sposoby na lęk
© Adobe Stock

Techniki na lęk, które warto znać

15 udostępnień
15
0
0

W poprzednim artykule opisałam, w jaki sposób umysł generuje lęk. Dowiedziałaś się, że Twoje myśli pełne lęku są odpowiedzialne za emocje pełne lęku i że warto z nimi pracować, aby nie tworzyły więcej czarnych scenariuszy. Teraz poznasz techniki wspierające, które warto zastosować, gdy czujesz, że lęk zaczyna rządzić Twoim życiem.

Lęk jest nieunikniony. Jest częścią naszego życia. Umysł tworzy różne historie typu „co złego mogłoby się stać”, „co złego na pewno się wydarzy”, zanim to w ogóle nastąpi. Mało tego, większość tych scenariuszy wcale się nie sprawdza.

Jesteśmy po prostu tak zaprogramowani, że łatwiej zwracamy uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa i zagrożenia. Lęk pojawia się na samą myśl o ewentualnych negatywnych konsekwencjach jakiegoś zdarzenia, sytuacji. Lęk powstaje zatem na skutek naszych (!) interpretacji i spekulacji. Miesza nam się z faktami.

Oprócz pracy z przekonaniami bardzo przydatne będą tu wszelkie techniki relaksacyjne, oddechowe, wizualizacje, ćwiczenia, muzyka czy nasze indywidualne rytuały. Oto, co może Ci pomóc:

Oddech. Zawsze jest z Tobą. To doskonały sposób, żeby nakłonić ciało do większego spokoju. Spokojne, głębokie oddechy wysyłają sygnał do Twojego mózgu, że wszystko jest OK, że jest bezpiecznie.

Ważne, żeby oddech był przeponowy. Jak to sprawdzić? Połóż się wygodnie, rozluźnij ciało i wyobraź sobie, że z każdym wdechem Twój brzuch unosi się jak mały balonik. Możesz położyć rękę na brzuchu, żeby lepiej to poczuć.

Poczuj, jak z każdym wydechem ciało coraz bardziej się rozluźnia, a Ty uspokajasz.
Takie oddychanie to sprawdzona metoda. Pozwala się uspokoić, wyrównać puls. Możesz wykonywać zawsze i wszędzie (nie tylko w pozycji leżącej).

A może spróbujesz tej techniki oddechowej? Technika wyrównanego oddechu

Medytacja. Jeśli jeszcze nie próbowałaś – teraz jest najlepszy czas. Polecam Ci szczególnie medytacje prowadzone. Twój umysł skoncentruje się na łagodnym głosie i muzyce, a Twoje myśli będą podążać za narracją. Dzięki temu przestaną skupiać się na lękach.

Umysł w danej chwili może skupiać się tylko na jednej rzeczy. Dlatego medytacja prowadzona jest doskonałą metodą, żeby oderwać się od lękowych myśli i skupić na sobie, na swoim ciele, na oddechu, a także na pięknych przeżyciach, które będą toczyć się w Tobie.

Może zainteresuje Cię: Medytacja uwalniająca od lęków

Skanowanie ciała. Lęk pozostaje z nami bardzo długo. Nawet bardzo często nie zdajemy sobie sprawę, że z nim żyjemy. Dlatego ważny jest kontakt ze swoim ciałem. Pomocne są techniki mindfulness, takie jak skanowanie ciała.

Wystarczy znaleźć kilka minut, położyć się w wygodnej pozycji. Zrobić kilka spokojnych oddechów. I powoli „przeskanować” ciało, czyli przyjrzeć się, co się dzieje w poszczególnych częściach ciała. Zaczynamy od nóg i powoli przenosimy świadomość na wyższe partie ciała.

Ciało nie zapomina. Jest doskonałym przewodnikiem. Jeśli są jakieś skumulowane napięcia, na pewno nam to pokaże. Ale kluczowe jest, żeby znaleźć chwilę i sobie w tym ciele pobyć – poobserwować wrażenia, poczuć poszczególne części ciała. Niestety tempo dzisiejszego życia jest zawrotne, nie robimy sobie takich stop-klatek.

może Ci się spodobać

Kobieta z misją, Królowa we flow

Wszechświat jest studnią obfitości, możemy z niej czerpać garściami. Pytanie czy jesteśmy na to gotowe. O tej gotowości…
pułapka nieodpowiednich pytań

Pułapka nieodpowiednich pytań

Umysł jest tak skonstruowany, że zawsze dostarczy Ci potwierdzenia Twoich teorii i tez. Dzieje się tak, ponieważ sposób…
moc pisania

Moc pisania

Kto Cię wysłucha, gdy przeżywasz trudne emocje? Kto zawsze znajdzie dla Ciebie czas? Kto nigdy nie oceni i…

Jak reaguje mózg?

Zapewne wiesz, że to mózg kontroluje wiele procesów życiowych i przetwarza informacje, które docierają do nas z otoczenia.…