alternatywa dla plastiku
Kombucha © Adobe Stock

SCOBY – ekologiczny materiał zamiast plastiku stworzony przez Polkę

2 udostępnień
2
0
0

CEO Magazyn Polska pisze o Róży Janusz (Rutkowska) i jej rewolucyjnym wynalazku: SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast) to w 100 proc. wolny od plastików materiał, który powstaje z biomasy przy udziale mikroorganizmów. Ma stać się alternatywą dla plastiku. Rozpisują się o nim światowe media.

Zużyty produkt może być wykorzystany na kompost. Oznacza to, że materiał nie zaśmieca środowiska, ale je wzbogaca. Można go uprawiać lokalnie w dowolnym miejscu na świecie, na małej przestrzeni i przy niewielkim udziale zasobów.

Młoda twórczyni otrzymała od Climate KIC Polska grant w wysokości 30 tys. euro na wprowadzenie na rynek pierwszego ekologicznego opakowania.

Czytaj także: Przerób-My – kreatywne warsztaty recyklingowe

– Jesteśmy uzależnieni od tworzyw sztucznych, bo ułatwiają nam przechowywanie, ale i gotowanie żywności. Pamiętajmy, że mamy wybór. Możemy zdecydować się na alternatywne opakowania wykonane z kombuchy, alg czy kazeiny. SCOBY jest kompromisem pomiędzy wygodą a troską o przyrodę. Surowiec jest wielofunkcyjny i szybki do uzyskania – mówi o swoim wynalazku Róża Janusz.

reklama
reklama
może Ci się spodobać

Raport o stanie świata

Ludzi na Ziemi jest coraz więcej, ale stanowimy zaledwie 0,01 proc. wszystkich stworzeń żywych na naszej planecie. Mimo…