© Adobe Stock

Pułapki myślowe, które utrudniają rozwój

0 udostępnień
0
0
0

Psycholożka Juliana Breines, znana z licznych publikacji w popularnych periodykach, takich jak „New York Times” czy „Harvard Business Review”, tym razem na łamach Psychology Today opisuje trzy niebezpieczne mechanizmy obronne, które praktykuje nasz mózg, by sabotować ważne decyzje, które chcielibyśmy podjąć i zmiany, jakie mamy ochotę wprowadzić w życie. Pierwotne struktury mózgu nie lubią wysiłku. Często więc padamy ofiarą trzech pułapek myślenia:

  1. Gdy coś wydaje się trudne lub nieosiągalne, dezawuujemy to i mówimy sobie, że nie jest warte wysiłku. To klasyczny przypadek z bajki o lisie, który miał ochotę na winogrona, ale nie mógł dosięgnąć gałęzi, z której zwisały. Stwierdził zatem, że i tak „na pewno były kwaśne”, więc nie warto się o nie starać.
  2. Gdy już podjęliśmy decyzję, napadają nas wątpliwości i mamy ochotę racjonalizować status quo. Należy pamiętać, że nasz mózg w ten właśnie sposób broni się przed zmianą. To normalne. Mechanizm ten przydaje się w sytuacjach, gdzie rzeczywiście „nic nie da się zrobić” – pozwala wówczas dostrzec plusy sytuacji, w której utknęliśmy. Jednak w momencie, gdy szykujemy się na zmianę i widzimy na nią szanse, może skutecznie sabotować działania zmierzające do osiągnięcia celu. 
  3. Pragniemy czegoś, póki to coś jest limitowane lub ma status zakazanego owocu. Kiedy jednak owe „coś” jest powszechnie dostępne, często nie wydaje się nam tak atrakcyjne. Warto wtedy zadać sobie pytanie: czy chcesz coś osiągnąć/dostać dlatego, że naprawdę tego pragniesz/potrzebujesz, czy może to coś ma nieprzeparty urok, bo jest niedostępne? To samo tyczy się… atrakcyjności osób!
może Ci się spodobać
ciało umysł medytacja

Sztywne ciało – sztywny umysł

Od zabarwienia i natężenia myśli zależą nasze emocje i działania, które podejmujemy. Również ciało odpowiada na to, co dzieje się w naszej głowie.