„Pani Doubtfire”, materiały promocyjne

Supertata w 7 filmowych odsłonach

1 udostępnień
1
0
0

7. „Droga” – ojcowskie nauki: jak być, jak żyć, jak przetrwać

W tym obrazie apokaliptycznym świat jawi się jako pozbawiona słońca, nieprzyjazna pustynia, po której szwenda się zaledwie garstka przemierzających ziemski ugór ludzi (głównie kanibali). W takich okolicznościach pierwotna rola ojca ujawnia się w pełnej krasie – ochronić potomstwo i nauczyć je sztuki przetrwania. Sztukę tę musi przekazać swojemu synowi (Kodi Smit-McPhee) samotny ojciec (Viggo Mortensen) świadomy faktu, że miejsce, w którym przyszło dorastać jego dziecku, nie sprzyja kształtowaniu się człowieka przez wielkie C.

W tym świecie z mężczyzny łatwo stać się bestią, z człowieka kanalią. Jak przetrwać i zachować człowieczeństwo?

„Droga” jest jak opowieść o trudnym rytuale inicjacji, przez który niegdyś w plemionach pierwotnych przechodzili młodzi chłopcy. Rytuał wprowadzał ich w męskość, w dorosłość i jednocześnie zakorzeniał w danej społeczności. W filmie Johna Hillcoata całą społeczność chłopca stanowi ojciec, a ojca syn. Rytuał przejścia nie prowadzi tu do lepszego świata, ale relacja i więź, jakie łączą tych dwóch wędrowców, rzeczywistość czynią znośną.

***

Jakim ojcem jesteś? Jaką rolę ojciec odegrał w Twoim życiu? Filmy o ojcach nieuchronnie skłaniają nas do stawiania sobie pytań o znaczenie ojcostwa w życiu nas, współczesnych.

Tej autorki: 7 europejskich wystaw 2021 roku – „nie do przeoczenia”

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać
seriale na lato

Najlepsze seriale na upał

I na koniec komediowy duet Amy Poehler („Parks and Recreation”) i Tina Fey („Rockefeller Plaza 30”) – wszystko…