Spitsbergen
© Grzegorz Śmieciuszewski

Spitsbergen w Norwegii – ciekawostki, temperatura, broń

Marzyliście kiedyś, żeby zobaczyć Spitsbergen? W tym roku podróżowanie jest utrudnione, ale możemy popatrzeć na Norwegię dzięki zdjęciom Grzegorza Śmieciuszewskiego.
3 udostępnień
3
0
0

Spitsbergen kojarzy się ludziom z wycieczką na koniec świata. Nie jest to całkowicie pozbawione sensu. Spitsbergen jest największą wyspą norweskiego archipelagu Svalbard ze stolicą w Longyearbyen, położoną zaledwie około 1300 km od bieguna północnego. Longyearbyen słynie z bezcłowych zakupów, abstrakcyjnie niskich temperatur oraz „zakazu umierania”.

Najwyższą władzę na Svalbardzie stanowi gubernator, który ma siedzibę na Spitsbergenie. Populacja ludzi składa się głównie z Norwegów, Szwedów oraz Tajów i wynosi około 2,7 tys. osób. Jest mniejsza niż liczba niedźwiedzi polarnych, oscylująca w granicach 3 tys. osobników. Ze względu na mało potulny charakter tych zwierząt podczas opuszczania ludzkich osad wymagane jest noszenie przy sobie broni.

Ciekawostką jest zakaz posiadania kotów i fretek, ponieważ Svalbard stanowi naturalne środowisko występowania bogatej populacji arktycznych gatunków ptaków, a zwierzęta te stwarzają zagrożenie dla ich życia.

Temperatura na tym biegunie zimna waha się latem od 3 do 7, a zimą od -13 do -20 stopni Celsjusza. Rekord temperatury padł w lipcu 2020 roku i wyniósł 23 stopnie powyżej zera, zaś najzimniejszą odnotowaną temperaturą było -45 stopni w marcu 1986 roku.

Miasteczko Longyearbyen to najdalej wysunięta na północ osada ludzka. Niegdyś stanowiła prężny ośrodek wydobycia węgla kamiennego, dziś jest portem lotniczym i centrum turystyki, a także jedynym miastem w Norwegii, gdzie można zaopatrzyć się w towary bez cła.

Najbardziej zdumiewającą ciekawostką Longyearbyen jest „zakaz umierania”. Cmentarz miejski jest permanentnie zamknięty od 70 lat. Przyczyną tego stanu rzeczy było odkrycie w 1950 roku, że wieczna zmarzlina chroni ciała przed procesem rozkładu, w związku z powyższym zachował się w nich wirus hiszpanki, która w latach 1918–1920 zdziesiątkowała ludność na świecie. Gdyby klimat się ocieplił, mogłoby to wywołać ponowny wybuch epidemii.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać

Sztuka zaangażowana

Pomysłodawcy Art Moves Festival chcą prezentować szerokiej publiczności sztukę poruszającą problemy współczesnego świata. Wykorzystują do tego billboardy, citylighty i ekrany LED.
toruń alternatywnie

Szlakami turystyki alternatywnej – Toruń

Co warto zobaczyć w Toruniu, jeśli chcecie czegoś więcej niż standardowy turysta? Po swoim mieście „oprowadza” torunianka, antropolog kultury Anna N. Kmieć.