© Adobe Stock

Rodzicielstwo w czasie pandemii

0 udostępnień
0
0
0

Eksperci z brytyjskiej służby zdrowia: psychologowie, psychiatra dziecięcy oraz położna, dzielą się na łamach „Guardiana” ważnymi spostrzeżeniami dotyczącymi tego, jak radzić sobie z odpowiedzialnością za rodzinę i dzieci w czasie, gdy sami jesteśmy niepewni jutra, a świat, który do tej pory znaliśmy, przez epidemię koronawirusa zadrżał w posadach. Eksperci uspokajają rodziców, zamartwiających się tym, że ich pociechy nadmiernie ucierpiały na wprowadzonych obostrzeniach: jeśli chodzi o noworodki oraz małe dzieci, większość z nich i tak nie zachowa wspomnień z tego okresu. Będą się chować dobrze, jeśli zadbamy o to, by miały wielość bodźców. W ramach zdrowego rozsądku warto socjalizować szkraby i spotykać się z bliskimi tak, aby mogły poznawać nowe twarze.

Przedszkolaki owszem, wyczują, że coś jest nie tak – warto więc z nimi spokojnie rozmawiać, dzielić się posiadaną wiedzą w formie dostosowanej do wieku dziecka. Należy jednak skoncentrować się na tym, by stres i panika, które sami odczuwamy, nie przeszły na nie. Dzieci w wieku przedszkolnym (i nie tylko w tym) doskonale bowiem wyczuwają emocje rodziców. W czasie pandemii dobrze jest dać im też większą niż zazwyczaj swobodę w zadawaniu pytań.

Z kolei dzieciom w wieku szkolnym należy szczerze wytłumaczyć sytuację i nie ukrywać, że babcia lub dziadek mogą być teraz bardziej narażeni na zachorowanie.

Tak naprawdę najwięcej żalu do świata mogą mieć licealiści – o to, że nie mogą swobodnie widywać się ze znajomymi, że mają utrudnioną naukę. Ich w tym czasie należy szczególnie wspierać, pamiętając jednocześnie, że rodzic nie musi znać wszystkich odpowiedzi.

Eksperci konkludują: najlepsze, co może zrobić rodzic dla swoich pociech w tak trudnej sytuacji to zadbać o siebie i zminimalizować własny codzienny stres.

może Ci się spodobać
multitasking

Multitasking jest szkodliwy?

Naukowcy są zgodni: zachwalany przez szefów korporacji wielozadaniowość wcale nie jest dla nas zdrowa. Multitasking daje gorsze wyniki…

Politycy nowej generacji

Są młodzi, zwykle trzydziestoparoletni, stawiają na ekologię, hołdują kulturowej różnorodności, zdecydowanie oddzielają politykę od religii, bronią praw mniejszości,…