jak pisać
© Adobe Stock

Poradnik: jak pisać. Część II: beletrystyka

1 udostępnień
1
0
0

Dr Marty Nemko, coach i doradca pracy z San Francisco, autor bestsellera Career for dummies, na łamach Psychology Today publikuje serię porad dla osób pracujących ze słowem pisanym. Jego porady są dedykowane tym, którzy już publikują i potrafią sprawnie pisać teksty. Druga część porad dotyczy tworzenia ciekawych tekstów fabularnych (powieść, opowiadanie, biografia, scenariusz, fabularyzowany reportaż).

Żeby twoja opowieść była wiarygodna, wiarygodne muszą być postacie – radzi dr Nemko. Pamiętaj, że każda z nich, nawet te drugoplanowe i epizodyczne, to ludzie mający swoje życiorysy, określone doświadczenia, poziom wykształcenia, mówią specyficznym językiem. Powinni być zatem psychologicznie wiarygodni. Wszystkie postacie w twojej książce nie powinny mówić takim językiem, jakiego ty używasz na co dzień. Król i szewc będą wyrażać się inaczej.

Ważne: zrób pogłębiony research! Nie pisz tego, co ci się wydaje wiarygodne. Jeśli piszesz o średniowieczu we Francji albo o amerykańskiej rodzinie wojskowych w XX wieku, musisz sięgnąć do źródeł, by stworzyć realistyczny portret.

Kluczem jest też ciekawa fabuła, naświetlająca jakiś problem. Jak znaleźć do niej inspirujące pomysły? Tu niestety nie ma złotej rady, po prostu miej oczy i uszy szeroko otwarte. A przede wszystkim: dużo czytaj i dużo pisz!

Pierwszą część porad dr. Marty’ego Nemko znajdziesz tutaj: Poradnik: jak pisać. Część I: zrób to szybko!

może Ci się spodobać
odręczne pisanie ćwiczy mózg

Odręczne notatki ćwiczą mózg

Mózg podziękuje ci, jeśli będziesz starał się pisać odręcznie. To doskonałe ćwiczenie, które w przeciwieństwie do pisania na…
modele matematyczne

Modele matematyczne – czym są i gdzie się je stosuje

Wielu z nas zastanawiało się w szkole, jakie zastosowanie w praktyce może mieć matematyka? Matematyk Grzegorz Plichta na przykładzie modeli matematycznych przybliża nam rolę tej dziedziny wiedzy w naszym życiu. Jedną z takich ról jest m.in. prognozowanie zagrożenia epidemicznego.

Jak język wpływa na osobowość?

Czy mówiąc innym językiem niż mój ojczysty, staję się inną osobą? W jaki sposób język, którym się posługuję…