Qi Gong

Qi gong

13 udostępnień
13
0
0
Qi gong jest tak stary jak Chiny. Towarzyszył Chińczykom zawsze. To zdrowotna forma ruchu, uprawiano go terapeutycznie, by nie chorować i jest integralną częścią medycyny chińskiej.
Czym jest qi gong?

Qi oznacza energię życiową, zaś gong można przetłumaczyć jako przepychanie. Zatem qi gong to nauka przepychania energii qi w ciele. Nie znajdziecie jednak takiej definicji nigdzie, ponieważ nauka przepychania qi w ciele została zastąpiona przez komunistów pracą z energią i taki sposób rozumienia qi gong jest rozpowszechniany na całym świecie.

Lekarz medycyny chińskiej nie leczył tak, jak my to rozumiemy. On dbał o to, by jego pacjenci byli cały czas w pełnym zdrowiu. Tak było dawniej. Dziś w klinikach medycyny chińskiej w Chinach jest niestety tak jak w naszych szpitalach. Pełno chorych, leczenie nie zawsze przynosi skutek, choć jednak częściej zdarzają się powroty do zdrowia niż w przypadku medycyny zachodniej. Dotyczy to zwłaszcza chorób przewlekłych, przez naszą medycynę uważanych często za nieuleczalne. Qi gong jest ćwiczony w klinikach Wschodu przez rekonwalescentów często już na drugi dzień po operacji. Powód? Chodzi o przyspieszenie powrotu do zdrowia.

Czytaj też: Tai chi – sztuka walki, która uzdrawia

W Chinach funkcjonuje ponad tysiąc stylów qi gong, a jeśliby rozpatrywać indywidualne przypadki, to można napisać, że istnieje tyle stylów qi gong, ile jest ludzi na świecie. Każdy jest unikatowy, każdy ma niepowtarzalną kombinację ruchów, każdy ma inne nazwy, ale wszyscy mają jeden cel – poprawa zdrowia. Oczywiście, są pewne wspólne, bazowe elementy we wszystkich tych stylach. Takim podstawowym elementem jest sztuka oddychania, zwana tu na. Uważa się, że podczas odpowiedniego oddychania pozyskujemy qi z natury, a podczas odpowiednich ćwiczeń rozprowadzamy je po całym ciele, przepychając przez ścieżki meridianów, czyli przez kanały energetyczne. Tymi kanałami energia przepływa przez całe ciało i wychodzi na zewnątrz, tworząc wokół ciała zewnętrzną otoczkę energetyczną, zwaną wei qi. Wei qi to energia obronna, która chroni nas przed zdradliwymi wpływami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, zimno, wilgoć czy gorąco.

Oprócz pozyskiwania qi z otoczenia, chodzi też o poruszenie qi naszego ciała, które często ulega zastojom pod wpływem długotrwałego bezruchu, przeżywania nadmiernych emocji, problemów zdrowotnych, problemów trawiennych, niewłaściwej diety, złego stylu życia czy monotonnej pracy (powtarzalne ruchy). W medycynie chińskiej mówi się, że zastój qi jest przyczyną tysiąca chorób.

reklama
reklama
może Ci się spodobać
zima

Zima

Nadeszła zima. Za oknem mojego domu świat – niczym panna młoda – wystroił się na biało. Słońce, jakby…

Czerwone ravioli

To dzisiejsze danie jest świetne i bardzo letnie, tak jak Sardynia, tamtejsze pomarańcze i tak jak książka “Bitter…

Technika wyrównanego oddechu

Oddech jest bezpośrednio związany z psychiką, a rytm oddechu zmienia się pod wpływem myśli, nastrojów i uczuć. Nasz…
wiewiórka

Wiewiórka

W czasie izolacji, pandemii, chaosu, niepewności natura przynosi chwilę wytchnienia, spokój, radość. Daje nadzieję. Spacer po parku to…