alternatywa dla plastiku
Kombucha © Adobe Stock

SCOBY – ekologiczny materiał zamiast plastiku stworzony przez Polkę

2 udostępnień
2
0
0

CEO Magazyn Polska pisze o Róży Janusz (Rutkowska) i jej rewolucyjnym wynalazku: SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast) to w 100 proc. wolny od plastików materiał, który powstaje z biomasy przy udziale mikroorganizmów. Ma stać się alternatywą dla plastiku. Rozpisują się o nim światowe media.

Zużyty produkt może być wykorzystany na kompost. Oznacza to, że materiał nie zaśmieca środowiska, ale je wzbogaca. Można go uprawiać lokalnie w dowolnym miejscu na świecie, na małej przestrzeni i przy niewielkim udziale zasobów.

Młoda twórczyni otrzymała od Climate KIC Polska grant w wysokości 30 tys. euro na wprowadzenie na rynek pierwszego ekologicznego opakowania.

Czytaj także: Przerób-My – kreatywne warsztaty recyklingowe

– Jesteśmy uzależnieni od tworzyw sztucznych, bo ułatwiają nam przechowywanie, ale i gotowanie żywności. Pamiętajmy, że mamy wybór. Możemy zdecydować się na alternatywne opakowania wykonane z kombuchy, alg czy kazeiny. SCOBY jest kompromisem pomiędzy wygodą a troską o przyrodę. Surowiec jest wielofunkcyjny i szybki do uzyskania – mówi o swoim wynalazku Róża Janusz.

może Ci się spodobać

Jeszcze w zielone gramy?

W średniowiecznej Anglii i Francji wizytówką arystokracji był nieskażony innymi gatunkami roślin, równo przystrzyżony trawnik. W XXI-wiecznej Polsce…
wymianki pchli targ

Żyć eko, czyli jak?

Coraz więcej ludzi przekonuje się, że potrzebne rzeczy można pozyskać tanio lub zupełnie darmo. Przeczytajcie, jak organizować wymianki i garażówki, gdzie szukać używanych mebli i ubrań.

Raport o stanie świata

Ludzi na Ziemi jest coraz więcej, ale stanowimy zaledwie 0,01 proc. wszystkich stworzeń żywych na naszej planecie. Mimo…
biebrza

Ekspresówka zniszczenia

Ekolodzy protestują przeciwko planom budowy polskiego odcinka Via Carpatii na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego. Poznaj ich argumenty i proponowane rozwiązanie.

Wrzód na Ziemi

W ciągu najbliższych dekad z powierzchni Ziemi zniknie blisko milion gatunków istot – mówi klimatyczny raport ONZ. Dla…