Lizzie Grant
Lizzie Grant © Mitzi de Margary

Sztuka ogarniania bałaganu

4 udostępnień
4
0
0

Dlaczego warto organizować własną przestrzeń i dlaczego to takie trudne? Dlaczego latami trzymamy niepotrzebne rzeczy i nie umiemy się z nimi rozstać? Rozmawiamy o tym z Lizzie Grant, „profesjonalną organizatorką”, założycielką Declutter on Demand, platformy oferującej pomoc w porządkowaniu domowego bałaganu.

Marta Dudziak: Kim jest i czym zajmuje się profesjonalna organizatorka?

Lizzie Grant: Profesjonalna organizatorka pomaga uporządkować i właściwie „zorganizować” dom w taki sposób, aby mieszkająca w nim osoba czy rodzina mogła czuć się dobrze we własnej przestrzeni i skupić na tym, co dla niej naprawdę ważne.

Jako taka organizatorka doradzam ludziom bezpośrednio w domach bądź wirtualnie podczas sesji online. Zapewniam im m.in. pomoc praktyczną, wsparcie w podejmowaniu decyzji dotyczących pozbywania się przedmiotów, doradztwo w zrównoważonym pozbywaniu się ich, a także motywację do osiągania celów osobistych w swoim własnym domu.

Jak wpadłaś na pomysł pomagania ludziom w organizowaniu ich przestrzeni?

Od małego uwielbiam porządkować i organizować. Dostrzegałam korzyści, jakie to przynosi, zarówno na poziomie fizycznej, jak i mentalnej przestrzeni. Nie od razu jednak stało się to moim zawodowym zajęciem. Karierę rozpoczęłam jako prawniczka rozwodowa. Chciałam pomagać ludziom przechodzić przez trudny czas w ich życiu. Ale po sześciu latach zapragnęłam robić coś, co jednak szybciej wnosiłoby pozytywny wpływ w ludzkie życie. Poza tym zawsze chciałam prowadzić własny biznes. Myślałam o tym, czy mogłabym przekuć swoją pasję do organizowania w biznes.

Krótki research w internecie pozwolił mi odkryć, że ludzie potrzebują pomocy w obszarze organizacji przestrzeni. Z miejsca założyłam swoją stronę internetową. Najpierw zaczęłam pracować jako organizatorka trochę tak z doskoku, ale szybko przeszłam do pracy na pełny etat.

Czym jest Declutter on Demand i jak działa?

Declutter on Demand to doskonały sposób na znalezienie doradcy, który pomoże ci zamienić chaos w spokój. Zespół profesjonalnych organizatorów działa na obszarze całej Wielkiej Brytanii. Pomagają oni klientom uporządkować i organizować ich domy. Na naszej stronie internetowej w kilka minut zabookujesz organizatora, który spotka się z tobą na miejscu albo na sesji online.

Powiedzmy, że chciałabym zacząć organizować swoją przestrzeń. Co powinnam najpierw zrobić? Jak powinnam się przygotować?

Najpierw zadaj sobie pytanie, co chcesz osiągnąć. Jaki jest cel organizowania twojej przestrzeni i jakie będą z tego korzyści? To zmotywuje cię do doprowadzenia pracy do końca. Przygotuj torby i pudełka, etykietki i długopis. Układaj przedmioty z podziałem na kategorie: do oddania / do sprzedania / do recyklingu. Jeśli lubisz pracować z muzyką w tle, puść taką, która podnosi na duchu, albo koi.

Podziel pracę na kategorie i zajmuj się każdorazowo jedną, konkretną. Na przykład, robiąc porządek w szafie, najpierw posortuj wszystkie swetry, zanim przejdziesz do następnej grupy ubrań. Upewnij się, że w czasie wykonywania zadania nic ani nikt nie będzie odciągał cię od pracy.

Warto przeczytać: Rewolucja w szafie w 7 krokach

Gdybym poprosiła Cię o twoją własną listę pięciu złotych zasad w procesie organizowania, co by się na niej znalazło?

Po pierwsze: posprzątaj, zanim zajmiesz się organizacją – gdy zostaną ci tylko rzeczy, które chcesz zachować, o wiele łatwiej będzie ci zdecydować, jak je zorganizować.

Po drugie: sortuj według kategorii – możesz to zrobić tylko w pokoju albo w całym domu. Grupowanie podobnych przedmiotów znacznie ułatwia podejmowanie decyzji.

Po trzecie: nie trzymaj rzeczy „na wszelki wypadek” – każdy przedmiot powinien służyć określonemu celowi w twoim życiu. Teraz albo w najbliższej przyszłości.

Po czwarte: recyklinguj (przetwarzaj) przedmioty, których już nie chcesz – podaruj je komuś, sprzedaj na Vinted, przerób je, jeśli tylko jest to możliwe.

Po piąte: bądź dla siebie dobry – nie obwiniaj się o decyzje, które podjąłeś w przeszłości. Wykorzystaj je jako okazję do wprowadzenia zmian w przyszłości.

Mówisz: „Nie trzymaj w szafie ubrań, które sprawiają, że sama ze sobą źle się czujesz”. W jaki sposób moje ubrania mogą sprawić, że poczuję się źle sama ze sobą?

Ubrania, które ci nie pasują, albo nie leżą na tobie najlepiej, mogą zburzyć twoją pewność siebie w kwestii wizerunku twojego ciała. Ubrania, które były drogie, ale nigdy (lub rzadko) nosiłaś, mogą wywoływać w tobie poczucie winy za każdym razem, kiedy znajdą się w polu twojego widzenia. Na koniec – ubrania często przywołują konkretne wspomnienia. Jeśli więc kojarzysz je z jakimś negatywnym doświadczeniem, mogą te uczucia przywracać.

Dlaczego latami trzymamy rzeczy?

Często tylko dlatego, że sądzimy, iż może będziemy ponownie ich potrzebować w przyszłości i że będziemy żałować, jeśli je wyrzucimy. Takie myślenie może powstrzymać nas przed podejmowaniem decyzji. Jest mało prawdopodobne, że jeśli już czegoś się pozbędziesz (no, chyba że jest to sprawa sentymentu; choć jak masz do czegoś sentyment, pewnie i tak tego nie wyrzucisz), będziesz potem tego żałowała.

Tymczasem prawda jest taka, że jeśli będziesz czegoś potrzebowała, to sobie to kupisz lub od kogoś pożyczysz. Musisz więc mieć perspektywę, czy naprawdę warto trzymać się tego, czego nie potrzebujesz albo od dawna nie używasz.

Dlaczego pozbywanie się rzeczy jest dla wielu z nas takie trudne?

Przede wszystkim dlatego, że każdy przedmiot, który posiadamy, łączy się z określonymi wspomnieniami, wyobrażeniami. To właśnie ten emocjonalny aspekt utrudnia oderwanie się od rzeczy. Kolejna kwestia w tym procesie to to, że przy organizowaniu przestrzeni trzeba podjąć mnóstwo decyzji dotyczących wielu małych przedmiotów. A podejmowanie decyzji to ten rodzaj wysiłku, który dla wielu ludzi nie jest zbyt przyjemny, dlatego porządkowanie i organizowanie zazwyczaj odkładają na sam dół listy rzeczy do zrobienia. Niektórym bardzo trudno wziąć się do tego samemu, zdecydowanie łatwiej to im przychodzi, kiedy mają obok kogoś, kto może im w tym decyzyjnym rozgardiaszu pomóc.

Jaki jest Twój osobisty stosunek do ubrań? Kupujesz je?

Kupuję, ale niezbyt często. Zwykle tylko aktualizuję swoją garderobę kilkoma sztukami ubrań w roku. Staram się kupować ubrania z drugiej ręki w miejscach takich jak Vinted. Jakość i dostępność ubrań pre-owned (posiadanych wcześniej przez kogoś) jest teraz świetna. Mam zwyczaj kupowania takich, które naprawdę mi się podobają. Wtedy wiem, że zrobię z nich użytek.

Podoba mi się jedno z Twoich stwierdzeń. Brzmi tak: „Otwarcie garderoby powinno być jak przybycie na imprezę, na której każdy, kogo widzisz, jest kimś, kogo lubisz”. Czy to w ogóle możliwe?

Absolutnie! Aby to osiągnąć, zadaj sobie pytanie o każdą sztukę odzieży w swojej szafie (i szczerze odpowiedz): czy ją kocham i czy ją noszę? Jeśli nie, pozbądź się jej. Uporządkowanie i zorganizowanie naprawdę usprawnia podejmowanie decyzji. Przy okazji uświadomisz sobie, że poprawiasz swoją decyzyjność w kwestii zakupów i zaczniesz kupować tylko takie ubrania, które sprawią, że każdego dnia będziesz czuła się w nich wspaniale.

Dziś wielu z nas z racji pandemii przeniosło biuro do domu. Dlatego chciałabym dopytać cię o wskazówki, jak zorganizować takie domowe biuro (tzw. home office). Od czego zacząć?

Zacznij od najłatwiejszych rzeczy, np. artykułów papierniczych, których prawie każdy ma za dużo! Następnie przejdź do trudniejszych kategorii, typu papiery, notatki, dokumenty. Rób to po trochu, nie próbuj wszystkiego naraz, bo prawdopodobnie szybko będziesz miała dość!

Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, co obecnie nie działa w twoim domowym biurze, a następnie zabierz się do rozwiązania problemów.

Aplikacje, książki itp., które mogą być pomocne na początek… Wskażesz jakieś? Takie, które lubisz, albo z których korzystasz.

Osobiście od lat używam aplikacji Vinted do sprzedaży ubrań, i zawsze do niej wracam. Przesyłanie przedmiotów, sprzedaż i zarabianie jest tu superłatwe.

Aby zmienić nastawienie do tego, co przynosisz do domu, zdecydowanie polecam „The Minimalists” (podcast, blog i program na Netfliksie). Nawet jeśli nie chcesz zostać minimalist(k)ą, naprawdę warto ponownie ocenić aspekty tego, jak żyjesz.

Polecam również lekturę Magii sprzatania Marie Kondo. Jej metoda nie jest dla wszystkich, ale daje pomocną strukturę, aby zacząć porządkować i organizować swoje miejsce. Obejrzyj też show „Radość życia z Marie Kondo” na Netfliksie. Zmotywuje cię do działania!

Tej autorki: Etyczna moda. Co o niej wiesz?

może Ci się spodobać
róża kozakowska

Złote piekło Róży Kozakowskiej

Jako dziecko przeżyła koszmar. Wychowała się w barakach, doświadczyła przemocy. W końcu straciła też zdrowie. Codziennie walczy z…

Bóg jest Miłością?

Jeśli Bóg jest miłością, to dlaczego na świecie jest tyle cierpienia? Jeśli jest miłością, to dlaczego Bóg zezwala…