Dr Marty Nemko, coach i doradca pracy z San Francisco, autor bestsellera Career for dummies, na łamach Psychology Today publikuje serię porad dla osób pracujących ze słowem pisanym. Jego porady są dedykowane tym, którzy już publikują i potrafią sprawnie pisać teksty. Druga część porad dotyczy tworzenia ciekawych tekstów fabularnych (powieść, opowiadanie, biografia, scenariusz, fabularyzowany reportaż).

Żeby twoja opowieść była wiarygodna, wiarygodne muszą być postacie – radzi dr Nemko. Pamiętaj, że każda z nich, nawet te drugoplanowe i epizodyczne, to ludzie mający swoje życiorysy, określone doświadczenia, poziom wykształcenia, mówią specyficznym językiem. Powinni być zatem psychologicznie wiarygodni. Wszystkie postacie w twojej książce nie powinny mówić takim językiem, jakiego ty używasz na co dzień. Król i szewc będą wyrażać się inaczej.

Ważne: zrób pogłębiony research! Nie pisz tego, co ci się wydaje wiarygodne. Jeśli piszesz o średniowieczu we Francji albo o amerykańskiej rodzinie wojskowych w XX wieku, musisz sięgnąć do źródeł, by stworzyć realistyczny portret.

Kluczem jest też ciekawa fabuła, naświetlająca jakiś problem. Jak znaleźć do niej inspirujące pomysły? Tu niestety nie ma złotej rady, po prostu miej oczy i uszy szeroko otwarte. A przede wszystkim: dużo czytaj i dużo pisz!

Pierwszą część porad dr. Marty’ego Nemko znajdziesz tutaj: Poradnik: jak pisać. Część I: zrób to szybko!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj imię