Śpisz „na delfina” czy „na niedźwiedzia”? To ma znaczenie dla jakości snu

0 udostępnień
0
0
0

Twój rytm dobowy implikuje sposób, w jaki wypoczywasz oraz model twojego snu. Jeśli rozpoznasz swój typ, masz szansę uczynić swój wypoczynek efektywniejszym – uważają psychologowie snu, cytowani przez „Guardiana”.

Teoria o skowronkach i sowach jest już przestarzała. Nowe chronotypy przedstawiła Olivia Arezzolo, australijska psycholog badająca sen. W zaproponowanym przez nią schemacie znalazły się: wilk, niedźwiedź, lew i delfin.

Wilk prowadzi nocny tryb życia, zatem budzi się późno. Odwrotnie niż w przypadku lwa – ten wstaje stosunkowo wcześnie i przed południem tryska energią oraz kreatywnością. Po południu podwija ogon i zwalnia, a spać idzie chwilę po tym, jak wilk na dobre rozbudzi się do życia. Niedźwiedź podąża za cyklem słonecznym. Wstaje razem ze słońcem i wraz z jego zachodem kończy aktywność. Ma twardy sen, jest w stanie zasnąć w każdych warunkach, może drzemać na zawołanie, często podczas snu wydaje odgłosy. Niedźwiedzie stanowią ponoć ponad połowę populacji. Na przeciwnym biegunie jest delfin (około 10 procent populacji): ma lekki sen, łatwo go obudzić lub rozproszyć. Ma trudności ze skupieniem się, zwłaszcza po południu. Delfiny powinny zwracać szczególną uwagę na to, jaką mają dietę, czy zapewniają sobie dostateczną ilość ruchu i relaksu. Problemy ze snem mogą pokonać, rezygnując przed spaniem z przeglądania internetu w komórce i regularnie medytując.

może Ci się spodobać

Ani jednej więcej

Zmarła Agnieszka, kolejna ofiara zakazu aborcji w Polsce. Smutek i ból przepełnia nas wszystkich. Poczucie ogromnej niesprawiedliwości krzyczy…
kawa

Kawa – legalny narkotyk

Niezależnie od kraju czy kultury, sięga po nią codziennie gros ludzi na ziemi. Skąd nasze upodobanie do kawy?…

6 przykazań Animal Flow

Na żadnym obrazku nie widziałam otyłej małpy ani gołębia. Domowego kota i psa owszem, ale pantery i wilka…