© Adobe Stock

Pszczoły pomogą w walce z rakiem piersi

1 udostępnień
1
0
0

O tym, że pszczoły są w przyrodzie potrzebne, wiedzieliśmy od dawna, jednak okazuje się, że mogą również stanowić niebywałą pomoc w medycynie. Nowe badania laboratoryjne udowadniają, że znajdująca się w jadzie pszczelim molekuła może hamować wzrost komórek nowotworowych raka piersi – donosi WP Tech. Konkretnie chodzi o jad pszczoły miodnej, który do tej pory pomagał już w zwalczaniu innych nowotworów, np. czerniaka. W odpowiedzi na infekcję, organizmy pszczół produkują peptyd zwany melittyną (stanowi ona połowiczną część ich jadu i to ona sprawia, że użądlenia są tak bolesne). Przebadano wpływ tej substancji na liczne komórki rakowe. Pobrano ją od pszczół z Anglii, Australii i Irlandii. Wyniki okazały się bardzo obiecujące.

Melittyna może całkowicie zniszczyć błony komórkowe raka w ciągu 60 minut – stwierdziła badaczka Ciara Duffy z The Harry Perkins Institute of Medical Research, inicjatorka badania. I co ciekawe, choć tak skutecznie niszczy ona komórki nowotworowe, jej wpływ na komórki zdrowe jest znikomy. Wychodzi więc na to, że pszczeli jad działa jak precyzyjne narzędzie, namierzające komórki „wymagające naprawy”.

może Ci się spodobać

Chiny: koniec testowania na zwierzętach!

Wiele marek kosmetyków, które zapewniają na swoich etykietkach „nie testujemy na zwierzętach”, rzeczywiście ich nie testuje… przynajmniej w…

Flippy – robotyczny kucharz

„I jeszcze frytki do tego!” – w White Castle, najstarszej restauracji z hamburgerami w USA, to zdanie wypowiemy…

Zrobić atut z „inności”

Zamiast skupiać się na problemie, skoncentrujmy się na szukaniu rozwiązań – z takiego założenia wyszedł Piotr Sajdak ,…