jak pisać
© Adobe Stock

Poradnik: jak pisać. Część I: zrób to szybko!

0 udostępnień
0
0
0

Dr Marty Nemko, coach i doradca pracy z San Francisco, autor bestsellera Career for dummies, na łamach Psychology Today publikuje serię porad dla osób pracujących ze słowem pisanym. Jego porady są dedykowane tym, którzy już publikują i potrafią sprawnie pisać teksty. Pierwszy zbiór tipów dotyczy tego, jak poradzić sobie z dużą ilością tekstu w krótkim czasie.

Masz do napisania osiem dłuższych tekstów w tydzień? Wiadomo, nikt za ciebie tego nie zrobi – konstatuje dr Nemko. Jednak jest kilka sposobów, które pozwolą ci lepiej się skupić i nie odrywać od tego, co masz do zrobienia. Dzięki temu nie utkniesz przy klawiaturze na wieczność i usprawnisz swoją pracę. Przede wszystkim po wybraniu tematu poświęć kilka minut i postaw się w roli czytelnika: Czy chciałbyś o tym przeczytać? Dlaczego? Jakie uczucia, skojarzenia czy wspomnienia wywołuje u ciebie ten temat? Potem zastanów się, jak skomponować taki tekst. Czy lepiej, aby czytelnik dostał w pierwszym akapicie konkluzję albo twardą tezę, a argumenty po nich? Czy lepiej stopniowo budować napięcie? Pamiętaj, że tekst, który zbyt wolno się rozkręca, może zniechęcić. Pisz od początku do końca, po kolei, nie przeskakuj między fragmentami. Pierwsza wersja nie musi być perfekcyjna. Potem, czytając tekst od nowa, doskonal go.

Przeczytaj także: Opowiadacz/opowiadaczka – ci, którzy dają głos tym, którym go odebrano

A jak zabrać się do pracy? Wstań rano, wyprowadź psa, odpowiedz na ważne maile, słowem, zrób wszystko, co nad tobą „wisi”. A potem już zrób wszystko, by się nie rozpraszać (ewentualnie planuj sobie przerwy).

może Ci się spodobać
odręczne pisanie ćwiczy mózg

Odręczne notatki ćwiczą mózg

Mózg podziękuje ci, jeśli będziesz starał się pisać odręcznie. To doskonałe ćwiczenie, które w przeciwieństwie do pisania na…