Terapia punktu spustowego – techniki, działanie, zastosowanie

11 udostępnień
11
0
0
Terapia punktu spustowego – techniki, działanie, zastosowanie

Terapia punktu spustowego nakierowana jest na przywrócenie organizmowi pełnego zakresu ruchu, zniwelowanie napięcia w tkance mięśniowej oraz umożliwienie swobodnego przepływu krwi i limfy.

Nazywana inaczej terapią mięśniowo-powięziową, polega na uśmierzaniu bólu i eliminowaniu obszarów nadwrażliwości położonych w obrębie mięśnia lub powięzi poprzez nacisk i uwolnienie punktu spustowego.

Janet Travell i John Kennedy

Amerykanka dr Janet G. Travell była pionierem w diagnozowaniu i leczeniu zespołu bólu mięśniowo-powięziowego. Dorastała w rodzinie lekarskiej i sama w młodym wieku zdecydowała o kontynuowaniu tej tradycji. Kiedy prezydent John F. Kennedy wyznaczył ją na stanowisko lekarza Białego Domu, została pierwszą kobietą w historii pełniącą tę funkcję. Razem z dr. Davidem Simonsem wydała książkę „Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual”, która stała się przełomem w ortopedii, reumatologii i fizjoterapii. Od tego momentu terapię punktu spustowego zaczęto szeroko stosować w medycynie do leczenia przewlekłego bólu mięśniowo- szkieletowego.

Kto powinien skorzystać z terapii punktu spustowego?

Metoda pracy z ciałem przeznaczona dla osób zmagających się z dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego, które mają ograniczoną sprawność i możliwości ruchowe z powodu dotkliwego i promieniującego bólu.

Badania dowodzą, że ta technika przynosi też znaczną ulgę w leczeniu napięciowego bólu głowy.

Trzeba pamiętać, że zabiegi uwalniania mięśniowo-powięziowego leczą skutek, ale nie usuwają przyczyny. Eliminacja punktu spustowego doraźnie redukuje napięcie i łagodzi ból, ale jeśli bez zmiany pozostaną nawykowe reakcje i wzorce ruchowe, dyskomfort niedługo powróci.

Jak wygląda terapia punktu spustowego w praktyce?

Zabieg rozpoczyna się od prawidłowego zdiagnozowania punktu spustowego. Ból jest często rzutowany, czyli odczuwany w innym miejscu, niż znajduje się jego źródło.

Terapeuta skupia się na uwolnieniu bólu i rozluźnieniu mięśnia. W lżejszych przypadkach stosuje w tym celu masaż powięziowy, rozciąganie mięśnia lub ucisk punktu spustowego.

W bardziej skomplikowanych przypadkach, np. głęboko osadzonego ogniska bólu, konieczne są zastrzyki do punktu spustowego ze środkiem znieczulającym lub bez niego (tzw. suche igłowanie).

Po uwolnieniu napięcia terapeuci mogą stosować masaż przywracający krążenie w okolicznych tkankach i powodujący usunięcie z nich złogów.

Większość pacjentów potrzebuje mniej niż 10 sesji, żeby poczuć ulgę w bólu. Długość zabiegu jest różna, w zależności od zastosowanej techniki.

Botox w leczeniu punktów spustowych

W ostatnich latach popularne stało się uwalnianie bólu mięśniowo-powięziowego poprzez wstrzykiwanie botoksu. Efektywność leczenia toksyną botulinową typu A została potwierdzona badaniami naukowymi, przeprowadzonymi na Uniwersytecie Kalifornijskim. Największą poprawę przynosiło ostrzykiwanie okolicy szyi i ramion. Ta technika koncentruje się na osłabieniu nadaktywnych mięśni i jest zarezerwowana dla ściśle określonych przypadków.

może Ci się spodobać
kawa

Kawa – legalny narkotyk

Niezależnie od kraju czy kultury, sięga po nią codziennie gros ludzi na ziemi. Skąd nasze upodobanie do kawy?…