książki o modzie

Siedem obowiązkowych książek i albumów o modzie

1 udostępnień
1
0
0

Moda to nie tylko rotacyjność i zmienność. Moda to także uniwersalne wartości i źródło inspiracji. To przestrzeń, w której splatają się ze sobą piękno, wrażliwość oraz magia. Wybraliśmy dla Was 7 pozycji wydawniczych, które ukazują świat mody poprzez najważniejsze postacie, które ten świat tworzyły bądź nadal tworzą.

– artykuł sponsorowany, zawiera linki afiliacyjne –


1. Tim Walker. Story Teller. Tim Walker

Wyd. Thames & Hudson

Tim Walker, Brytyjczyk nazywany „jednym z najbardziej ekscytujących wizualnie fotografów naszych czasów”, przed ośmioma laty miał wystawę swoich prac w londyńskim Sommerset House. To było fascynujące wydarzenie, bowiem Tim Walker słynie z „zamieniania marzeń w fotografie”. Kto nie miał okazji uczestniczyć w wystawie, powinien sięgnąć po album Tim Walker. Story Teller.

Znajdzie w nim najbardziej znane prace artysty. Są tam m.in. fotografie: Alber Elbaz z parą króliczych uszu, Agyness Deyn na afrykańskich wydmach, Alexander McQueen z czaszką i papierosami, Helena Bonham Carter z puszką diet coke czy Stella Tennant w angielskim ogrodzie, pełnym rododendronów. Przedmowę do albumu napisała Kate Bush, a posłowie sam Tim Walker.

Ta przepięknie zaprojektowana publikacja to obowiązkowa pozycja na półce miłośników mody, fotografii i sztuki w ogóle. Pełna bajecznych zdjęć, które przekraczają granice myślenia o fotografii mody, z pewnością może posłużyć jako inspiracja dla naszych działań twórczych. Świat Walkera jest niczym Kraina Czarów, do której za każdym razem wraca się z ciekawością. Za każdym też razem odkrywa się w nim coś nowego.


2. Grace: A Memoir Grace Coddington

Wyd. Penguin Random House

W panteonie postaci związanych z branżą mody Grace Coddington – dyrektor kreatywna amerykańskiego „Vogue’a” – zajmuje wysoką pozycję. O tej szalenie charyzmatycznej postaci, z burzą rudych loków, w 2012 roku wydana została książka Grace: A Memoir.

Przez większość swojej kariery Brytyjka znana była tylko osobom zza kulis, i być może taki stan rzeczy utrzymywałby się, gdyby nie dokument „The September Issue” z 2009 roku, który zmienił nieszukającą rozgłosu Coddington w osobę popularną. Postać, która stoi za bajecznymi sesjami zdjęciowymi w amerykańskiej biblii mody.

W Grace: A Memoir autorka opowiada historię swojego życia, poczynając od kariery modelki, kiedy to pracowała z fotografami takimi jak David Bailey czy Norman Parkinson, przez czas kiedy pracowała jako redaktorka mody w brytyjskim „Vogue’u”, gdzie zaczęła tworzyć „dzienniki podróżnicze” – jej znak rozpoznawczy, po dołączenie w latach 80. do decyzyjnego teamu amerykańskiego „Vogue’a”.

Książka pełna jest ilustracji projektantów mody, stylistów fryzur, wizażystów, fotografów i modelek wykonanych piórem i atramentem przez samą Grace. Mnóstwo w niej również szczerych historii przybliżających świat Coddington – wypadek samochodowy, któremu uległa, dwa małżeństwa, śmierć siostry i wreszcie 30-letnia relacja ze stylistą fryzur Didierem Malige oraz z Anną Wintour.

Magazyn „Time” napisał o tej pasjonującej książce: „Jeśli Wintour jest papieżem, Coddington jest Michałem Aniołem, który dwanaście razy do roku próbuje namalować nową wersję Kaplicy Sykstyńskiej”. Must read!


3. Dress Scandinavian Pernille Teisbaek

Wyd. Otwarte

O Pernille Teisbaek nie można napisać inaczej jak tylko „mistrzyni skandynawskiego stylu”. Zanim jednak Dunka została ową „mistrzynią”, pracowała jako modelka, stylistka i redaktorka. Dziewięć lat temu założyła bloga, a potem zaczęła zamieszczać swoje zdjęcia na Instagramie. Dziś konto Teisbaek obserwuje ponad milion osób. Skąd taki sukces?

Bo każda (absolutnie każda) jej stylizacja zachwyca – począwszy od tego, jak nosi zwykły szary dres, przez wieczorową sukienkę w wydaniu codziennym, po awangardowy outfit na którymkolwiek z Tygodni Mody.

Dress Scandinavian to kompendium wiedzy dla tych, którzy mają potrzebę poznania, na czym polega skandynawska moda, jakie są jej składniki bazowe, i skąd czerpie ona pomysły do nowych stylizacji. To pełna inspiracji mapa stylu w duchu slow fashion, opierająca się nie na trendach, a na uniwersalnych i ponadczasowych rozwiązaniach. Pernille wylicza: zasada numer 1: mniej znaczy więcej, zasada numer 2: baw się wyróżniającymi się detalami, zasada numer 3: łącz nieoczywiste wzory i materiały, zasada numer 4: przedkładaj jakość nad ilość itd. Tak zaczyna się odkrywanie kawałek po kawałku jednego z najciekawszych, jeśli nie najciekawszego stylu ubierania się współczesnych czasów.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

Warto przeczytać: Moda po kryzysie – w co się ubierzemy?

4. Gods and Kings Dana Thomas

Wyd. Penguin Books

Książka Dany Thomas zatytułowana jest Gods and Kings. The Rise and Fall of Alexander McQueen and John Galliano” (Bogowie i królowie. Powstanie i upadek Alexandra McQueena i Johna Galliano – red.).

To historia dwóch najbardziej wyrazistych, barwnych, nieszablonowych i wyjątkowych projektantów mody pierwszej połowy XX wieku. O tym jak zmienili oblicze mody i jak w mgnieniu oka bańka mydlana każdego z nich pękła. 11 lutego 2010 roku Alexander McQueen popełnił samobójstwo, John Galliano zaś rok później stał się persona non grata poprzez swój wybryk w paryskiej kawiarni, kiedy to pod adresem pary gości – Żydówki i Azjaty – rzucał skandaliczne antysemickie i rasistowskie komentarze. Co więcej, niedługo po tym opublikowano w sieci materiał wideo, na którym projektant wielbił Hitlera.

Gods and Kings to pasjonująca historia dwóch geniuszy, którą zachwycały się takie media jak „i-D Magazine”, „Time”, „Telegraph”, czy „The New York Times Style Magazine”. Must-have w modowej biblioteczce.


5. Isabella Blow: Fashion Galore. Caroline Evans, Alexander Fury, Shonagh Marshall

Wydawnictwo Rizzoli

Isabella Blow była ikoną mody, wizjonerką, kobietą z misją, osobą, dla której nie istniały granice. Te granice przekraczała zwłaszcza wtedy, gdy dostrzegła w kimś talent i postanawiała pomóc mu wyjść z nim w świat. To Blow odkryła m.in. Alexandra McQueena, Husseina Chalayana czy Sophie Dahl, wielkie postacie modowego świata. Choć dla innych potrafiła zrobić wszystko, dla samej siebie już nie bardzo. Kilkukrotnie podejmowała próby samobójcze, aż w wieku 48 lat kolejna z nich skończyła się „pomyślnie”.

Isabella Blow: Fashion Galore to album pełen przepięknych zdjęć wykonanych przez Nicka Knighta, prezentujących niepowtarzalny i magiczny wręcz styl Isabelli Blow, o której mówiono nie inaczej niż „jedna z najbardziej odważnych, skandalicznych i obdarzonych wyobraźnią muz mody”. Ba, mówiono o niej, że jest „unikatem swojej własnej twórczości w świecie naśladowców”.

Była też posiadaczką jednej z najbardziej wyjątkowych garderob na świecie.

Album wydany we współpracy z Somerset House, Fundacją Isabella Blow i Central Saint Martins towarzyszył niezwykłej wystawie w 2013 roku w londyńskim Somerset House.


6. Iris Apfel. Accidental Icon Iris Apfel

Wyd. HarperCollins Publishers Inc

Kiedy myślimy o garderobach kobiet, których się pożąda, garderoba stuletniej Iris Apfel jest jedną z nich. Apfel to amerykańska historyczka sztuki żydowskiego pochodzenia, bizneswoman, filantropka i wreszcie supermodelka oraz ikona mody. O jej wyjątkowym stylu w 2005 roku nowojorskie Metropolitan Museum of Art zorganizowało nawet wystawę.

Iris Apfel. Accidental Icon jest bogato ilustrowaną (180 ilustracji oraz kolorowych i czarno-białych zdjęć) książką pełną anegdot i obserwacji dotyczących sytuacji życiowych Apfel. Przesycona szczerością, poczuciem humoru i żywiołowością Amerykanki, ukazuje kobietę, która wyprzedza czasy, w jakich żyje oraz bieżące trendy. Apfel to chodząca oryginalność i jedna z najbardziej wyjątkowych osobowości świata mody, tekstyliów i wystroju wnętrz. Podróżuje po całym świecie i z podróżniczych zbiorów tworzy wyjątkowe kolekcje ubrań i akcesoriów.


7. Vivienne Westwood Ian Kelly

Wyd. Bukowy Las

Vivienne Westwood jej kraj, Wielka Brytania, określa skarbem narodowym.

Polskie Wydawnictwo Bukowy Las pokusiło się o wydanie książki przedstawiającej historię tej żyjącej legendy naszych czasów, projektantki mody, damy i kobiety określanej mianem współtwórczyni ruchu punkowego.

Vivienne Westwood opowiada historię artystki jej własnymi słowami. A ze słów tych emanuje szczerość i uczciwość. To kompilacja osobistego pamiętnika i autoryzowanej biografii. Znajdują się tu tak samo zapiski Westwood, jak i wspomnienia jej przyjaciół, rodziny oraz współpracowników. Wisienkę na torcie stanowią spostrzeżenia autora książki, który prywatnie jest bliskim przyjacielem artystki, na temat życia i dokonań Westwood.

Tej autorki: Rewolucja w szafie w 7 krokach

może Ci się spodobać

Legendy z Nowej Rudy

Poeta i krytyk literacki Karol Maliszewski spisał baśnie i legendy swojego regionu, a ilustracjami opatrzy je Tatiana Tokarczuk,…