© Adobe Stock

Praca ekstremalna. Arborysta czyli kto?

10 udostępnień
10
0
0

Siedząc w pracy za biurkiem patrzysz z tęsknotą za okno? Masz dość niebieskiego światła monitora? Lubisz dreszczyk emocji i przyrodę? Zostań chirurgiem drzew!

Epidemia COVID-19 niektórych z nas zmusiła do zmiany zawodu. Wielu dzięki niej zweryfikowało swoje oczekiwania i stwierdziło, że praca za biurkiem, codzienne wykonywanie tych samych czynności nie jest dla nich. Jeśli kochasz przyrodę, znasz się na niej, nie boisz się wysokości i umiesz się wspinać, być może odnajdziesz swoje powołanie w zawodzie arborysty.

Kim jest arborysta?

Pojęcie arborysty wywodzi się z języka łacińskiego od słowa „arbor”, które oznacza drzewo. Arboryści zajmują się pielęgnacją pojedynczych drzew lub ich wycinką metodą alpinistyczną. Pracują tam, gdzie tradycyjna wycinka nie jest możliwa ze względu na trudno dostępne dla ciężkiego sprzętu miejsca, np. na cmentarzach, w centrach miast, na osiedlach. Korzystając z dostępu linowego, arborysta wykonuje np. takie zabiegi, jak: prześwietlanie koron, redukcja koron, usuwanie posuszu, cięcia pielęgnacyjne, usuwanie niebezpiecznych konarów.

Praca dobrze płatna, ale niebezpieczna

Arboryści są nazywani „chirurgami drzew”, bo wykonują nie tylko bardzo pożyteczną dla zdrowia drzew pracę, ale też dbają o nasze bezpieczeństwo. Stare drzewa w parkach oraz w innych miejscach przestrzeni miejskiej trzeba odpowiednio pielęgnować, przycinać konary, gdyż mogą stanowić realne zagrożenie dla ludzi.

Czytaj też: Z korporacji na drzewo

Zarobki arborysty wahają się od kilku nawet do kilkunastu tysięcy miesięcznie, w zależności od liczby zleceń. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to łatwy zawód. Wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej, sprawności oraz koncentracji. Praca na wysokości wzbudza adrenalinę, stąd też organizowane są nawet specjalne zawody dla miłośników tej profesji, np. Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej.

Jak zostać arborystą?

W Polsce istnieją szkoły, które kształcą przyszłych “chirurgów drzew”. Od ich ofert roi się w internecie. Oferują dwa rodzaje kursów, które przygotowują do pracy z wykorzystaniem technik linowych. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym zawodem powinny zapisać się na kurs podstawowy (poziom A). Trzeba mieć ukończone 18 lat i aktualne orzeczenie lekarskie o zdolności do prac na wysokości. Ci, którzy chcieliby wziąć udział w kursie zaawansowanym (poziom B) powinni być pełnoletni, posiadać aktualne orzeczenie o zdolności do prac na wysokości, mieć ukończone kursy – pierwszej pomocy; kurs podstawowy (poziom A); kurs operatora pił mechanicznych lub drwala/pilarza. Ponadto wymaga się od nich także udokumentowanej praktyki w pracy na drzewach z wykorzystaniem technik linowych.

Papiery to nie wszystko

Przed przyszłym arborystą stoją nie tylko wymagania formalne. Do tego rodzaju pracy trzeba posiadać odpowiednie cechy charakteru: być odpowiedzialnym, opanowanym i odpornym na stres, lubić wysiłek fizyczny i nie mieć problemów z koordynacją ruchów.

reklama
reklama
może Ci się spodobać

Asystentka – fach nie dla każdego

Piastuję stanowiska asystenckie przeszło 15 lat. Byłam asystentką biura, asystentką specjalistów, dyrektorów i prezesów. W tym czasie objęłam…
CV

Kolory a poszukiwanie pracy

Przy rekrutacji znaczenie ma nie tylko to, co napiszesz o sobie w CV, ale kolory, których użyłeś przy…
ratownik medyczny

Spowiedź ratownika medycznego

Ratownicy medyczni nie leczą, ich zadaniem jest nie dopuścić do śmierci pacjenta. Czasem czują się jak bogowie, choć…