Portofino i San Remo – słynne miasta Riwiery Włoskiej

5 udostępnień
1
0
4

Liguria, a dokładniej liguryjskie wybrzeże, znane także jako Riwiera Włoska, słynie z luksusowych wakacyjnych kurortów, rozległych plaż, kąpielisk z lazurową wodą i zabytkowych miasteczek. Do najpiękniejszych miejsc należą Genua, Savona, Portofino, San Remo, a także wpisane na listę UNESCO Cinque Terre. Dodatkowo miasta Portofino i San Remo połączyła piosenka z polskim akcentem w tle.

Riwiera Włoska to położone nad Morzem Liguryjskim włoskie wybrzeże, które rozciąga się na ponad 300 km – od granicy z Francją aż po Toskanię. Dla wielu Europejczyków stanowi synonim luksusowych wakacji w bajecznie pięknych miejscach.

Walory krajobrazowe i kulturowe riwiery liguryjskiej zostały docenione poprzez wpisanie jej fragmentu – Cinque Terre wraz z urokliwą miejscowością Portovenere oraz przyległymi wyspami – na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO w 1997 roku.

 • liguria coast
 • liguria coast
 • Liguria
 • Liguria
 • Liguria
 • Cinque Terra
 • Cinque Terra
 • Cinque Terra
 • liguria coast
 • liguria coast
 • liguria coast

Kolejną perłą Ligurii jest romantyczne Portofino, które pomimo braku plaż i kąpielisk stanowi najbardziej prestiżowy punkt włoskiego wybrzeża. Gwiazdy z całego świata cumują tu jachty, nazywając to miejsce najpiękniejszym portem Morza Śródziemnego. Czar tego miejsca doceniła także polska piosenkarka Sława Przybylska w słynnym utworze „Miłość w Portofino”.

Festiwal Piosenki Włoskiej, organizowany w San Remo od 1951 roku, przeszedł już do klasyki gatunku. Jest jednym z najstarszych i największych festiwali piosenki w Europie, a w 1967 roku wystąpiła na nim Anna German, jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka.

Stolicą Ligurii jest zabytkowe miasto Genua. Historyczne centrum to labirynt alejek o średniowiecznym pochodzeniu, kończących się małymi placami z widokiem na zabytkowe kościoły (San Donato, San Matteo). Najbardziej znanym mieszkańcem urodzonym w Genui jest słynny podróżnik Krzysztof Kolumb.

Prawdziwy czar tego ekskluzywnego zakątka Włoch można odkryć dopiero wieczorową porą, kiedy już odpłyną jachty z turystami, a głośni sklepikarze pozamykają swoje kramy. Można wtedy doświadczyć prawdziwego slow life, którego filozofię Włosi wzięli sobie głęboko do serca i sumiennie stosują ją w życiu codziennym.

może Ci się spodobać
rybitwy czarne biebrza

Biebrza – oto, co chcemy zniszczyć

Biebrzański Park Narodowy to jeden z ostatnich ptasich rajów Europy oraz unikalne i najlepiej zachowane torfowiska na europejskiej części naszego kontynentu. Budowa drogi ekspresowej na jego terenie budzi protesty ekologów.

Sztuka zaangażowana

Pomysłodawcy Art Moves Festival chcą prezentować szerokiej publiczności sztukę poruszającą problemy współczesnego świata. Wykorzystują do tego billboardy, citylighty i ekrany LED.