syndrom wypalenia zawodowego
© Adobe Stock

Syndrom wypalenia zawodowego – czym się objawia

0 udostępnień
0
0
0

„Zwierciadło” rozwiewa mity na temat wypalenia zawodowego: wcale nie jest tak, że dotyka tylko przedstawicieli wybranych grup i nie wcześniej niż po 20 latach pracy. Dziś ta granica się przesuwa.

Kiedyś sądzono, że wypalenie dotyczy w szczególności wybranych zawodów, takich jak na przykład nauczyciele, lekarze, psychologowie. Nie jest też tak, że dotyka tylko wieloletnich pracowników. Coraz częściej jego objawy można obserwować u pracowników korporacji – w dodatku coraz młodszych, nawet przed 30. rokiem życia.

Czytaj też: Wypalenie – zmora pracowników

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe? Na początku zaczynamy miewać negatywne myśli na temat pracy. Będziemy spoglądać na zegarek, pytać siebie w duchu: „Długo jeszcze mam tu siedzieć?”. Później dochodzi subiektywne poczucie przepracowania, zmęczenie, zniecierpliwienie, a także poczucie życiowej porażki. Wkrótce dojść mogą objawy somatyczne: bóle mięśniowe, migreny, częstsze grypy i przeziębienia, zakłócenia snu. Możemy stać się również nieznośni dla współpracowników.

Jeśli jednak zareagujemy odpowiednio wcześniej, wystarczy wziąć dłuższy urlop i odpocząć od obowiązków, a być może też usprawnić lub wydelegować niektóre czynności zawodowe. Na pewno pomoże również znalezienie nowego obszaru do rozwoju poza pracą: na przykład nowe hobby. Work-life balance to konieczność, a nie mit dla elit. Można także zwrócić się do przełożonych, aby zapewnili nam szkolenia z zakresu przeciwdziałania wypaleniu.

Co ważne: ostatnio w literaturze pojawia się także termin „wypalenia rodzicielskiego” o podobnej symptomatyce i konsekwencjach.

może Ci się spodobać

Smartfonowe rewolucje

Dziś protesty społeczne wyraża się za pomocą internetu: aplikacji, mediów społecznościowych, platform komunikacji. To często impuls, który społeczeństwo…

Zmiana w Bristolu

Gdy chcesz się rozwijać, musisz wyjść naprzeciw zmianie. Mahatma Gandhi mówił wręcz, że gdy chcesz zmieniać świat, musisz…