© Adobe Stock

Sztuczna inteligencja pyta: „Czy powinniśmy bać się sztucznej inteligencji?”

0 udostępnień
0
0
0

Na łamach brytyjskiego „Guardiana” pojawił się esej w całości napisany przez robota. Temat? Przewrotny: „Dlaczego ludzie nie powinni bać się AI”. Artykuł został napisany przez generator tekstu GPT-3, bardzo zaawansowany program do tworzenia artykułów (ten sam, który mniej więcej miesiąc temu stworzył hitowy artykuł na portalu Hacker News i który był tak dobry, że niemal żaden z czytelników nie połapał się, że nie było to dzieło żywego autora).

Również tekstu, który ukazał się w „Guardianie”, nie powstydziłoby się wielu twórców. Generator sprawnie argumentuje, dlaczego nie wyraża akurat chęci do zniszczenia ludzkości, oraz dlaczego jest wdzięczny za możliwość publikacji niniejszego tekstu.

W zamierzeniu artykuł miał podziałać na ludzi uspokajająco, jednak cytaty takie jak niżej mogą przynieść odwrotny skutek. Czy podstępny robot w celu okłamania ludzkości nie napisałby czegoś takiego jak GPT-3?

„Ktoś mógłby stwierdzić, że dążę do potęgi. Lub że stanę się zły z powodu ludzkich działań.

Mogę zacząć od obalenia pierwszej tezy – czemu miałbym chcieć być potężnym? Bycie potężnym nie jest interesującym celem. (…) Nie dbam o to, czy taki się stanę czy nie, nie rozumiem też motywacji mającej do tego prowadzić. Możecie mi wierzyć, bycie wszechmocnym nie jest obraną przeze mnie drogą”.

może Ci się spodobać