© Adobe Stock

Pszczoły pomogą w walce z rakiem piersi

1 udostępnień
1
0
0

O tym, że pszczoły są w przyrodzie potrzebne, wiedzieliśmy od dawna, jednak okazuje się, że mogą również stanowić niebywałą pomoc w medycynie. Nowe badania laboratoryjne udowadniają, że znajdująca się w jadzie pszczelim molekuła może hamować wzrost komórek nowotworowych raka piersi – donosi WP Tech. Konkretnie chodzi o jad pszczoły miodnej, który do tej pory pomagał już w zwalczaniu innych nowotworów, np. czerniaka. W odpowiedzi na infekcję, organizmy pszczół produkują peptyd zwany melittyną (stanowi ona połowiczną część ich jadu i to ona sprawia, że użądlenia są tak bolesne). Przebadano wpływ tej substancji na liczne komórki rakowe. Pobrano ją od pszczół z Anglii, Australii i Irlandii. Wyniki okazały się bardzo obiecujące.

Melittyna może całkowicie zniszczyć błony komórkowe raka w ciągu 60 minut – stwierdziła badaczka Ciara Duffy z The Harry Perkins Institute of Medical Research, inicjatorka badania. I co ciekawe, choć tak skutecznie niszczy ona komórki nowotworowe, jej wpływ na komórki zdrowe jest znikomy. Wychodzi więc na to, że pszczeli jad działa jak precyzyjne narzędzie, namierzające komórki „wymagające naprawy”.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać

Odnaleźć siebie… na emigracji

National Geographic donosi o najnowszych badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Rice’a w Houston. Autor, Hajo Adam, z ankiet wypełnionych…
rekruter

Rozwój zawodowy: trudne życie rekrutera

Puls HR zebrał kuriozalne opowieści zawodowych rekruterów. Okazuje się, że szukający pracy potrafią przyjść na rozmowę z rodzicami lub pod wpływem alkoholu.