„Pani Doubtfire”, materiały promocyjne

Supertata w 7 filmowych odsłonach

1 udostępnień
1
0
0

2. „Życie jest piękne” – ojcowski hart ducha

W 1999 roku za kreację Guido Orefice’a, ojca kilkuletniego chłopca o imieniu Giosue w „Życie jest piękne”, Roberto Benigni zdobył Oscara w kategorii aktor pierwszoplanowy.

Filmowa opowieść zaczyna się w 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Do małego miasteczka w Toskanii przybywa wspomniany Guido ze swoim przyjacielem Ferruccio. Pierwszy jest półkrwi Żydem, marzącym o prowadzeniu własnej księgarni, drugi poetą. Gdy Guido spotyka aryjską nauczycielkę Dorę, zakochuje się w niej bez pamięci. Z czasem Dora zostaje jego żoną, a potem ze związku tych dwojga rodzi się chłopiec, Giosue.

Kilka lat później rodzinna sielanka gwałtownie się kończy. Guido wraz z Giosue trafiają do obozu koncentracyjnego, w codzienność pełną przemocy i śmierci. Aby ochronić swojego syna przed świadomością zła i obozową traumą, filmowy ojciec ubiera nieznośną rzeczywistość w fikcję. Przekonuje chłopca, że oto trafili do miejsca, gdzie odbywa się bardzo ważna gra, w której udział biorą więźniowie i strażnicy. W grze tej nagrodą główną jest czołg – marzenie Giosue. Jak zatem można by nie wziąć w niej udziału?

Kreacja Benigniego to majstersztyk. Pokazuje siłę ojcowskiej miłości i determinację do ochrony tego, co małe, kruche, bezbronne i niewinne. Zwraca też uwagę na moc wyobraźni i ciekawy aspekt męskiej natury – umiejętność zabawy i łapania dystansu nawet w wyjątkowo niesprzyjających radości okolicznościach. Czasem, gdy życie staje się piekłem, te cechy potrafią posłużyć za ostatnią deskę ratunku.

Przeczytaj wywiad z prof. Zbigniewem Mikołejką o tym, jak dzieciństwo wpływa na dorosłe życie: By dorosnąć, trzeba wyrazić trwogę dziecka

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać
seriale na lato

Najlepsze seriale na upał

I na koniec komediowy duet Amy Poehler („Parks and Recreation”) i Tina Fey („Rockefeller Plaza 30”) – wszystko…
światowy dzień ziemi film human

7 filmów na Światowy Dzień Ziemi

2. „David Attenborough. Życie na naszej planecie”, 2020 rok Davida Attenborough – biologa, popularyzatora wiedzy przyrodniczej o świecie,…