książki nagrodzone

Prezentownik: 7 nagrodzonych książek

1 udostępnień
1
0
0

W poszukiwaniu wartościowych książek nierzadko kierujemy się wysokimi notami literackich krytyków i śledzimy werdykty jury książkowych konkursów, zwłaszcza tak prestiżowych jak Literacka Nagroda Nobla lub Nike. W wielości propozycji wydawniczych na rynku potrzebujemy takich drogowskazów.

Polskich nagród literackich – ogólnych, tematycznych, środowiskowych – przyznaje się co roku sporo. Nagrody zagraniczne dla rodzimych wydawców często stają się kierunkiem kolejnych ciekawych propozycji wydawniczych. W gąszczu księgarskich nowości fakt, że książka zyskała uznanie ekspertów, dla czytelnika może być cennym drogowskazem. Ale czasami nawet spośród książek nagrodzonych w rozmaitych konkursach niełatwo jest wybrać. Dlatego zawężamy ten wybór do naszych propozycji – siedmiu książek, które zdobyły literackie laury w bieżącym lub poprzednim roku.

– artykuł sponsorowany, zawiera linki afiliacyjne –


Apeirogon

Colum McCann, Wydawnictwo Poznańskie
🏆 National Jewish Book Award

Nominowana do kilku prestiżowych nagród literackich najnowsza powieść irlandzkiego autora przenosi nas do świata cierpienia i bezsensownej śmierci. Choć to fikcja, stworzono ją na podstawie losów prawdziwych bohaterów. Tak jak tytułowy apeirogon – wielokąt o nieskończonej liczbie boków, tak i ta opowieść utkana została z wielu wątków historycznych, politycznych i osobistych, formując poetycką, niepokojącą i emocjonalnie bolesną konstrukcję.

Z wierzchu traktuje o religijnych podziałach, administracyjnych granicach, a na głębokim poziomie mówi o uniwersalności ludzkiego cierpienia, o doświadczeniu straty.

Nawet dla czytelników z minimalną wiedzą na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, opowieść o dwóch ojcach, tracących ukochane córki staje się dla wszystkich niezwykle czytelna. Oczywiście nie sposób oderwać tej opowieści od miejsca akcji. Miejsce owo, a w zasadzie konkretny region na mapie świata to cichy bohater książki McCanna.

Połączenie fikcji i faktów, ale i nietypowa konstrukcja tekstu sprawiają, że trudno traktować Apeirogon jak klasyczną powieść. Sam autor nazywa ją hybrydową. Zachwyca w niej sposób prowadzenia narracji – zdawałoby się – wyzuty z emocji, ale dzięki temu właśnie pozostawiający czytelnikowi przestrzeń na przeżywanie z bohaterami, scena po scenie, jak podczas relacji z miejsca zdarzenia.

Wielka zasługa tłumaczki Agi Zano, że w polskim wydaniu otrzymujemy wyważony tekst – przetykany poetyckimi metaforami w sposób nieprzesadzony, subtelny – wpisujący się w intymny wymiar straty.

National Jewish Book Awards – zainaugurowany w 1950 roku, najdłużej działający program nagród tego rodzaju w Ameryce Północnej, uznawany za najbardziej prestiżowy. Nagrody mają na celu wyróżnienie autorów i zachęcenie do czytania wybitnych anglojęzycznych książek o żydowskim znaczeniu.

Książkę możesz kupić TUTAJ.


Bezmatek

Mira Marcinów, Wydawnictwo Czarne
🏆 Paszport „Polityki”

Debiut beletrystyczny naukowczyni – filozofki i psycholożki, opisywany najczęściej jako opowieść o żałobie i intensywnej relacji z matką. Opowieść niezwykle szczera, przesycona emocjami. Zamknięcie jej jednak w opisie „historia o radzeniu sobie ze stratą” z pewnością nie byłoby tu wystarczające. To raczej studium zgłębiające naturę straty i naturę więzi. Bez przekłamań i bez filtrów. Ostry, rytmiczny język, wspomnienia odzierane z idealizacji, postaci kreślone twardą, choć nie pozbawioną czułości kreską – to wszystko sprawia, że proza Miry Marcinów nabiera charakteru. Autentycznie, bez lukru, poruszająco.

Paszport „Polityki” – nagroda kulturalna ustanowiona przez tygodnik „Polityka” przyznawana między innymi w dziedzinie literatury. To wyróżnienie dla twórców zaskakujących osiągnięciami i postępami.

Książkę możesz kupić TUTAJ.


Pustostany

Dorota Kotas, Wydawnictwo Niebieska Studnia
🏆 Nagroda Literacka Gdynia

Niewielka objętościowo, ale niezwykle skoncentrowana współczesna proza. Strumienie świadomości składające się w opowieść – osobistą i o świecie dookoła nas, którego z wielu powodów (ze strachu, z przyzwyczajenia, z pośpiechu) nie zauważamy. Autorka poddaje ten pomijany przez nas świat refleksji, raz obserwując go z bliska, raz dystansując się od niego, by dopiero z bezpiecznej odległości móc spojrzeć na to, co zbyt realne. Pustostany nie pozostawiają chwili na oddech i zmieniają perspektywę postrzegania świata. Choć z pewnością nie są lekturą dla wszystkich. Raczej dla miłośników prozy eksperymentalnej, potrafiących cieszyć się nielinearnością fabuły, gotowych podążyć wraz z narratorką niesztampowymi ścieżkami, jakimi kroczy jej umysł.

Nagroda Literacka Gdynia przyznawana jest najlepszym książkom wydanym w roku poprzednim. Przyznawana aktualnie w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka oraz przekład na język polski.

Książkę możesz kupić TUTAJ.


Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!

Justyna Bednarek, Wydawnictwo Poradnia K.
🏆 Konkurs Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY

Kolejny, czwarty już, tom lubianej i nagradzanej serii dla dzieci o skarpetkach, jak zwykle wykorzystuje przedmioty codziennego użytku do kreowania zabawnych bohaterów i zaskakujących historii. Przenosząc się pomiędzy rozmaitymi gatunkami literackimi, tym razem autorka cyklu proponuje swoim czytelnikom powieść detektywistyczną.

Jak w poprzednich częściach serii, tak i w tomie czwartym nie ma miejsca na nudę. Przygoda goni tu przygodę, a wyobraźnia autorki wciąga czytelników we wspaniały i nieco szalony świat, w którym skarpetki mają poczucie humoru, zmysł obserwacji i moc sprawczą.

Ta książka to rozrywka dla całej rodziny i dowód na to, że przy literaturze dla dzieci można znakomicie się bawić bez względu na wiek. I jak to w książkach dla najmłodszych bywa, na uwagę zasługują też ilustracje autorstwa Daniela de Latoura.

Nagroda przyznawana przez polski oddział międzynarodowego stowarzyszenia IBBY w celu wskazania wartościowych literacko i artystycznie książek dla dzieci. W Polsce w ramach IBBY przyznawane są nagrody dla pisarzy, ilustratorów oraz dla osób fizycznych lub prawnych upowszechniających czytelnictwo.

Książkę możesz kupić TUTAJ.


Wiosna zaginionych

Anna Kańtoch, Wydawnictwo Marginesy
🏆 Nagroda Wielkiego Kalibru

Wiosna zaginionych to pierwszy tom trylogii Anny Kańtoch, cyklu, który szybko zyskał uznanie czytelników i jurorów. Zaskakuje w niej zwłaszcza postać bohaterki. Na tle innych polskich powieści kryminalnych, postać ta wymyka się standardom. Nie jest to jak zwykle kobieta młoda w przedziale 30–40 plus, lecz emerytka. W dodatku powieść nie epatuje brutalnością, lecz nęci zagadką, a w zasadzie dwiema – jedną współczesną i drugą z przeszłości. Co ciekawe, gdy czytamy o pierwszej, zapominamy o drugiej, a poprowadzić tak zgrabnie fabułę, by zaczarować czytelnika, to już sztuka. Niezwykle sprawne lawirowanie w opowieści pomiędzy okresami historycznymi to kolejny wielki atut prozy tej autorki.

Gdy Wiośnie zaginionych przyznano nagrodę Wielkiego Kalibru, na rynku dostępny był już kolejny tom serii o Krystynie Lesińskiej. I może się okazać, że to jeszcze mocniejszy kandydat do kolejnych literackich laurów.

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest za najlepszą polską powieść kryminalną minionego roku.

Książkę możesz kupić TUTAJ.


Anomalia

Hervé Le Tellier, Wydawnictwo Filtry
🏆 Nagroda Goncourtów

Trudno nie zacząć wzmianki o tej książce od stwierdzenia „bestseller” – i to nie tylko we Francji, skąd pochodzi autor oraz gdzie książka sprzedała się w ponadmilionowym nakładzie. Prawa do wydań w obcych językach sprzedano aktualnie do ponad 40 krajów, a w planie jest również serial.

Anomalia to mieszanka powieści obyczajowej, psychologicznej i opowieści akcji. I choć pełno w niej odniesień do kultury współczesnej, można ją czytać w zasadzie bez znajomości kontekstów. Prawdopodobnie na tym właśnie zasadza się jej fenomen. Nie znaczy to jednak, że nie będzie również świetną lekturą dla wymagającego czytelnika. O akcji powieści nie wspominamy, bo łatwo wdać się w detale, które czytelnik, dla własnej przyjemności, w całości powinien odkrywać samodzielnie. Dość powiedzieć, że jeśli w zalewie znakomitej ostatnio literatury non-fiction ktoś szuka odmiany i chce wybrać bez pudła, Anomalia go nie zawiedzie. „Petarda!” – recenzują tę książkę czytelnicy. – „Popis erudycji, fantazji i humoru. Czapki z głów!”.

Nagroda Gouncortów to francuska nagroda literacka przyznawana od blisko 120 lat najlepszemu utworowi prozaicznemu napisanemu w języku francuskim. Może zostać przyznana konkretnej osobie jedynie raz w życiu.

Książkę możesz kupić TUTAJ.


Sontag. Życie i twórczość

Benjamin Moser, Wydawnictwo Agora
🏆 Nagroda Pulitzera w dziedzinie biografii i autobiografii

Obszerny, ponad 800-stronicowy dokument o życiu i twórczości Susan Sontag, nagrodzony prestiżową nagrodą, to gwarancja wyjątkowej lektury. To propozycja zarówno dla tych, którzy wielokrotną lekturę twórczości Susan Sontag mają za sobą, jak i dla osób, które dopiero odkrywają tę wspaniałą postać. Wybitna pisarka i niestrudzona aktywistka była jednym z wyraźniejszych głosów drugiej połowy XX wieku. Biografia autorstwa Benjamina Mosera pozwala prześledzić jej drogę i dowiedzieć się, co kształtowało Sontag i dlaczego jej książki czytają z zainteresowaniem kolejne pokolenia – mimo że od ich napisania upłynęło kilkadziesiąt lat.

Nagroda Pulitzera to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród amerykańskich. Jest przyznawana w kilku kategoriach, między innymi w dziedzinie: poezji, historii, beletrystyki, literatury non-fiction.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

Warto przeczytać: O przyrodzie mówiącej wieloma językami

może Ci się spodobać
mirabelki

Sezon na mirabelki

Starszym pokoleniom mirabelki kojarzą się ze smakiem kompotu. Dla dzieciaków dorastających w Polsce w latach 70. i 80.…
Okładka książki Klary Wojtkowskiej : „Będziemy się za Was modlić. Z Polski do Zimbabwe ścieżkami Przodków”.

Szaman – człowiek budujący mosty

To opowieść o drodze do szamanizmu, drodze kobiety z kręgu kultury dalekiej od mistycyzmu i pierwotnych wierzeń. Językiem…