach może pomóc podejście Tragera?

Terapia polecana zwłaszcza w leczeniu przewlekłych bólów szyi, kręgosłupa i nóg; podrażnionych stawów oraz dyskomfortu tkanek miękkich.
Zabiegi Tragera są powszechnie stosowane w leczeniu sportowców, jako uzupełnienie rehabilitacji po fizycznych urazach. Poprawiają też ogólną wydolność organizmu, jego elastyczność i równowagę.

Podejście Tragera łagodzi stany dyskomfortu mięśniowego w przypadku chorób nerwowo- mięśniowych, takich jak rwa kulszowa i zdarzeń neurologicznych, takich jak udar.

Metoda może także pomóc osobom cierpiącym na napięciowe bóle głowy oraz zaburzenia natury psychicznej.

Jak przebiega terapia Tragera?

Terapeuci na początku każdej sesji oczyszczają swój umysł i wchodzą w stan „połączenia mentalnego” z pacjentem. Następnie za pomocą delikatnych rytmicznych ruchów kołysania, rozciągania, potrząsania wprowadzają ciało w stan relaksu, redukują niekorzystne wzorce ruchowe i pokazują, jak poruszać się swobodnie i bez wysiłku.

Następnie pacjenci są uczeni serii swobodnych ruchów tanecznych, które trzeba wykonywać ze świadomą uważnością. Samodzielna praktyka ma przedłużyć efekty terapii, zwiększyć samoświadomość ciała i utrwalić korzystne schematy ruchowe.

Praca przy stole trwa zwykle od 60 do 90 minut, potem uczestnicy powinni poświęcać 10–15 minut trzy razy dziennie na ćwiczenia Mentastics, wykonywane samodzielnie w domu.

Ciekawostki – niezwykły dar Miltona Tragera

Trager wiele lat swojego życia poświęcił pomagając ludziom z ciężkimi dysfunkcjami typu: polio, paraliż, dystrofia mięśniowa, stwardnienie rozsiane, astma, rozedma płuc, chroniczne bóle kręgosłupa. Spektakularne efekty, jakich ludzie doświadczali po zabiegach Tragera, spowodowały, że zaczęto go nazywać uzdrowicielem. Sam Trager zaprzeczał temu określeniu mówiąc po prostu: „Mam to i działa”.

może Ci się spodobać

7 polskich super foods

Marzenie (prawie) każdej kobiety: lekka sylwetka, sprężysty krok, lśniąca i promienna cera, błyszczące oczy. Nie trzeba stosować modnych…

Jajo – twór doskonały

Jajo to nie tylko symbol życia i składnik wielkanocnego śniadania, ale także wdzięczny artefakt, na którego punkcie obsesję…