Portofino i San Remo – słynne miasta Riwiery Włoskiej

5 udostępnień
1
0
4

Liguria, a dokładniej liguryjskie wybrzeże, znane także jako Riwiera Włoska, słynie z luksusowych wakacyjnych kurortów, rozległych plaż, kąpielisk z lazurową wodą i zabytkowych miasteczek. Do najpiękniejszych miejsc należą Genua, Savona, Portofino, San Remo, a także wpisane na listę UNESCO Cinque Terre. Dodatkowo miasta Portofino i San Remo połączyła piosenka z polskim akcentem w tle.

Riwiera Włoska to położone nad Morzem Liguryjskim włoskie wybrzeże, które rozciąga się na ponad 300 km – od granicy z Francją aż po Toskanię. Dla wielu Europejczyków stanowi synonim luksusowych wakacji w bajecznie pięknych miejscach.

Walory krajobrazowe i kulturowe riwiery liguryjskiej zostały docenione poprzez wpisanie jej fragmentu – Cinque Terre wraz z urokliwą miejscowością Portovenere oraz przyległymi wyspami – na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO w 1997 roku.

 • liguria coast
 • liguria coast
 • Liguria
 • Liguria
 • Liguria
 • Cinque Terra
 • Cinque Terra
 • Cinque Terra
 • liguria coast
 • liguria coast
 • liguria coast

Kolejną perłą Ligurii jest romantyczne Portofino, które pomimo braku plaż i kąpielisk stanowi najbardziej prestiżowy punkt włoskiego wybrzeża. Gwiazdy z całego świata cumują tu jachty, nazywając to miejsce najpiękniejszym portem Morza Śródziemnego. Czar tego miejsca doceniła także polska piosenkarka Sława Przybylska w słynnym utworze „Miłość w Portofino”.

Festiwal Piosenki Włoskiej, organizowany w San Remo od 1951 roku, przeszedł już do klasyki gatunku. Jest jednym z najstarszych i największych festiwali piosenki w Europie, a w 1967 roku wystąpiła na nim Anna German, jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka.

Stolicą Ligurii jest zabytkowe miasto Genua. Historyczne centrum to labirynt alejek o średniowiecznym pochodzeniu, kończących się małymi placami z widokiem na zabytkowe kościoły (San Donato, San Matteo). Najbardziej znanym mieszkańcem urodzonym w Genui jest słynny podróżnik Krzysztof Kolumb.

Prawdziwy czar tego ekskluzywnego zakątka Włoch można odkryć dopiero wieczorową porą, kiedy już odpłyną jachty z turystami, a głośni sklepikarze pozamykają swoje kramy. Można wtedy doświadczyć prawdziwego slow life, którego filozofię Włosi wzięli sobie głęboko do serca i sumiennie stosują ją w życiu codziennym.

może Ci się spodobać

Sztuka zaangażowana

Pomysłodawcy Art Moves Festival chcą prezentować szerokiej publiczności sztukę poruszającą problemy współczesnego świata. Wykorzystują do tego billboardy, citylighty i ekrany LED.
toruń alternatywnie

Szlakami turystyki alternatywnej – Toruń

Co warto zobaczyć w Toruniu, jeśli chcecie czegoś więcej niż standardowy turysta? Po swoim mieście „oprowadza” torunianka, antropolog kultury Anna N. Kmieć.
rybitwy czarne biebrza

Biebrza – oto, co chcemy zniszczyć

Biebrzański Park Narodowy to jeden z ostatnich ptasich rajów Europy oraz unikalne i najlepiej zachowane torfowiska na europejskiej części naszego kontynentu. Budowa drogi ekspresowej na jego terenie budzi protesty ekologów.