slowhop podróże turystyka slow
Ola i Marcin Szałek, założyciele Slowhop

Slowhop – tam, gdzie leczy się dusze w tempie slow.

5 udostępnień
5
0
0

Kilka lat temu powstało wyjątkowe miejsce w Internecie. W czasach postpandemii, miejsce to okazało się hitem oferując przestrzeń blisko natury. O tym, czym jest turystyka w duchu „slow”, jak otworzyć się na spotkanie z naturą, a także kim są gospodarze agroturystyk i pensjonatów rozmawiamy z twórczynią Slowhopu Olą Szałek.

Marta Dudziak: Dlaczego taka nazwa – Slowhop?

Ola Szałek: „Slow” to słowo, które nadaje kierunek portalowi. Wskazuje, że promujemy turystykę w duchu „slow”. „Hop” to synonim słowa „wycieczka”, czyli trip. Chcieliśmy, żeby nazwa Slowhop była jednoznacznym wskazaniem na to, że mówimy o podróżach w duchu idei.

Skąd wziął się pomysł na portal?

Miałam wtedy jakieś 33–35 lat, nie pamiętam dokładnie. Moje dzieci na tyle dorosły, że mogłam przestać być do nich przyspawana. Zaczęłam mieć czas i wracać do swoich zainteresowań.

Z mężem zaczęliśmy uczyć się nurkowania, kite’a i próbować innych sportów. Ja wróciłam na kursy pisania. Po czasie skupienia wyłącznie na macierzyństwie, poczułam, że w końcu mogę też zająć się sobą. Przyszło mi wtedy do głowy, że byłoby super, gdyby istniał taki portal, który pokazywałby wydarzenia, w jakich warto uczestniczyć, oferował wyjazdy z możliwością nauczenia się na nich czegoś ciekawego – na przykład plener malarski z nauką malowania albo wyjazd z pisarzem, żeby nauczyć się pisać kryminały. Takie wyjazdy w małych, „kameralnych” grupach, nastawione na personalne relacje, a nie masowa turystyka. Zaczęliśmy z mężem szukać miejsc, w których takie wyjazdy mogłyby się odbywać. Przyglądać się im.

I co z tego wynikło?

Stwierdziliśmy, że to nie mogłyby być duże hotele, raczej pensjonaty i agroturystyki. Dotąd z naszymi dziećmi jeździliśmy głównie do hoteli. Wiadomo: wygodny nocleg, all inclusive, atrakcje dla maluchów, ale bez klimatu, bez możliwości doświadczenia czegoś nietypowego, doznania wrażeń. Zaczęliśmy więc jeździć do małych agroturystyk i pensjonatów, korzystać z niebanalnych pomysłów typu glamping. Okazało się, że z takich wyjazdów wracaliśmy napakowani pomysłami i inspiracjami, z poczuciem, że widzieliśmy coś ciekawego i że odpoczęliśmy.

I właśnie wtedy nam się połączyły dwa pomysły – ten na kameralne wyjazdy z jakąś aktywnością i ten na miejsce – niebanalne, w naturze, z klimatem. I tak zrodził się Slowhop.

Jego narodziny zbiegły się w czasie z trendem na zakładanie w Polsce kreatywnych, małych miejsc noclegowych w naturze – w lasach, w górach. One były widoczne na różnych blogach, ale nie było platformy, która zbierałaby je wszystkie razem.

Zaczęliśmy więc taką przygotowywać. Trwało to trzy lata. Zabraliśmy się do pracy w 2014 roku, a online wystartowaliśmy w roku 2017.

Trzy lata to dość długo. Co zajęło Wam tyle czasu?

Budowanie produktu, tworzenie bazy tego, co nam się podoba. W międzyczasie tworzyliśmy społeczność. Badaliśmy czy to, co mamy do zaoferowania jest interesujące dla ludzi. Czy interesują ich same noclegi czy też organizowane wyjazdy? Na Facebooku i Instagramie badaliśmy nastroje, np. pokazywaliśmy jakieś niebanalne miejsce i obserwowaliśmy, jak na nie reagują użytkownicy.

Po czterech latach istnienia Slowhopu widzicie zmianę w preferencjach ludzi?

Za kilka miesięcy będziemy świętować szóste urodziny. W tym czasie i my się zmieniliśmy, i sytuacja na zewnątrz się zmieniła. Jednocześnie też wiele się nauczyliśmy. Na początku myśleliśmy, że wystarczy fajnie opisać dane miejsce w kontekście tego, czego prawdopodobnie ludzie potrzebują. Opisać kontekst, który w podróżach slow jest bardzo ważny. Bo tu nie chodzi tylko o łóżko do spania, jak w Booking, gdzie rezerwujesz miejsce na nocleg, ale o coś więcej.

Okazało się, że ludzie są w stanie dostosować swój urlop, żeby pojechać w konkretne miejsce, z ciekawą historią i do konkretnego gospodarza.

Serio? Ludzie idą tropem człowieka prowadzącego dane miejsce?

Tak. Dla nich ważna jest opowieść tego człowieka. Jego historia, jak on tam trafił, jak to się stało, jakie były jego losy. Oni chcą uczestniczyć w tej historii. Dlatego w Slowhopie informacje o tym jak szerokie jest łóżko i jaki jest metraż pokoju nie są pierwszoplanowe. To raczej didaskalia. Na początku istotniejsze jest, czy w danej okolicy zdarzyło się coś niesamowitego, jakie ciekawe postacie tam mieszkały bądź mieszkają, że np. jest tam jedyne w Polsce miejsce, gdzie rosną polskie storczyki. Zdobywamy te wyjątkowe informacje wszędzie, korzystając nawet z wypracowań dzieci w szkole. Bo dla ludzi uprawiających taką „uważną turystykę” liczy się kontekst. On powoduje, że chcą oni do danego miejsca przyjechać, a jak czasem nie ma w określonym terminie wolnych miejsc, goście są w stanie poczekać, komunikując: „Znajdźcie nam pierwszy wolny termin. Przyjedziemy. Dostosujemy nasz urlop do was”.

Jeśli chodzi o potrzeby ludzi, to slow, z którym my zaczynaliśmy był bardzo niszową sprawą. Dalej jest niszową, ale wtedy był o niebo bardziej. Przez te cztery lata zauważamy, że coraz więcej osób jest nim zainteresowanych. Pojawiła się moda na tego typu podróżowanie, ale często kojarzona mylnie z sielskością. Owszem, slow oznacza też bujanie się w hamaku, gdzieś na leśnej polanie, słuchanie śpiewu ptaków i wpatrywanie się w poranne mgły, ale to przede wszystkim świadome podróżowanie. Takie, gdzie wartością jest poznawanie ludzi, szacunek do natury, wrażliwość na innych, wyjście nieco poza własne oczekiwania i potrzeby. To kojarzenie slow wyłącznie z sielskością jest nieporozumieniem. Sprawia, że sporo osób może się rozczarować takimi podróżami.

Warto też mieć świadomość tego, że nie wszystko, co aktualnie jest na czasie, będzie nam odpowiadać. Wszyscy jadą, to ja też, ale na miejscu może się okazać, że ja nie lubię być tak blisko natury, spać w namiocie, być budzonym przez szum drzew czy śpiew ptaków i inne odgłosy. Nawiązywanie relacji z pająkiem albo nietoperzem to podczas takich wakacji normalna sprawa, ale nie dla każdego.

Czyli ślepe podążanie za modą to raczej wbrew slow?

Właśnie. Za mało jest świadomości, czym tak naprawdę jest slow travel, czyli podróżowanie niespieszne. To jest dla mnie solą w oku. Martwi mnie to, bo od tego, od tej świadomości zależy, czy ta turystyka będzie fajna czy nie.

Kiedy gospodarz, który tworzy takie miejsce, zaprasza ludzi do siebie, do swojego domu, natrafi na gościa, który nie rozumie, czym jest turystyka slow, nie stworzą dobrej relacji. Jak nie będzie relacji, nie będzie dobrego doświadczenia i dobrych wspomnień. My czasem mówimy, że nasz Slowhop to taki Tinder dla podróżujących. Chodzi w nim o najlepsze dopasowanie gospodarza i miejsca z gościem. Dla naszych gospodarzy ważniejszy niż pieniądze (choć one oczywiście też są ważne) jest sposób na życie. To najczęściej ludzie, którzy mieszkali w miastach, pracowali w korporacjach, uczestniczyli w pędzie i w pewnym momencie powiedzieli: „Stop, ja tak nie chcę. Wynoszę się za miasto, zbuduję dom gościnny i będę zapraszać takich ludzi, jak ja kiedyś”.

Warto przeczytać: Mieć Feblika do rękodzieła

Zachwycający jest storytelling na Waszej stronie.

Miło to słyszeć. Chcieliśmy zrobić coś na zasadzie hybrydy bloga z systemem rezerwacyjnym, ale nie sprzedawać miejsc nachalnie. Chcieliśmy nie robić z tego marketingu, tylko opowiadać o dobrych i złych stronach miejsc. Przekonaliśmy gospodarzy, że tak będzie dla nich dobrze. Że tym sposobem przyjedzie do nich bardziej dopasowany gość.

Ale muszę też przyznać, że na tych opowieściach kiedyś się przejechaliśmy. Po dwóch latach działania Slowhopa okazało się, że ludzie zaczynają narzekać, bo nasz storytelling traktują dosłownie. Jak pisaliśmy np. że może ich obudzić zapach pieczonego chleba, to jeśli ich ten nie obudził, zgłaszali skargę. Wtedy się zorientowaliśmy, że coś robimy źle. Że może wzbudzamy oczekiwania, przedstawiamy wizje, a ludzie traktują to jak ofertę marketingową, która ma być spełniona co do joty.

Pogadaliśmy wtedy z gospodarzami, że musimy mówić inaczej – dalej ładnie, dalej literacko, ale trzeba to łączyć z byciem ofertą, nie „ściemą marketingową”. Czyli nie piszemy już, że „przyjedziesz i poczujesz się dobrze”, bo my nie wiemy, czy ktoś się dobrze poczuje. On się może poczuć przecież totalnie źle. Nasze teksty zweryfikowali ludzie. My sami za głowy się łapaliśmy, że ktoś mógł tak dosłownie odczytać ofertę, ale mógł i miał do tego prawo.

Czy pandemia i czas po pandemii zmienił wybory ludzi?

Tak. Ja już wcześniej wiedziałam, że slow będzie miało tendencję wzrostową. To trend światowy –idziemy w kierunku natury, jeździmy w miejsca przypominające nam nasze dziecięce lata, wakacje na wsi, plus mindfulness, joga, wyciszanie się. Natomiast to, co zrobiła pandemia, przerosło nasze wyobrażenia. Dosłownie kapcie nam pospadały. W 2020 roku dostaliśmy informację z funduszu inwestycyjnego, że mówiono o nas w Google, że Slowhop będzie beneficjentem sytuacji, która ma miejsce. My się za głowy łapaliśmy, ale okazało się, że rzeczywiście ludzie wchodzili w kwietniu w Internet i szukali domków na odludziu (z dala od innych), agroturystyk, maleńkich pensjonatów w Polsce. W porównaniu z 2019 rokiem odnotowaliśmy ponadczterokrotny wzrost. Ludzie przyzwyczaili się do pewnego poziomu estetyki, jaki oferujemy i tłumnie ruszyli do nas. Kiedy przez dwa miesiące patrzyliśmy na słupki, te pokazywały, że wszystkie portale tzw. turystyki masowej były niżej od nas. Wybierano Slowhopa zamiast Bookingu, Airbnb, Nocowania. A my jesteśmy przecież butikowym portalem z ofertą około 900 miejsc. To było niesamowite.

To, co jeszcze nas dziwiło, to stuprocentowy wzrost zainteresowania kamperami.

A jaki jest rok 2022?

Ten rok jest zupełnie inny. Dziś jakbym miała przewidywać sytuację na następne dwa lata, to przysięgam, nie wiem mimo, że nadal rośniemy. Nasi goście, którzy rok temu i w 2021 zostali w Polsce, są wygłodzeni zagranicy i doświadczeń międzynarodowych. Jak tylko granice otworzono, szybciutko wybrali formułę przygody zagranicznej.

Tak jak mówiłam, Slowhopa nie można traktować jak oferty z hotelami, bo to są miejsca prowadzone przez ludzi, którzy nie są hotelarzami. Oni cię goszczą i starają się, żeby było jak najlepiej, ale to nie jest obsługa. Tu nie ma codziennego sprzątania pokojów. To jest kompletnie co innego. Tam jest hotelarstwo, tu jest hospitality, czyli branża gościnności. Najczęściej takie miejsce prowadzi małżeństwo czy rodzina i oni jako gospodarze muszą przygotować śniadanie, posprzątać pokoje, które się właśnie zwolniły, pogadać z gośćmi – to w zasadzie pojedynczy ludzie robiący milion rzeczy. Dla osób, które są przyzwyczajone do modelu „klient nasz pan” to nie jest dobre rozwiązanie. Tu jest bliskość, relacja. Nie wszystko będzie zawsze na tip-top, choć gospodarze bardzo się starają, a opinie pod profilami miejsc to potwierdzają.

Wiem, że pojawiła się u was także oferta zagraniczna.

Tak, próbujemy z zagranicą. To nie jest proste, zwłaszcza w przypadku krajów ościennych. Role grają tu mentalność, historia, różne rzeczy. Znam kilka polskich start-upów, które wyłożyły się na zagranicy. Słowacja i Czechy – tu będziemy działać. I jeszcze na Litwie, bo ona też rośnie w slow.

A gdybyś miała wybrać najbardziej niezwykłą propozycję na Slowhopie, to w Twojej ocenie która by to była?

Chaty traperskie w Republice Ściborskiej. Chaty są replikami chat z Jukonu. Zrobił je pasjonat, facet, który na północy Polski stworzył własne państwo harcerskie. Jak się tam wjeżdża, to jest takie info, że wjeżdżasz do Republiki Ściborskiej i nie można tu spożywać alkoholu, tytoniu, nie można przeklinać i nie można jeść mięsa. Tam odbywają się obozy przygodowe. Ludzie mogą zetknąć się z naturą, nie ma zasięgu – ani GSM, ani wi-fi. Mieszka się w chatach, w których nie ma żadnych wygód. Trzeba nosić wodę, samemu sobie ją gotować. To daje poczucie prawdziwego przebywania w naturze, bycia samemu ze sobą, bez przeszkadzaczy, czyli propozycja ekstra slow.

Na portalu mamy dużo przepięknych miejsc, ale zależało nam też na tym, żeby pokazywać, iż tego typu turystyka nie musi być ładna i droga. Przede wszystkim ma nam powiedzieć: „Zatrzymaj się. Rozejrzyj się wokół siebie. Zobacz, że wokół jest natura, przyroda, są ludzie i ty zatrzymując się powinieneś nawiązać relacje. Ze wszystkim, co cię otacza”. Czyli nie, że przyjeżdżam i odkreślam atrakcje z listy albo udaję się do restauracji gwiazdkowych, jadę gdzieś, gdzie jest 10 różnych atrakcji w regionie i muszę je zobaczyć. To wywołuje wypalenie turystyczne. W turystyce masowej trochę chodzi o odklikiwanie, czy wszystkie moje potrzeby zostały spełnione – czy łóżko rzeczywiście ma tyle i tyle centymetrów. Wyobraź sobie, że do jednego z naszych miejsc jeden z gości wparował kiedyś do kuchni i zażądał, żeby mu pokazać jajka, czy to są rzeczywiście jedynki czy trójki.

Tymczasem odkrywanie wiąże się często z dyskomfortem. Jedziesz gdzieś i nie wszystko jest takie jakie chcesz, żeby było, nie takie, jak sobie wyobrażałaś. I tu chodzi o zgodę na ten dyskomfort, bo za to dostajesz coś nowego. Turystyka slow to otwartość na doświadczenia. Na nauczenie się czegoś.

Gdzie pojechałabyś na romantyczny wyjazd?

To się zmienia w zależności od moich potrzeb. Czasem mam ochotę pojechać do miłej agroturystyki, gdzie będę jeść śniadania z wszystkimi gośćmi i dużo rozmawiać. Aktualnie pojechałabym do takiego miejsca, które nazywa się Ski&Sun, znajduje się na górnej stacji kolejki gondolowej w Świeradowie-Zdroju. Stamtąd można od razu przejść w Góry Izerskie, szlakiem na czeską stronę i sobie pochodzić. A ja z mężem mamy tak, że lubimy sobie spakować kawę do termosu, przejść kilka kilometrów, zatrzymać się w schronisku, zjeść naleśnika i iść dalej. To jest dla nas romantyczne – taka długa randka chodzona.

A gdzie pojechałabyś leczyć duszę? Mieliście u siebie taki fajny artykuł o 10 miejscach, gdzie leczy się duszę, ale jestem ciekawa Twojego zdania.

Jest kilka takich miejsc. Na pewno miejsce, które czuję, że mnie rozumie, bo gospodarz jest rozumiejący – i jest to zdanie moje i mojego męża – to jest Biorezydencja w Świeradowie-Zdroju. W Biorezydencji jest bardzo zen, co mi mocno odpowiada.

Fajna jest też Kolonia Mazurska. Mieści się w środku lasu i ma świetną gospodynię – Dankę, która tam wszystkim zarządza. To człowiek z ogromnym poczuciem humoru. Kiedy wyrezerwuje już w lecie wszystkie pokoje łącznie ze swoim, spędza noc w gumowym pontonie na jeziorze. Sporo mamy takich wyjątkowych ludzi wśród gospodarzy i relacje z nimi to według mnie duża część tego typu podróżowania, jaki promujemy na Slowhopie.

Dla mnie wszystko powiązane jest z gospodarzem. Jak gdzieś jadę i gospodarz ma naturę rozumiejącą mnie oraz to jak ja postrzegam świat, to tam odpoczywam.

Warto przeczytać: Gdańsk – miasto niebanalne

może Ci się spodobać