mleko roślinne
© Adobe Stock

Spór o nazwy: czy roślinne mleko to nadal mleko?

0 udostępnień
0
0
0

Magazyn Vege Premium analizuje dyskusję, do której po roku powrócił Parlament Europejski. Dotyczy ona możliwości stosowania nazw niegdyś używanych wyłącznie w stosunku do żywności odzwierzęcej w kontekście produktów roślinnych.

Zgodnie z raportem „Wiemy, co jemy? Polacy o potrzebie informacji”, przeprowadzonym w ubiegłym roku przez agencję badawczą Inquiry wraz z ITBC Communication, zdecydowana większość, bo aż 90 proc. Polek i Polaków, deklaruje, że sprawdza skład produktu przed zakupem, zatem – jak dowodzi magazyn – obawy części przedstawicieli przemysłu spożywczego, iż nazwy będą wprowadzać konsumentów w błąd, niekoniecznie są uzasadnione. Branża mięsna proponuje zastąpienie np. wegańskich burgerów nazwą „wegańskie dyski”. Tymczasem to tradycyjne nazwy roślinnych produktów zapożyczone od ich mięsnych czy nabiałowych odpowiedników, dają konsumentowi większy komfort, gdyż wiedzą oni, jakich mniej więcej smaków mogą się po danym produkcie spodziewać.

Czytaj także: Od trzonka do korzonka do ogonka, czyli jak gotować i nie marnować

„Poradnia Językowa SJP rozstrzyga ten dylemat jednoznacznie, wyjaśniając, że określenia typu kotlet czy pasztet odnoszą się bardziej do rodzaju potrawy, a mniej do składników, z których ją przygotowano” – czytamy. Pozostaje więc czekać na decyzję Parlamentu Europejskiego. Dla większości wegan ważniejszy od kwestii nazewnictwa jest fakt, że rynek potraw roślinnych rośnie w siłę.

może Ci się spodobać

6 przykazań Animal Flow

Na żadnym obrazku nie widziałam otyłej małpy ani gołębia. Domowego kota i psa owszem, ale pantery i wilka…
kawa

Kawa – legalny narkotyk

Niezależnie od kraju czy kultury, sięga po nią codziennie gros ludzi na ziemi. Skąd nasze upodobanie do kawy?…