kobieta w lesie energia do życia
© Kourosh Qaffari/Pexels

Skąd czerpać energię do życia?

1 udostępnień
1
0
0

Zdarzają się dni, gdy nie masz na nic siły, a Ty frustrujesz się i złościsz, bo masz długą listę zadań do wykonania? Albo jesteś zła, bo chciałaś poćwiczyć, ale wieczorem padasz, zanim znajdziesz czas dla siebie? Skąd czerpać energię do życia? Co robić, aby cieszyć się tą energią i jak uzupełniać jej zapasy?

Zanim przejdziemy do skutecznych metod zarządzania energią życiową, zadbaj o fundament. Bez tego inne metody nie będą skuteczne.

Fundamentem dobrego samopoczucia i źródłem energii witalnej są:

 • Sen

W nocy nasz organizm regeneruje się. Gdy brakuje nam odpowiedniej ilości snu, jesteśmy rozdrażnione i pojawiają się problemy z koncentracją. Wtedy spada także wydajność układu odpornościowego. A gdy cierpi nasze zdrowie, samopoczucie, przekłada się to na wydajność w pracy oraz relacje z najbliższymi. Łatwiej wymyślamy i realizujemy czarne scenariusze, zdecydowanie częściej sięgamy po niezdrowe jedzenie.

Gdy zdarza Ci się mieć intensywny okres i nie dosypiasz, korzystaj z drzemki w ciągu dnia. 15–20 minut to optymalny czas, ponieważ zdążysz podładować baterie, zanim organizm wejdzie w fazę snu głębokiego (wybudzenie w takim momencie może spowodować jeszcze większe uczucie rozbicia).

Na godzinę–dwie przed nocnym snem warto się już wyciszać i nie używać komputerów, smartfonów (ze względu na emitowane światło).

 • Odżywianie i nawadnianie organizmu

Gdy brakuje nam energii, w pierwszym odruchu sięgamy po coś słodkiego. Czekolada, batonik, drożdżówka zapewniają szybki zastrzyk energii, ale ta energia równie szybko zaczyna spadać. Razem z nią obniża się nasz nastrój. Poza tym słodycze nie są najlepszym źródłem energii. Zdecydowanie lepszym wyborem są węglowodany złożone oraz te pochodzące ze świeżych owoców.

Pożywienie jest naszym paliwem. Jedzenie powinno być starannie wybierane i wysokiej jakości, ponieważ to gwarantuje dobre samopoczucie i zdrowie.

Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Możesz postawić dzbanek z wodą obok komputera, a nawet zainstalować aplikację, która będzie Ci przypominać o kolejnej szklance wody w ciągu dnia.

 • Aktywność fizyczna

Człowiek został stworzony do aktywności fizycznej. Tymczasem większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, a praca online jeszcze utrwaliła złe przyzwyczajenia. Ale – nawet jeśli ostatnio jesteś mniej aktywna – na pewno zdajesz sobie sprawę z szeregu korzyści dla zdrowia i samopoczucia, jakie daje ruch.

Wybieraj ten ruch, który sprawia ci radość. Nawet jeśli kiedyś zainwestowałaś w rowerek stacjonarny lub bieżnię, nie zmuszaj się do korzystania z nich, jeśli nie sprawia Ci to przyjemności.

Może wolisz szybki spacer, dance workout z YouTube’a, łagodną jogę czy trening cardio? Próbuj nowych rodzajów, baw się tym. Taniec przy ulubionej muzyce jest doskonałym wyborem.

Doskonale wiem, że czasem po prostu się nie chce. Uwierz mi, mnie też. Co wtedy robić? Na pewno nie wchodź ze sobą w dyskusje – Twój umysł znajdzie tysiąc powodów, dlaczego masz odpocząć na kanapie z miseczką lodów i przy ulubionym filmie, a nie „męczyć się” podczas ćwiczeń.

Pamiętaj także, że na zastój i spadek energii najlepsze jest jej poruszenie! Jeśli nie masz na nic ochoty, tym bardziej warto się ruszyć. Zacznij od pierwszego kroku. Załóż buty sportowe albo włącz ćwiczenia na YouTube. W magiczny sposób nabierzesz ochoty na kolejny krok.

Polecam Ci też spróbować treningu tai chi, qi gong czy Calligraphy Health System. Kilkuminutowe filmy z prostymi ćwiczeniami możesz znaleźć na YouTube. Te formy ruchu szczególnie pomagają usprawnić przepływ energii życiowej.

 • Radzenie sobie ze stresem

Wydaje się to takie oczywiste. Wszyscy o tym wiedzą, mówią, piszą. A jednak często okazuje się, że wiedza nie idzie w parze z działaniem. Często w teorii jesteśmy świetne, ale gorzej z praktyką. Dlatego czas, abyś przyjrzała się, zupełnie szczerze, jak się ma fundament w Twoim życiu. Czy daje Ci solidne oparcie, żebyś mogła dalej na nim budować pasje, wykonywać obowiązki, dbać o innych, czerpać radość z życia?

Czas na konfrontację wiedzy z działaniem. Weź kartkę i długopis i odpowiedz sobie na pytania:

 • Ile godzin śpisz w ciągu nocy? A ile potrzebuje Twój organizm?
 • Czy rano budzisz się wypoczęta czy włączasz drzemkę kilka razy?
 • Jak oceniasz swój sposób odżywiania w skali od 1 do 10 (10 oznacza jedzenie nieprzetworzone, pełne wartości odżywczych, przygotowane ze świeżych składników)?
 • Spójrz na swoją punktację – dlaczego przyznałaś akurat taką wartość? Co musiałabyś zrobić, żeby podnieść wynik o kolejny punkt albo dwa? Od czego możesz zacząć już dzisiaj/jutro?
 • Czy jesteś aktywna? Czy regularnie uprawiasz sport, chodzisz na spacery, ćwiczysz?
 • Jaki rodzaj ćwiczeń ucieszyłby Twoje ciało i Ciebie?
 • W jaki sposób potrafisz radzić sobie ze stresem? Czy stosujesz metody i narzędzia, które pozwolą Ci lepiej zarządzać wymagającymi sytuacjami?
 • Jakie umiejętności potrzebujesz nabyć, aby zachować wewnętrzny spokój?

Nastawienie ma znaczenie

Nie zaskoczę Cię chyba informacją, że na poziom energii wpływa także Twoje nastawienie do życia, czyli sposób myślenia, to w jaki sposób i jakimi słowami opowiadasz sobie świat i wszystko, co dzieje się dookoła.

Zastanów się, kto potrafi cieszyć się życiem i ma w sobie więcej lekkości: osoba, która marudzi i narzeka czy osoba, która w każdej sytuacji potrafi dostrzec coś dobrego?

Załóżmy taki poranek: wstajesz rano, ciężko wzdychasz, że znowu musisz iść do roboty, że dzieci czekają na śniadanie, a Ty się nie wyspałaś. Idziesz na autopilocie do kuchni, robisz sobie kawę, a w międzyczasie przeglądasz Facebooka. Patrzysz na uśmiechnięte twarzy znajomych na wakacjach, myślisz sobie „Tym to dobrze”. Albo czytasz przerażające wiadomości ze świata, przez które masz jeszcze mniej chęci do zrobienia czegokolwiek. Czuć ciężkość tego poranka. Gdy usiądziesz do pracy, już masz obniżony poziom energii, a to dopiero początek dnia.

może Ci się spodobać
terapia ilona gajak

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z pomocy terapeuty

Wiele osób, które mają problemy z radzeniem sobie z emocjami, ma opory przed skorzystaniem z fachowej pomocy. Ilona Gajak rozwiewa mity na temat psychoterapii i mówi, jaki cel można osiągnąć z pomocą terapeuty.