Ratujmy pingwiny!

5 udostępnień
5
0
0

25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Pingwina. Nie dlatego jednak, że to tak sympatyczne zwierzę, uhonorowaliśmy je globalnym świętem. Populacja pingwinów drastycznie maleje i konieczne staje się wspólne działanie, by móc je ocalić.

Na ziemi żyje 18 gatunków pingwinów, aż 10 z nich jest zagrożonych, a cztery uważa się za bliskie wyginięcia. Najbardziej cierpią pingwiny przylądkowe – spadek ich populacji wynosi ponad 95 procent! Jeszcze 10 lat temu na wolności żyło 53 tysiące par tych nielotów, dziś zostało ich jedynie niecałe 17 700.

Choć obecnie nie tylko pingwiny zbyt szybko znikają, bo przecież wymieranie gatunków stało się zjawiskiem o zatrważającej skali, świat bez pingwina jawi się wyjątkowo smutno.

„Pingwiny zakochują się tylko raz w życiu i gdy się ze sobą wiążą, to na całe życie. Nie ma wśród nich zdrad i rozwodów. Kiedy pan pingwin zakochuje się w pani pingwinowej, będzie przeszukiwał całą plażę, by znaleźć najładniejszy kamyk. Da jej ten najlepszy, bo wie, że ona na to zasługuje. Gdyby ludzie byli jak pingwiny, świat byłby lepszym miejscem” – napisała L.A. Casey, irlandzka autorka romansów.

Pingwin. Ptak, który lata w wodzie

Niektórych może zastanawiać, dlaczego Światowy Dzień Pingwina obchodzimy właśnie 25 kwietnia? Dzień ten wybrano dlatego, że naukowcy obserwujący zwyczaje pingwinów Adeli na Antarktydzie zaobserwowali, że po miesiącach spędzonych na morzu, zawsze właśnie tego dnia wracają one na swoje tereny lęgowe.

Pingwiny to ptaki, które nie potrafią latać w powietrzu. Są za to doskonałymi nurkami i pływakami. Pod wodą widzą lepiej niż na lądzie, a technika ich pływania nazywana jest „podwodnym lotem”. „Lot” ten jest możliwy dzięki posiadaniu przez te stworzenia krótkich, wąskich i sztywnych skrzydeł, przypominających płetwy.

Pingwiny nurkują nawet na ponad 250 metrów głębokości, a pod wodą mogą spędzić 20 minut. Przed każdym zanurkowaniem czeszą dziobem swoje pióra. W ten sposób wypełniają przestrzenie między nimi powietrzem, co izoluje je przed niską temperaturą. A potrafią znieść -60°C! Warstwa powietrza w piórach pozwala im też skuteczniej uciekać przed lampartami morskimi, naturalnymi wrogami pingwinów.

Biało-czarne ubarwienie pingwina nie jest przypadkowe. Czarny kolor na grzbiecie pozwala na lepszy kamuflaż w toni wodnej. A w wodzie spędzają 75 procent swojego życia, na ląd zaś wychodzą wymienić pióra i odbyć lęg.

W odróżnieniu od innych ptaków, ich szkielet zbudowany jest z ciężkich kości, a szorstki jak tarka język ułatwia chwytanie pożywienia: krylu, ryb, stawonogów i głowonogów.

może Ci się spodobać