rozwój zawodowy kobiet
© Adobe Stock

Rozwój zawodowy kobiet w Warszawie: wciąż pracują i w biurze, i w domu

0 udostępnień
0
0
0

Kobiety mieszkające i pracujące w Warszawie, zarówno te polskiego, jak i ukraińskiego pochodzenia, zmagają się z podobnymi problemami. Nie dość, że dotknął je kryzys gospodarczy, to nadal drugi etat wyrabiają w domu.

– Panie należą do grup szczególnie dotkniętych przez epidemię koronawirusa – szczególnie warto zwrócić uwagę na pracujące matki. Pandemia jeszcze mocniej ujawniła napięcia, przed którymi stają matki wobec oczekiwań społecznych – twierdzi w rozmowie z portalem Puls HR Konstancja Zyzik, talent acquisition & capabilities development manager w Grupie Pracuj. Kobietom, jak wynika z ostatnich badań rynku, bardzo trudno jest w stolicy godzić życie zawodowe z prywatnym. Na przełomie kwietnia i maja skarżyło się na to aż 54 proc. mieszkanek Warszawy. Z reguły same wykonują prace domowe, a ich partnerzy i mężowie angażują się w nie w niewielkim stopniu. Powrót do pracy po urodzeniu dziecka wciąż jest trudny. Natomiast migrantki z Ukrainy dodatkowo otrzymują gorsze wynagrodzenie niż Polki, a także gorsze stanowiska, często niezgodne z ich kwalifikacjami. Oprócz „standardowych” problemów z przepracowaniem i pogodzeniem ról pracownicy oraz żony i matki dochodzi dyskryminacja ze względu na narodowość.

Warszawski ratusz twierdzi, że wśród urzędników świadomość problemów kobiet jest duża, miasto stara się wspierać pracujące matki. Obecnie w programie bezpłatnych żłobków zapewnia ponad 14,5 tys. miejsc w placówkach miejskich i prywatnych. Dla tych pań, które straciły pracę, uruchomiono też program warsztatów i szkoleń, realizowany przez Fundację Sieć Przedsiębiorczych Kobiet przy wsparciu Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Pomóc stara się także Centrum Wielokulturowe, zaś Centrum Przedsiębiorczości Smolna aktywizuje kobiety działające w biznesie.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać

Podaruj sobie czułość!

Trenerka Dagmara Gmitrzak na łamach Zwierciadła zwraca się do osób spragnionych czułości. Gdy nasz organizm domaga się endorfin…