Sejm RP
© Adobe Stock

Rewolucja dla zwierząt dokonała się w polskim Sejmie

0 udostępnień
0
0
0

Polski parlament przegłosował tak zwaną „piątkę dla zwierząt” czyli propozycję nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS. W projekcie znalazły się między innymi zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz zamknięcie branży futrzarskiej w Polsce. Ograniczeniom podlegnie ubój rytualny oraz zmienione zostaną przepisy dotyczące przetrzymywania zwierząt w kojcu. W Sejmie pracę komisji rolnictwa, która przetwarzała projekt, obserwowali aktywiści z organizacji prozwierzęcycyh: Fundacji Viva!, Mondo Cane oraz Otwartych Klatek.

– Znowu możemy mówić, że wyznaczamy europejskie standardy ochrony zwierząt, kierując się nie tylko sercem, ale też aktualną wiedzą naukową – powiedziała mecenas Katarzyna Topczewska, adwokat specjalizująca się w prawnej ochronie zwierząt. która wspierała zapisy nowelizacji.

– Zakaz zakończy cierpienie zwierząt, ale też zamknie lukę prawną, z której korzystają pseudohodowcy egzotycznych stworzeń. Czas na cyrki oparte tylko na talencie ludzi, chętnie się do takich wybierzemy – dodała Magdalena Góra z kampanii Cyrk Bez Zwierząt. 

Aktywiści zdają sobie sprawę, że w kwestii polepszenia praw zwierząt w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia np. wprowadzenie zakazu otwierania delfinariów czy papugarni, zajęcie się sprawą koni pracujących na trasie do Morskiego Oka, poprawa losu zwierząt gospodarskich, ukrócenie działalności myśliwych itd. Ważne jednak, że pierwszy krok na drodze do poprawy dobrostanu zwierząt został postawiony. 

Wypowiedzi aktywistów znalazły się w informacji prasowej Fundacji Viva!.

może Ci się spodobać

Hagia Sofia – wielki powrót

Nic nie trwa wiecznie, wszystko przemija, daj życiu płynąć – powtarzają przewodnicy duchowi. I tak można by spojrzeć…