praca zdalna
Praca zdalna © Adobe Stock

Praca zdalna to przywilej wąskiej grupy zawodowej

0 udostępnień
0
0
0

Home office to luksus, na który pozwolić mogą sobie jedynie przedstawiciele wybranych zawodów (najczęściej pracownicy korporacji, tzw. białe kołnierzyki). Praca zdalna doskonale unaocznia nierówności społeczne.

BBC powołuje się na badania Jonathana Dingela i Brenta Neimana, profesorów z Uniwersytetu w Chicago, którzy analizowali specyfikę pracy zdalnej wśród 800 zawodów wykonywanych przez obywateli Stanów Zjednoczonych.

Naukowcy wskazali na fakt, że z korzyści, jakie niesie praca zdalna od początku lockdownu (w niektórych firmach aż do dziś) korzystać mogli jedynie dobrze opłacani biurowi albo korporacyjni pracownicy z klasy średniej. Tym samym grupa ta zyskała kolejny przywilej, na który nie mogła sobie pozwolić większość pracowników opłacanych poniżej średniej.

Czytaj też: Home office oczami prawnika

Zdalnie może pracować 97 proc. pracowników biur i kancelarii, 88 proc. biznesmenów i tylko 3 proc. pracowników transportu oraz 1 proc. ludzi zatrudnionych w rolnictwie, rybołówstwie czy przetwórstwie przemysłowym. Wniosek? Pandemia dotknęła różne zawody w nierównym stopniu: w niektóre branże uderzyła i naraziła je bardziej.

Dlatego naukowcy postulują do polityków o właściwą konkluzję i skierowanie wsparcia w stronę pokrzywdzonych branż, pracowników bardziej narażonych na zachorowania, a także tych, którzy podczas epidemii stracili pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać
strefa tempo 30

Ekologia na ulicach Hiszpanii

Jak donosi euractiv.pl, portal z wiadomościami z krajów Unii Europejskiej, w Bilbao w Hiszpanii wprowadzono rewolucyjne ekologiczne rozwiązanie:…

Jak starzeje się mózg

Oznaki starzenia się ciała człowieka to m.in. przykurcz mięśni, siwe włosy, zmarszczki… A jak starzeje się mózg? Opisuje…

Wszystkie zalety weganizmu

Wprost Zdrowie i Medycyna bierze na tapetę dietę wegańską (pozbawioną produktów odzwierzęcych). Liczba osób ograniczających mięso i nabiał…