© Adobe Stock

Szwecja: powstała pierwsza zeroemisyjna huta stali

0 udostępnień
0
0
0

Pierwsza zeroemisyjna huta stali jest zasilana wodorem. Powstała w miejscowości Lulea na północy Szwecji w ramach projektu HYBRIT (Hydrogen Breakthrough Ironmaking Technology – oznacza próbę zamiany węgla na wodór w procesie produkcji stali). Jeżeli to rozwiązanie się sprawdzi, będzie to przełom na skalę całej Szwecji (która zapowiada, że wówczas wszystkie huty w kraju przejdą na zeroemisyjność), a może i świata.

„Produkcja stali odpowiada aż za 7 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla, przez co jest jednym z największych źródeł gazów cieplarnianych. Przestawienie podobnych fabryk na zeroemisyjność może zatem znacząco wpłynąć na poprawę klimatu na Ziemi” – czytamy na portalu Spider’s Web.

Firma SAAB, która jest jednym z udziałowców, deklaruje, że pierwszą stal wyprodukowaną bez emisji dwutlenku węgla będzie można sprzedawać już w 2026 roku, zaś w 2045 roku cały SAAB również przejdzie na bezemisyjność. Niestety za taką stal trzeba będzie zapłacić o 30 proc. więcej. To dlatego, że wodór do produkcji na razie sprowadzany jest z Australii, ale to ma się zmienić – wkrótce wykorzystywana będzie nadwyżka z elektrowni wodnych w Szwecji. Z czasem w pobliżu Lulea mają powstać elektrownie wiatrowe. To zdecydowanie przełomowa technologia.

może Ci się spodobać

Raport o stanie świata

Ludzi na Ziemi jest coraz więcej, ale stanowimy zaledwie 0,01 proc. wszystkich stworzeń żywych na naszej planecie. Mimo…

Gdy chcesz żyć bez plastiku

Małżeństwo z Poznania znalazło pomysł na to, byśmy generowali mniej plastiku przy kupowaniu potrzebnych nam do codziennej higieny…