Śpisz „na delfina” czy „na niedźwiedzia”? To ma znaczenie dla jakości snu

0 udostępnień
0
0
0

Twój rytm dobowy implikuje sposób, w jaki wypoczywasz oraz model twojego snu. Jeśli rozpoznasz swój typ, masz szansę uczynić swój wypoczynek efektywniejszym – uważają psychologowie snu, cytowani przez „Guardiana”.

Teoria o skowronkach i sowach jest już przestarzała. Nowe chronotypy przedstawiła Olivia Arezzolo, australijska psycholog badająca sen. W zaproponowanym przez nią schemacie znalazły się: wilk, niedźwiedź, lew i delfin.

Wilk prowadzi nocny tryb życia, zatem budzi się późno. Odwrotnie niż w przypadku lwa – ten wstaje stosunkowo wcześnie i przed południem tryska energią oraz kreatywnością. Po południu podwija ogon i zwalnia, a spać idzie chwilę po tym, jak wilk na dobre rozbudzi się do życia. Niedźwiedź podąża za cyklem słonecznym. Wstaje razem ze słońcem i wraz z jego zachodem kończy aktywność. Ma twardy sen, jest w stanie zasnąć w każdych warunkach, może drzemać na zawołanie, często podczas snu wydaje odgłosy. Niedźwiedzie stanowią ponoć ponad połowę populacji. Na przeciwnym biegunie jest delfin (około 10 procent populacji): ma lekki sen, łatwo go obudzić lub rozproszyć. Ma trudności ze skupieniem się, zwłaszcza po południu. Delfiny powinny zwracać szczególną uwagę na to, jaką mają dietę, czy zapewniają sobie dostateczną ilość ruchu i relaksu. Problemy ze snem mogą pokonać, rezygnując przed spaniem z przeglądania internetu w komórce i regularnie medytując.

może Ci się spodobać
seksizm

Seksizm nasz powszedni

Na co dzień jest obecny w mediach, w polityce krajowej i międzynarodowej, w domach, na ulicy, w szkołach.…

Kulinarny trend – koktajle

Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk i psychodietetyk, opowiada, dlaczego ceni koktajle: Napisałam cztery książki z przepisami na koktajle. Zaczęło się…

Medytacja na rzecz pokoju

Mahatma Gandhi powiedział, że jeśli nie podoba nam się ten świat, jeśli chcielibyśmy, by wyglądał inaczej, najpierw sami…