spójrz wstecz
© Adobe Stock

Spójrz wstecz, zanim zaplanujesz nowe cele

35 udostępnień
35
0
0

Nowy rok sprzyja planowaniu i wytyczaniu nowych celów. Może w końcu uda Ci się zrealizować coś, o czym myślisz skrycie od dawna.

Zanim zabierzemy się do rozpisywania swojej wizji i dzielenia jej na mniejsze kroki, warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć wstecz. Wyciągnąć cenną lekcję i dopiero pójść naprzód.

Skok w przyszłość

Początek stycznia to szczególny czas. Po ciężkim roku, który mamy za sobą, z nadzieją patrzymy w przyszłość. I bardzo dobrze. Potrzebujemy świeżego oddechu i energii.

Jest jednak haczyk. Jeżeli faktycznie chcemy konkretnych i trwałych zmian, potrzebujemy się zatrzymać i zrobić rozliczenie z tym, co zostawiamy za sobą.

Tylko w taki sposób można zacząć tworzyć kolejne plany.

Wyobraź sobie, że dzwoni  przyjaciółka, na którą czekasz. Mówi, że się zgubiła i nie może do Ciebie trafić.

O co ją pytasz w pierwszej kolejności? Twoją naturalną reakcją będzie pytanie: „Gdzie jesteś?”.

Tylko w ten sposób możesz dać jej wskazówki, jak dotrzeć do celu.

I z Tobą, Twoimi postanowieniami, z planowaniem nowego roku jest dokładnie tak samo.

Tej autorki: Od marzenia do spełnienia

Przecież nie chcesz dźwigać ze sobą zbędnego balastu z przeszłości. Nie chcesz wracać do czegoś, co nie działało, co spowalniało Twoje wysiłki albo odciągało Cię od celu. Zachęcam do rozliczenia się z przeszłością.

Zmiana wymaga zmiany

„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” powiedział kiedyś Albert Einstein.

Czy ta kwestia odnosi się również do zarządzania projektami i zarządzania zmianą?

Co to oznacza dla Ciebie? Magiczna data – styczeń 2021 roku – sama nic nie zmieni! Zmiana kartki w kalendarzu nie wpłynie na zmianę Twoich nawyków, nastawienia czy sposobu myślenia.

Kto ma tę moc? Tylko Ty. Jeśli chcesz zacząć osiągać więcej niż w poprzednim roku, musisz coś zmienić u siebie.

Dlatego zadaj sobie kilka pytań, które pozwolą Ci wyciągnąć wnioski z poprzedniego roku. Weź swój dziennik, zeszyt czy kartkę papieru i odpowiedz na pytania:

1. Co było dla Ciebie najtrudniejsze w 2020 roku?

Opisz sytuację, swoje emocje, myśli, wszystko, co domaga się ujawnienia. Jak sobie poradziłaś z sytuacją? Mając już to doświadczenie za sobą i nową wiedzę, czy teraz mogłabyś zrobić coś inaczej, jeśli spotka Cię podobna sytuacja? Pamiętaj, że trudności są najlepszymi nauczycielami.

2. Co Cię wzmocniło?

To był trudny rok dla wszystkich. Każdy z nas mierzył się z wyzwaniami. Ale jesteś tutaj, czytasz ten tekst, a to oznacza, że dałaś radę. Wyszłaś wzmocniona. Opisz wszystko, co pomogło Ci skończyć ten rok silniejszą.

3. Jakie nowe umiejętności bierzesz ze sobą na nowy rok?

Czas docenić siebie, zauważyć, jak trudna sytuacja pomogła Ci rozwinąć nowe umiejętności i kompetencje. W ten sposób budujesz swoją odporność psychiczną. Śmiało, wypisz wszystko. Poczuj dumę z siebie.

4. Co jesteś gotowa zostawić za sobą? 

Czas rozprawić się z przeszłością na dobre. Czas porzucić to, co Ci nie służy. Co Cię blokowało, ograniczało? Zostaw to bez żalu. 

Nie martw się, jeśli niektóre lekcje nadal trwają. Zmiana jest procesem, wymaga czasu. Podziękuj sobie za poprzedni rok. Zatrzymaj się w chwili obecnej. I dopiero potem – z nową przestrzenią i energią – planuj nowe!

może Ci się spodobać
terapia ilona gajak

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z pomocy terapeuty

Wiele osób, które mają problemy z radzeniem sobie z emocjami, ma opory przed skorzystaniem z fachowej pomocy. Ilona Gajak rozwiewa mity na temat psychoterapii i mówi, jaki cel można osiągnąć z pomocą terapeuty.
jak dobrze zacząć dzień

Jak dobrze zacząć dzień?

Od czego zaczynasz dzień? Jeśli nawykowo sięgasz po telefon lub pilota, żeby włączyć kanał informacyjny – uważaj. To,…